Zwiększone zakupy insiderów

Zwiększone zakupy insiderów
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-08-16 (09:41)

WYDARZENIE DNIA: W lipcu osoby posiadające dostęp do poufnych informacjach o spółkach giełdowych kupiły na własny rachunek akcje o wartości 165,4 mln PLN - to trzy razy więcej niż w czerwcu. Po raz pierwszy odkąd Open Finance sporządza miesięczne zestawienie transakcji dokonywanych przez insiderów wielkość zakupów przekroczyła wielkość transakcji sprzedaży, które w lipcu podliczono na 160,8 mln PLN.

Przy czym jeszcze w pierwszej połowie miesiąca saldo było ujemne (50 mln PLN), a dopiero ostatni tydzień lipca przyniósł zdecydowany wzrost transakcji kupna akcji. Może to wyglądać na wykorzystywanie niższych cen akcji do zwiększenia zakupów, z drugiej strony insiderzy mogli mieć też nadzieję na docenienie przez rynek wyników kwartalnych swoich firm. Licząc od początku roku insiderzy wydali na zakupy akcji 731 mln PLN, a sprzedali papiery za 1,579 mld PLN.

SYTUACJA NA GPW

Wtorkowa sesja przyniosła spadek wartości indeksów i aktywności inwestorów. Obroty na całym rynku podliczono na 1,2 mld PLN. Inwestorzy byli ostrożni z zawieraniem transakcji przed przerwą w działaniu naszego rynku związaną ze świętem i z tym należy kojarzyć spadek obrotów. Zaś spadek wartości indeksów i cen akcji to już zasługa - przynajmniej w części - giełd światowych. Inwestorzy już we wtorek po południu źle przyjęli oświadczenie amerykańskiej sieci detalicznej Wal-Mart, która obniżyła szacunki zysku na ten rok i to wpłynęło na końcówkę sesji w USA. Nasi inwestorzy dodali do tego swój własny strach przed nieznanym - czyli obawy w jakiej kondycji zastaną rynek w czwartek, a co odważniejsi nawet w poniedziałek.

Od początku do końca notowań wzrosły notowania 80. spółek, spadły 180.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Do ostatnich dwóch godzin notowań jakoś to jeszcze wyglądało. Finisz przyniósł jednak niemal paniczną wyprzedaż akcji. Inwestorzy podchwycili spekulacje na temat możliwej upadłości Countrywide Financial Group - największej firmy udzielającej kredytów hipotecznych w USA. Dow Jones spadł o 1,3 proc. i jest najniżej od kwietnia, a S&P od marca (po spadku o 1,4 proc.). Brazylijski indeks Bovespa spadł o 3,2 proc., ale prawdziwą panikę mieliśmy dziś rano na giełdach azjatyckich. Kospi spadł o 7,1 proc., Hang Seng o 3,7 proc., a Nikkei o 1,9 proc. (w trakcie notowań spadek był nawet mocniejszy). Wyprzedaż przybrała rozmiary nie notowane od pięciu lat, a wszystko oczywiście wiąże się z obawami o kryzys na rynku kredytów hipotecznych.

OBSERWUJ AKCJE

Pekao - trzy ostatnie sesje to nieudane próby powrotu powyżej 250 PLN, poziomu, który jeszcze w czwartek przed tygodniem pełnił rolę wsparcia. Teraz zmienił się w opór - po piątkowym spadku i próbie jego odrobienia. Najbliższym wsparciem są okolice 240 PLN - to dołek z połowy maja, ale to jest bardzo słabe wsparcie i można spodziewać się jego łatwego przełamania. Większe znaczenie będzie miał dołek ze stycznia i marca tego roku na poziomie 220 PLN.

Boryszew Od końca czerwca do ostatniego czwartku kurs spadł z 30 do 20 PLN, czyli o jedną trzecią. Okolice 20 PLN to solidne wsparcie - w ostatnim roku było pięciokrotnie testowane, raz przełamane (ale tylko na dwa dni). Wskaźniki techniczne wskazują na silne wyprzedanie waloru, obrona wsparcia powinna być formalnością.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Barlinek - spółka zmieniła prognozy na ten rok. Przychody mają wynieść 510 mln PLN (wcześniej prognozowała 550 mln PLN), a zysk netto 65,4 mln PLN wobec 85,1 mln PLN. Barlinek poskarżył się na niski kurs euro i dolara, który obniża przychody z eksportu, stanowiącego 70 proc. przychodów spółki.

