Inflacja nie daje spać spokojnie

Inflacja nie daje spać spokojnie
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-03-10 (09:52)

Połowę obrazu gospodarczego już mamy. W strefie realnej mamy recesję lub w najlepszym przypadku stagnację w USA i spowolnienie – choć nie tak znaczące, jakiego się spodziewano w strefie euro. W tym tygodniu dowiemy się jaka tym procesom towarzyszy inflacja.

Dane o cenach konsumenta zawsze mają duże znaczenie. Są bowiem bardzo istotną zmienną objaśniającą zmiany stóp procentowych, a w konsekwencji także (w istotnym stopniu) zmiany kursów walutowych i cen akcji. W ostatnich miesiącach ich znaczenie jednak wzrosło jeszcze bardziej. Szoki podażowe i hossa na rynku surowcowym oznacza obawy o utrwalenie wysokich oczekiwań inflacyjnych. To z kolei oznacza, że banki centralne muszą szukać niełatwego kompromisu pomiędzy utrzymaniem ich na niskim poziomie, a wsparciem strefy realnej. Sytuacja jest szczególnie poważna w Stanach Zjednoczonych.

Dane o cenach konsumenta podane będą w piątek. Rynek oczekuje wzrostu o 0,3% m/m (wobec 0,4% m/m za luty) co oznaczałoby utrzymanie inflacji rocznej na poziomie 4,3%. Dzień wcześniej w USA podane będą dane o cenach importu i sprzedaży detalicznej. Tego, w jakim stopniu w lutym wzrastały ceny konsumenta dowiemy się także w przypadku Niemiec i całej strefy euro. Dane podane zostaną w piątek.

Dane odnośnie dynamiki cen konsumenta podane będą również w Polsce. Zakładamy, iż w lutym roczna dynamika cen przyspieszyła do 4,6% wobec 4,3% odnotowanych w styczniu. Podobną prognozę przedstawiło również Ministerstwo Finansów. W czwartek podane będą z kolei dane odnośnie rachunku obrotów bieżących.

Waluty – Dalej w trendzie rosnącym

Kontynuacja osłabienia dolara dalej trwa i w piątek po bardzo słabych danych z rynku pracy oglądaliśmy na rynku nowe rekordy. Para EURUSD odnotowała poziom 1,5458, zaś USDCHF 1,0131, z kolei jen znalazł się na chwilę poniżej minimum sprzed trzech lat – za dolara trzeba było płacić tylko 101,50 jena. Dość szybko nastąpiła realizacja zysków, co częściowo można tłumaczyć faktem, iż po sporych zyskach w skali tygodnia, część inwestorów chciała zamknąć pozycje przed weekendem. Odreagowanie jednak nie było duże a dziś rano dolar dalej traci na wartości. Jen zyskuje po kolejnej słabej sesji na azjatyckich giełdach, zaś euro umacnia się wobec pojawiających się spekulacji, że sakala obniżki na marcowym posiedzeniu Fed mogłaby sięgnąć nawet 100 bp. Para USDJPY testuje poziom 1,0185, zaś EURUSD 1,5390. Umacnia się też funt – rano pokonane zostały już piątkowe lokalne maksima i na parze GBPUSD testujemy poziom 2,02.

Piątek ni był najlepszym dniem dla złotego. Co prawda powstrzymana została kilkudniowa deprecjacja, ale złoty nadal nie był w stanie umacniać się podczas gdy euro osiągało nowe rekordy. W pierwszej części dnia polska waluta wyraźnie traciła wobec euro i tuż po danych z amerykańskiego rynku pracy kurs EURPLN wynosił już 3,5860 wobec 3,5610 na otwarciu. Realizacja zysków na EURUSD pozwoliła odrobić te straty do końca dnia, ale kosztem osłabienia wobec dolara – do poziomu 2,3250 wobec 2,3160 na otwarciu. W tym tygodniu złoty może zyskać dopiero w piątek po danych o inflacji w Polsce.

Surowce – Ropa w górę, soja w dół

W piątek większość surowców kwotowana była w rytm tego co działo się na rynku walutowym. Dzienne maksima osiągane były przed godziną 15-tą, po czym następowała realizacja zysków. Wyjątkiem są dwie pozycje, gdzie czynniki podażowe odgrywają ostatnio bardziej zasadniczą rolę. Mowa o ropie naftowej i soi.

W pierwszym przypadku powodów do zwyżki jest kilka. Nowe napięcia geopolityczne, pierwszy od ośmiu tygodni spadek zapasów w USA i słabnący dolar to dla wielu wystarczające motywy do zajmowania długich pozycji na ropie, zwłaszcza gdy większość rynków surowcowych jest tak wykupiona. W piątek cena baryłki Brent wzrosła maksymalnie do 103,93 USD.

Odmienna sytuacja panuje na rynku żywności, przede wszystkim na produktach sojowych. W piątek ceny soji spadły o 6% (do 13,58 USD za buszel) i był to już czwarty kolejny dzień spadków. Pisaliśmy już wcześniej o dobrych zbiorach w Południowej Ameryce. Teraz dołożyły się jeszcze chińskie władze, które zapowiedziały możliwość uwolnienia rezerw oleju sojowego w celu ograniczenia inflacji. Sytuacja na rynku soi nie pomaga innym ziarnom – o 6% zniżkują również ceny kukurydzy, zaś pszenica traci najmniej bo tylko 1%.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.