Tydzień: Inflacja i decyzja Banku Szwajcarii

Tydzień: Inflacja i decyzja Banku Szwajcarii
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-03-10 (10:24)

WYDARZENIE DNIA: Nadchodzące dni nie będą już tak obfitowały w publikacje makroekonomiczne jak poprzednie. W czwartek poznamy inflację w Polsce, a w piątek w strefie euro i w USA. Dla inwestorów najważniejszym wydarzeniem tygodnia może być przesunięcie czasu w USA - przez trzy tygodnie sesje w Stanach zaczynać się będą o godzinę wcześniej (dopóki europejskie zegarki "nie dogonią" amerykańskich).

Ponadto w kalendarium - dziś zapasy w hurotwniach w USA, jutro publikacja wskaźnika ZEW - to niemiecki indeks koniunktury. Tego dnia także bilans obrotów towarowych USA. W środę produkcja przemysłowa strefy euro (za styczeń). W czwartek decyzja Narodowego Banku Szwajcarii co do stóp procentowych (mają pozostać niezmienione). Tego dnia także sprzedaż detaliczna w USA. W piątek nastroje konsumentów w Stanach.

SYTUACJA NA GPW

Cztery sesje spadkowe i jedna wzrostowa - tak to wyglądało w zeszłym tygodniu. Siłą rzeczy tygodniowa statystyka indeksów nie prezentuje się korzystnie. Piątek był dobrą ilustracją zdarzeń z całego tygodnia. Mianowicie trwa coraz bardziej rozpaczliwa obrona kolejnych poziomów wsparć, które zdają się być ostatnią nadzieją byków. Rozpaczliwość tych wysiłków nie polega na tym, że podaż ma miażdżącą przewagę, ale na tym, że podaż jest bardzo słaba, a popyt i tak nie daje sobie z nią rady. Pod koniec sesji w piątek WIG20 zdołał wrócić w okolice otwarcia sesji, więc jego spadek w ciągu dnia poniżej 2800 pkt, przestaje mieć duże znaczenie. Była to kolejna sesja, kiedy na rynku utrzymały się niskie obroty.

Podrożały akcje 81. spółek, potaniały 201.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Na piątkowej sesji na Wall Street indeksy traciły drugi dzień z rzędu po gorszej od oczekiwań publikacji z amerykańskiego rynku pracy. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w lutym spadło o 63 tys. miejsc przy prognozowanym wzroście o 40 tys. Wprawdzie bezrobocie spadło (z 5 proc. do 4,8 proc.), ale jest to wynik błędnego pomiaru lub zmniejszenia się siły roboczej. W rezultacie, S&P stracił 0,8 proc. a Dow Jones 1,2 proc. i zakończyły tydzień najniżej od półtora roku. Drugą sesję z rzędu silnie tracą również giełdy azjatyckie, co w przypadku Nikkei oznacza wyrównanie styczniowych dołków. Indeks japońskiej giełdy stracił 2 proc., Hang Seng 0,9 proc., a koreański Kospi 2,3 proc., na co poza przeceną za oceanem złożyły się również umocnienie jena oraz spadki cen surowców.

OBSERWUJ AKCJE

sWIG80 - pomimo, że bessa dotyka najbardziej spółki małe ich indeks zachowywał się w ostatnich miesiącach lepiej od mWIG40 i WIG20. Po pierwsze, odreagowanie styczniowych spadków było silniejsze i udało się odrobić ponad 62 proc. tej przeceny, wiec przez dwa tygodnie indeks utrzymywał się powyżej tego poziomu wsparcia (jego siłę potwierdza fakt, że jest w okolicach listopadowych dołków). W rezultacie, kurs sWIG80 jest ponad 10 proc. powyżej styczniowych dołków intraday. Wprawdzie na DMI i MACD obowiązuje sygnał sprzedaży, a RSI maleje, ale to wynik ostatnich spadków, które nie były silne i nie towarzyszyły im wysokie obroty.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Petrol Invest - spółka zależna TOO Company Profit rozszerzy obszar poszukiwań ropy w Kazachstanie o powierzchnię 903 km kw. na co przeznaczy dodatkowe 32 mln USD.

