Kroczek w górę

Wczorajsza sesja wypadła nadzwyczaj dobrze na tle reszty Europy. Wpływ miała na to zapewne miała reklasyfikacja polskiego rynku do grona parkietów rozwiniętych według FTSE Russell oraz Stoxx. Po 14 latach od wstąpienia do UE doczekaliśmy się zmiany klasyfikacji.
Dziś początek notowań był również obiecujący. Otwarcie wypadło delikatnie na plusie, po godzinie indeks wrócił do poziomu wczorajszego zamknięcia. Następnie do połowy sesji wspinał się, osiągając 2310 pkt. o godzinie 13-tej. Byłby to bardzo przyzwoity ruch w górę, ale poziomów tych nie utrzymał. Europa zaczęła się wychładzać. Ostatecznie zamknięcie wypadło zaledwie 0,4 proc. na plusie.
Warto zauważyć równie dobre zachowanie na ostatnich dwóch sesjach indeksu mWIG40. Wczoraj urósł bardziej niż WIG20, bo aż 1,8 proc. Za tym wzrostem stoją jednak wybiórcze spółki – Enea, GPW, Orbis, PKP Cargo, Budimex. Dziś dołączył do nich Polimex. Natomiast sWIG80 nie poruszył się w górę wcale. Kapitału lokalnego nadal mamy niedostatek, choć dobre zachowanie głównego indeksu uruchomiło jakąś część szybkiego kapitału spekulacyjnego.
WIG20 urósł dzięki: mBank (+4,4 proc.), Energa (+2,2 proc.), PGNiG (+1,8 proc.), Tauron (+3,9 proc.), PKO BP +2,5 proc.)
Sytuacja techniczna WIG20 wygląda nieźle. Na poziomie 2210 pkt. ustabilizował się tydzień temu dołek, z którego odreagowaliśmy do 2300 pkt. Poważniejszy opór to teraz 2325 pkt, a wsparcia można szukać już na 2250 pkt.
Źródło: Witold Zajączkowski, Analityk DB BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze
Słaby sentyment
2019-02-19 Komentarz giełdowy DM BOŚZarówno wczorajsza, jak i dzisiejsza sesja były w Europie płaskie. Wczoraj nie było handlu za oceanem, a dziś nie zdarzyło się nic nowego, co wpłynęłoby na emocje inwestorów. Negocjacje handlowe USA i Chin trwają, są wg słów Trumpa bardzo produktywne.
Wzrosty na początku nowego tygodnia
2019-02-18 Komentarz giełdowy XTBPierwsza sesja giełdowa tygodnia upływa spokojnie. Obroty są nieco niższe niż zazwyczaj ze względu na nieobecność inwestorów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Ci pierwsi obchodzą dziś Dzień Prezydenta upamiętniający urodziny prezydenta George’a Washingtona. Z kolei w Kanadzie obchodzony jest dziś Dzień Rodziny. Niemniej jednak, niższe obroty nie przeszkodziły indeksom z Azji, a następnie z Europy, wypracować dziś wzrostów.
Dolar wciąż przeszkadza rynkom wschodzącym
2019-02-13 Komentarz giełdowy XTBJak wiadomo, rok 2018 nie był najlepszy dla parkietów rynków wschodzących. Umacniający się dolar, rosnące oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych w USA oraz problemy takich krajów jak Turcja, czy Argentyna spowodowały spadek indeksu MSCII Emerging Markets o prawie 17% w 2018 roku. Czy ten rok może być lepszy dla gospodarek rozwijających się?
Ożywienie na szerokim rynku
2019-02-12 Komentarz giełdowy DM BOŚKosmetyczne zmiany wczorajszych zamknięć w USA, po których zobaczyliśmy lekko wzrostową Azję, przyniosły w Europie zwyżki na otwarciu. DAX otworzył się około 1 proc. wyżej i pozostał w tej pozycji do końca sesji. Podobnie reszta Europy za wyjątkiem rynków wschodzących – giełda w Stambule dziś zniżkowała o 0,6 proc.
Kongres zapobiega kolejnemu kryzysowi
2019-02-12 Komentarz giełdowy XTBDzisiejszy tytuł można traktować nieco na wyrost, gdyż dotyczy on tylko i wyłączeniu krótkoterminowych obaw dotyczących amerykańskiej gospodarki. Niemniej porozumienie dotyczące amerykańskiego finansowania bezpieczeństwa granicy prowadzi do mniejszych obaw inwestorów, co wpływa bardzo pozytywnie na nastroje amerykańskich oraz innych inwestorów z całego świata.
Optymizm handlowy na czele
2019-02-11 Komentarz giełdowy XTBNowy tydzień rozpoczyna się całkiem pozytywnie na rynkach finansowych. Po tygodniowym przestoju do gry wracają również chińskie indeksy, które zaliczają dzisiaj w dużej mierze potężne wzrosty. Te dobre nastroje zostały później przechwycone przez europejskich inwestorów, którzy od rana zdecydowanie kupowali akcje, pomimo ostatnich fatalnych danych z Niemiec.
Umiarkowana zmienność przy fatalnych nastrojach
2019-02-07 Komentarz giełdowy XTBZwykle ograniczona zmienność związana jest z rynkiem byka, choć obecnie możemy mieć mieszane odczucia co do tej zależności. Na rynkach chińskich wciąż trwa przerwa związana z nowym rokiem, natomiast na rynkach zachodnich w najlepsze rozpoczęła się wyprzedaż, choć jeszcze nie taka z prawdziwego zdarzenia. Owszem widoczne są spadki rzędu 1-1,5%, ale daleko nam do tak fatalnych wyników jak było to w ostatnim kwartale tego roku. Czego oczekiwać obecnie po rynku giełdowym?
Czy to schyłek styczniowego odbicia?
2019-02-06 Komentarz giełdowy XTBOd najniższego punktu osiągniętego przez S&P 500 na koniec 2018 roku indeks zdołał wzrosnąć już o ponad 18%. Sam styczeń przyniósł prawie 8% odbicia i nominalnie ponad 200 punktów. Luty pod tym względem wygląda blado. Co więcej analizując historię ostatnich lat po tak silnych wzrostach w większości przypadków mieliśmy do czynienia z cofnięciem lub przynajmniej konsolidacją. Czy tak będzie również tym razem?
Ożywienie na szerokim rynku
2019-02-05 Komentarz giełdowy DM BOŚWczorajszy powrót WIG20 ponad 2400 pkt. zakończył się niepowodzeniem. Podobnie słabo wypadły europejskie parkiety, ale wieczorem za oceanem wzrosty rozkręciły się. Indeksy amerykańskie zakończyły notowania wzrostami DJIA i S&P500 po +0,7 proc, a Nasdaq nawet 1,2 proc.
Wall Street nie zważa na przeszkody
2019-02-05 Komentarz giełdowy XTBWtorek przynosi na parkietach europejskich dobrą atmosferę, czemu pomagają lepsze od oczekiwań finalne odczyty PMI dla Eurolandu. Po drugiej stronie mamy USA, gdzie styczeń przyniósł kolejny spadek nastrojów w segmencie usług, co nie przeszkadza jednak inwestorom zza oceanu rozpocząć wtorkowej sesji w dobrych nastrojach.