J.W. Construction Józef Wojciechowski, członek rady nadzorczej i założyciel spółki kupił na poniedziałkowej sesji 31 636 akcji spółki. W piątek również dokonał podobnych transakcji.

Procad - przychody spółki wyniosły w lipcu 2,238 mln PLN i były o 25 proc. wyższe niż przed rokiem. Spółka przypomniała, że przed rokiem miała wyjątkowo udany miesiąc za sprawą podpisanego kontraktu, a licząc narastająco - od początku roku - jej przychody są o 50 proc. wyższe niż przed rokiem.

Energoaparatura - członek rady nadzorczej kupił 12 650 akcji po średniej cenie 3,45 PLN. Łącznie ma tych akcji 770 tys., co daje 5,0004 proc. głosów.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Nie mija zbyt wiele czasu od ostatniej wyprzedaży (w piątek), a znów stajemy przed trudnym zadaniem przewidywania zachowania rynku w takim niepewnym dniu. Wygląda na to, że WIG przełamie piątkowy dołek już na otwarciu notowań. Kolejnego wsparcia możemy szukać dopiero w okolicach 56 tys. pkt - dobrych 5 proc. niżej od zamknięcia z wtorku. A najgorsze jest chyba to, że wciąż jesteśmy jeszcze przed paniką klientów funduszy inwestycyjnych.

Rynki zagraniczne nam nie pomagają, spadający złoty może wypłoszyć z GPW ostatnich inwestorów zagranicznych... Kupuj gdy leje się krew? Tym razem lepiej czekać, aż zakrzepnie.

WALUTY

Zaledwie przed tygodniem euro atakowało poziom 1,38 USD, a już dziś kurs spadł do 1,34 USD.
Jen umacnia się rano o 1,1 proc. do dolara i i jest najwyżej od początku marca (przesilenia na rynkach azjatyckich). W przypadku euro jen zyskał 1,6 proc.

Wzrost notowań jena także jest wymuszany przez inwestorów starających się zamknąć pozycje carry trade.

Wzrost jena i dolara to wybitnie niekorzystna mieszanka dla złotego.

Dziś rano dolar wyceniany jest na 2,857 PLN - aż o siedem groszy więcej niż we wtorek po południu. To najwyższy kurs dolara od dwóch miesięcy. Euro także jest najdroższe od dwóch miesięcy i kosztuje 3,835 PLN. Frank jest zaś najdroższy od czterech miesięcy i kosztuje 2,345 PLN - o cztery grosze więcej niż we wtorek.

SUROWCE

Ceny ropy spadają dziś rano o 1,4 proc., po tym jak wczoraj wzrosły o 2,8 proc. Inwestorów niepokoi sytuacja na rynku akcji. Również informacje o mijającym się z instalacjami naftowymi sztormie w Zatoce Meksykańskiej osłabiły kontrakty na ropę.

Złoto i srebro dziś nie zmieniają ceny, srebro spadło wczoraj o 2 proc. razem z kontraktami na miedź, które spadły o 2,2 proc. Dziś rano miedź spada o 1,1 proc. Powodem są naturalnie obawy o światowe spowolnienie gospodarcze, które zmniejszy popyt na surowce naturalne.

Źródło: Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.
Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

2023-10-24 Komentarz giełdowy XTB
Bitcoin radzi sobie fenomenalnie w tym tygodniu. Zwrot za niepełne dwie sesje jest bliski 15%, a ruchy na rynku akcji wyglądają bardzo blado przy rynku kryptowalut. Na ten moment mamy lekkie wstrzymanie obaw związanych z sytuacją na Bliskich Wschodzie i w grę wchodzą również wyniki spółek z Wall Street za trzeci kwartał tego roku. Czy wraz z odbiciem Bitcoina będziemy również obserwować powrót do wzrostów na rynku akcji, przynajmniej w sferze spółek technologicznych?