Reforma podatkowa na ostatniej prostej

Reforma podatkowa na ostatniej prostej
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2017-12-14 (23:29)

Chociaż w dzisiejszym komentarzu należałoby wspomnieć przede wszystkim o działaniach najważniejszych banków centralnych na świecie, to jednak dalszy rozwój sytuacji dotyczącej reformy podatkowej w USA powoduje największe zainteresowanie wśród inwestorów.

Dzisiejsza sesja jest raczej płaska z przewagą spadków na globalnych parkietach, chociaż wyraźnym liderem wydaje się być dzisiaj rynek akcji krajów wschodzących z pominięciem Chin, w tym przede wszystkim polska GPW.

Zarówno Rezerwa Federalna, jak i Europejski Bank Centralny nie zaskoczyły swoimi decyzjami dotyczącymi polityki monetarnej. Fed zdecydował się na kolejną podwyżkę stóp procentowych wskazując na dalszą chęć podwyżek w przyszłych latach, lekko podnosząc prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego oraz względnie pozostawiając prognozy inflacyjne bez zmian. Wobec ostatnich świetnych danych gospodarczych inwestorzy mogli spodziewać się nieco mocniejszego zdania ze strony Fed w ostatnim posiedzeniu w tym roku, choć z pewnością neutralność Fed można zawdzięczać Janet Yellen, która występowała na konferencji po spotkaniu po raz ostatni. Sytuacja ta doprowadziła do wzrostów amerykańskich indeksów do rekordowych poziomów, co jest związane z postrzeganiem silnej gospodarki oraz brakiem chęci do szarpanej podwyżki stóp procentowych. Z kolei zdecydowanie ważniejszą kwestią dla Wall Street jest progres dotyczący wprowadzenia reformy podatkowej w USA. Finalny projekt obu izb Kongresu ma zostać przedstawiony w piątek, który ma w sobie zawierać obniżenie podatku CIT do 21% (wcześniej wskazywano na 20%), co w znaczny sposób zwiększy zyski amerykańskich przedsiębiorstw.

Z kolei Europejski Bank Centralny mógł nieco rozczarować europejskie byki, głównie ze względu na brak nowych konkretów dotyczących najważniejszych kwestii monetarnych. Okazuje się, że EBC podczas posiedzenia nie dyskutował zbyt wiele na temat jakiejkolwiek ze spraw, gdyż Mario Draghi często tłumaczył się takim argumentem na wiele pytań podczas konferencji. Największym negatywnym zaskoczeniem były projekcje inflacyjny, które pomimo wyraźnej presji ze strony perspektyw gospodarczych zostały podniesione jedynie minimalnie, wskazując na to, że cel inflacyjny nie zostanie osiągnięty do 2020 roku, co pozwoli na dalsze przedłużenie programu skupu aktywów. Teoretycznie powinna to być pozytywna informacja dla europejskich indeksów, które jednak zniżkują na koniec dzisiejszej sesji.

Ciekawą decyzją pochwalił się Ludowy Bank Chin. PBOC postanowił dostarczyć rynkowi zastrzyku płynności poprzez operacje MLF oraz podnieść ich oprocentowanie oraz 7 dniowej stopy reverse repo, co niekoniecznie zostało przyjęte przez tamtejsze rynki. Dzisiaj widoczny był spory spadek na wszystkich azjatyckich rynkach.

Z kolei bardzo pozytywne nastroje widoczne były dzisiaj na GPW. Indeksy odrabiają wczorajsze straty przy wzroście większości sektorów. Stratny jest dzisiaj sektor energetyczny, zaś z drugiej strony warto zwrócić uwagę na bank BZWBK, który przejmie polski odział Deutsche Banku. Indeks WIG20 wzrósł dzisiaj o 1,04% i zakończył dzień wyraźnie powyżej poziomu 2400 punktów.

Źródło: Michał Stajniak, Analityk XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.
Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.