Rynki płasko w obliczu raportu NFP

Wydarzeniem ostatniej sesji giełdowej tego tygodnia była publikacja comiesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Pomimo wyższego niż oczekiwano wzrostu zatrudnienia, rozczarowała dynamika płac, która w tej chwili bardziej przykuwa uwagę FED-u. W konsekwencji wykupiony w perspektywie średnioterminowej dolar amerykański traci na wartości, co może być na rękę rynkom wschodzącym jak i naszej walucie.
O północy oficjalnie w życie weszły taryfy celne nałożone przez administrację Donalda Trumpa na import chińskich produktów o wartości 34 miliardów dolarów. W odwecie można spodziewać się ruchu ze strony Pekinu, lecz i taki scenariusz po ostatnich spadkach wydaje się wyceniony przez światowe parkiety z nawiązką. Pod znakiem zapytania pozostają jednak dalsze relacje handlowe pomiędzy dwoma mocarstwami. Dalsza eskalacja napięć z pewnością zaszkodzi światowej gospodarce. Taki scenariusz w ostatnich tygodniach był dyskontowany przez rynki, a inwestorzy próbowali przygotować swoje portfele w przypadku rozwinięcia się wojen handlowych. Ostateczna wartość ceł pozostaje w dalszym ciągu wielką niewiadomą, lecz brak dalszych działań w tej kwestii powinien być pozytywnie przyjęty przez rynki. Brak dalszej eskalacji napięć powinien także pomóc rynkom wschodzących, których waluty w ostatnich tygodniach były mocno wyprzedawane. Na fali niepokoi zyskiwał także dolar, który wydaje się na ten moment przewartościowany. Oczekiwania w stosunku do podwyżek są duże, lecz ewentualne dalsze rozczarowania dotyczące wzrostu płac mogą spowodować większą ostrożność wśród członków FOMC, a co za tym idzie mniejszą presję na kolejne podwyżki w najbliższym czasie. Rynkowe oczekiwania są w tej chwili wysokie, więc zdecydowanie łatwiej będzie rozczarować inwestorów niż dać im kolejne powody do kupowania amerykańskiej waluty.
Na głównych europejskich giełdach mamy dzisiaj dosyć spokojną sesję po wczorajszych wzrostach. Podobnie zachowuje się GPW, gdzie większość indeksów oscyluje w okolicach poziomów wczorajszych zamknięć. Neutralny obraz psuje jednak indeks średnich spółek - MWIG40, który ponownie schodzi w okolice minimów z końcówki czerwca. Ostatnio z odreagowaniem mieliśmy do czynienia głównie wśród walorów o największej kapitalizacji, a powodów do zmiany tej sytuacji ciężko jest znaleźć. Umocnienie złotego powinno jednak pomóc naszym blue chipom przyciągnąć choć na chwilę uwagę inwestorów zagranicznych. Konieczna jest jednak trwalsza poprawa na globalnych rynkach, co wymagałoby uspokojenia nastrojów pomiędzy Chinami a USA.
Źródło: Piotr Jaromin, Analityk Rynków Finansowych XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze
Dolar wciąż przeszkadza rynkom wschodzącym
2019-02-13 Komentarz giełdowy XTBJak wiadomo, rok 2018 nie był najlepszy dla parkietów rynków wschodzących. Umacniający się dolar, rosnące oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych w USA oraz problemy takich krajów jak Turcja, czy Argentyna spowodowały spadek indeksu MSCII Emerging Markets o prawie 17% w 2018 roku. Czy ten rok może być lepszy dla gospodarek rozwijających się?
Ożywienie na szerokim rynku
2019-02-12 Komentarz giełdowy DM BOŚKosmetyczne zmiany wczorajszych zamknięć w USA, po których zobaczyliśmy lekko wzrostową Azję, przyniosły w Europie zwyżki na otwarciu. DAX otworzył się około 1 proc. wyżej i pozostał w tej pozycji do końca sesji. Podobnie reszta Europy za wyjątkiem rynków wschodzących – giełda w Stambule dziś zniżkowała o 0,6 proc.