Pol-Aqua - w 2007 r. spółka miała 700 mln PLN przychodu (wzrost o 199 proc.) oraz zysk netto na poziomie 55,8 mln PLN (wzrost o 158 proc.), czyli 2,03 PLN na jedną akcję.

Polnord - Prokom Investments kupił 24.79 akcji spółki po średniej cenie 113,88 PLN za sztukę.

GTC - członek zarządu spółki kupił 2.000 akcji za łącznie 63,7 tys. PLN.

Monnari Trade - podpisało 11 umów najmu lokali handlowych spółek zależnych od Plaza Center. Ich okres trwania wynosi 10 lat (za wyjątkiem jednej pięcioletniej), a łączna wartość 22,1 mln PLN. Spółka przeznaczy je na salony firmowe MONNARI, PABIA, MOLTON i Tamaris.

Mercor - fundusze ING TFI zwiększyły zaangażowanie w spółkę do 10,4 proc. (wcześniej 9,7 proc.).
Bankier.pl - BZWBK AIG Asset Management zwiększył zaangażowanie w spółkę do 20,1 proc. (wcześniej 19,4 proc.).

LC Corp - osoba mająca dostęp do informacji poufnych kupiła w ramach programu opcji menedżerskich 120.000 akcji po cenie 1 PLN za jedną.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Spadki na GPW choć rozgrywają się przy niewielkich obrotach to jednak trwają, a ponieważ atmosfera zewnętrzna jest ciężka od napływających zewsząd coraz słabszych danych makroekonomicznych, to nie ma też większych nadziei na odbicie. Co prawda podaż wydaje się bardzo słaba, to popyt nie ma ochoty tego wykorzystywać. I dzisiejsza sesja pewnie niewiele zmieni w tym zakresie.

Spadki w USA i w Azji w połączeniu z mocniejszym jenem a słabszym złotym znów odbierają apetyt na ryzyko. Można mieć tylko nadzieję, że spadek na otwarciu nie przerodzi się i tym razem w większą wyprzedaż. Wobec braku ciekawszych danych makro pozostaje czekać na zachowanie giełd amerykańskich po otwarciu notowań.

WALUTY

Notowania euro utrzymują się niewiele poniżej 1,54 USD, a więc bezpośrednio poniżej rekordu z piątku. Wskaźniki techniczne nadal wskazują na wykupienie rynku, ale nie oznacza to jeszcze, że korekta notowań euro musi wydarzyć się szybko i być głęboka. Na razie zachowanie rynku w każdym razie na to nie wskazuje.

Jen zyskuje rano 0,6 proc. do dolara i 0,4 proc. do euro, co naturalnie nie jest dobrą wiadomością dla złotego.

Dolar utrzymuje się u nas nieco poniżej 2,32 PLN, euro drożeje do 3,567 PLN, ale najbardziej zyskuje frank, którego kurs wzrosł do 2,271 PLN.

SUROWCE

Ropa pozostaje blisko historycznie wysokich poziomów. Dziś rano londyńską baryłką brent handlowano po 102,40 USD, czyli półtora dolara poniżej piątkowych rekordów, z których kurs zszedł po kiepskich danych ze Stanów. Niemniej, ceny surowców winduje taniejący dolar, więc wpływu spowolnienia w Stanach na ceny surowców na razie nie widać.

Potaniała również miedź, po informacji, że import tego surowca do Chin spadł w lutym o kilka procent, co rynek zinterpretował jako niechęć konsumentów do zakupów przy obecnych cenach. Jest to o tyle wiarygodne, że przed paroma miesiącami, kiedy miedź silnie taniała zapasy tego surowca w Państwie Środka rosły, więc są na dosyć wysokim poziomie. Dziś rano na giełdzie w Szanghaju miedź potaniała o 1,8 proc., a na giełdzie w Londynie cena tony pozostała niezmieniona na poziomie 8.545 USD.
Przy spokojnym eurodolarze złoto utrzymuje się na poziomie 976 USD za uncję.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.