Kongres zapobiega kolejnemu kryzysowi
2019-02-12 Komentarz giełdowy XTBDzisiejszy tytuł można traktować nieco na wyrost, gdyż dotyczy on tylko i wyłączeniu krótkoterminowych obaw dotyczących amerykańskiej gospodarki. Niemniej porozumienie dotyczące amerykańskiego finansowania bezpieczeństwa granicy prowadzi do mniejszych obaw inwestorów, co wpływa bardzo pozytywnie na nastroje amerykańskich oraz innych inwestorów z całego świata.
Optymizm handlowy na czele
2019-02-11 Komentarz giełdowy XTBNowy tydzień rozpoczyna się całkiem pozytywnie na rynkach finansowych. Po tygodniowym przestoju do gry wracają również chińskie indeksy, które zaliczają dzisiaj w dużej mierze potężne wzrosty. Te dobre nastroje zostały później przechwycone przez europejskich inwestorów, którzy od rana zdecydowanie kupowali akcje, pomimo ostatnich fatalnych danych z Niemiec.
Umiarkowana zmienność przy fatalnych nastrojach
2019-02-07 Komentarz giełdowy XTBZwykle ograniczona zmienność związana jest z rynkiem byka, choć obecnie możemy mieć mieszane odczucia co do tej zależności. Na rynkach chińskich wciąż trwa przerwa związana z nowym rokiem, natomiast na rynkach zachodnich w najlepsze rozpoczęła się wyprzedaż, choć jeszcze nie taka z prawdziwego zdarzenia. Owszem widoczne są spadki rzędu 1-1,5%, ale daleko nam do tak fatalnych wyników jak było to w ostatnim kwartale tego roku. Czego oczekiwać obecnie po rynku giełdowym?
Czy to schyłek styczniowego odbicia?
2019-02-06 Komentarz giełdowy XTBOd najniższego punktu osiągniętego przez S&P 500 na koniec 2018 roku indeks zdołał wzrosnąć już o ponad 18%. Sam styczeń przyniósł prawie 8% odbicia i nominalnie ponad 200 punktów. Luty pod tym względem wygląda blado. Co więcej analizując historię ostatnich lat po tak silnych wzrostach w większości przypadków mieliśmy do czynienia z cofnięciem lub przynajmniej konsolidacją. Czy tak będzie również tym razem?
Ożywienie na szerokim rynku
2019-02-05 Komentarz giełdowy DM BOŚWczorajszy powrót WIG20 ponad 2400 pkt. zakończył się niepowodzeniem. Podobnie słabo wypadły europejskie parkiety, ale wieczorem za oceanem wzrosty rozkręciły się. Indeksy amerykańskie zakończyły notowania wzrostami DJIA i S&P500 po +0,7 proc, a Nasdaq nawet 1,2 proc.
Wall Street nie zważa na przeszkody
2019-02-05 Komentarz giełdowy XTBWtorek przynosi na parkietach europejskich dobrą atmosferę, czemu pomagają lepsze od oczekiwań finalne odczyty PMI dla Eurolandu. Po drugiej stronie mamy USA, gdzie styczeń przyniósł kolejny spadek nastrojów w segmencie usług, co nie przeszkadza jednak inwestorom zza oceanu rozpocząć wtorkowej sesji w dobrych nastrojach.
Spokojna sesja w oczekiwaniu na wyniki Alphabetu
2019-02-04 Komentarz giełdowy XTBPierwsza sesja tego tygodnia upłynęła pod znakiem względnego spokoju na większości parkietów europejskich. Taki rozwój wydarzeń obserwujemy również za oceanem, gdzie inwestorzy wyczekują na wyniki kwartalne Alphabetu, które zostaną opublikowane po zamknięciu na Wall Street.
Hossa ociera się i omija
2019-01-29 Komentarz giełdowy DM BOŚDzisiejsza sesja rozpoczęła się jeszcze w lekko negatywnych nastrojach, choć wieczorem Wall Street odrobiła znaczną część strat. W Azji dominował kolor czerwony, ale spadki były niewielkie. Przez pierwsze trzy kwadranse WIG20 przebywał pod kreską, maksimum 15 punktów. Do wsparcia 2350 pkt. zbliżył się na bezpieczną odległość 7 pkt. Klimat w otoczeniu zaczął się poprawiać, o 10-tej indeks wyskoczył nad kreskę i tam pozostał już do końca sesji.