Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.

Zwiększone zakupy insiderów

Zwiększone zakupy insiderów
Data dodania: 2007-08-16 (09:41) Komentarz poranny Open Finance

WYDARZENIE DNIA: W lipcu osoby posiadające dostęp do poufnych informacjach o spółkach giełdowych kupiły na własny rachunek akcje o wartości 165,4 mln PLN - to trzy razy więcej niż w czerwcu. Po raz pierwszy odkąd Open Finance sporządza miesięczne zestawienie transakcji dokonywanych przez insiderów wielkość zakupów przekroczyła wielkość transakcji sprzedaży, które w lipcu podliczono na 160,8 mln PLN.

Przy czym jeszcze w pierwszej połowie miesiąca saldo było ujemne (50 mln PLN), a dopiero ostatni tydzień lipca przyniósł zdecydowany wzrost transakcji kupna akcji. Może to wyglądać na wykorzystywanie niższych cen akcji do zwiększenia zakupów, z drugiej strony insiderzy mogli mieć też nadzieję na docenienie przez rynek wyników kwartalnych swoich firm. Licząc od początku roku insiderzy wydali na zakupy akcji 731 mln PLN, a sprzedali papiery za 1,579 mld PLN.

SYTUACJA NA GPW

Wtorkowa sesja przyniosła spadek wartości indeksów i aktywności inwestorów. Obroty na całym rynku podliczono na 1,2 mld PLN. Inwestorzy byli ostrożni z zawieraniem transakcji przed przerwą w działaniu naszego rynku związaną ze świętem i z tym należy kojarzyć spadek obrotów. Zaś spadek wartości indeksów i cen akcji to już zasługa - przynajmniej w części - giełd światowych. Inwestorzy już we wtorek po południu źle przyjęli oświadczenie amerykańskiej sieci detalicznej Wal-Mart, która obniżyła szacunki zysku na ten rok i to wpłynęło na końcówkę sesji w USA. Nasi inwestorzy dodali do tego swój własny strach przed nieznanym - czyli obawy w jakiej kondycji zastaną rynek w czwartek, a co odważniejsi nawet w poniedziałek.

Od początku do końca notowań wzrosły notowania 80. spółek, spadły 180.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Do ostatnich dwóch godzin notowań jakoś to jeszcze wyglądało. Finisz przyniósł jednak niemal paniczną wyprzedaż akcji. Inwestorzy podchwycili spekulacje na temat możliwej upadłości Countrywide Financial Group - największej firmy udzielającej kredytów hipotecznych w USA. Dow Jones spadł o 1,3 proc. i jest najniżej od kwietnia, a S&P od marca (po spadku o 1,4 proc.). Brazylijski indeks Bovespa spadł o 3,2 proc., ale prawdziwą panikę mieliśmy dziś rano na giełdach azjatyckich. Kospi spadł o 7,1 proc., Hang Seng o 3,7 proc., a Nikkei o 1,9 proc. (w trakcie notowań spadek był nawet mocniejszy). Wyprzedaż przybrała rozmiary nie notowane od pięciu lat, a wszystko oczywiście wiąże się z obawami o kryzys na rynku kredytów hipotecznych.

OBSERWUJ AKCJE

Pekao - trzy ostatnie sesje to nieudane próby powrotu powyżej 250 PLN, poziomu, który jeszcze w czwartek przed tygodniem pełnił rolę wsparcia. Teraz zmienił się w opór - po piątkowym spadku i próbie jego odrobienia. Najbliższym wsparciem są okolice 240 PLN - to dołek z połowy maja, ale to jest bardzo słabe wsparcie i można spodziewać się jego łatwego przełamania. Większe znaczenie będzie miał dołek ze stycznia i marca tego roku na poziomie 220 PLN.

Boryszew Od końca czerwca do ostatniego czwartku kurs spadł z 30 do 20 PLN, czyli o jedną trzecią. Okolice 20 PLN to solidne wsparcie - w ostatnim roku było pięciokrotnie testowane, raz przełamane (ale tylko na dwa dni). Wskaźniki techniczne wskazują na silne wyprzedanie waloru, obrona wsparcia powinna być formalnością.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Barlinek - spółka zmieniła prognozy na ten rok. Przychody mają wynieść 510 mln PLN (wcześniej prognozowała 550 mln PLN), a zysk netto 65,4 mln PLN wobec 85,1 mln PLN. Barlinek poskarżył się na niski kurs euro i dolara, który obniża przychody z eksportu, stanowiącego 70 proc. przychodów spółki.

J.W. Construction Józef Wojciechowski, członek rady nadzorczej i założyciel spółki kupił na poniedziałkowej sesji 31 636 akcji spółki. W piątek również dokonał podobnych transakcji.

Procad - przychody spółki wyniosły w lipcu 2,238 mln PLN i były o 25 proc. wyższe niż przed rokiem. Spółka przypomniała, że przed rokiem miała wyjątkowo udany miesiąc za sprawą podpisanego kontraktu, a licząc narastająco - od początku roku - jej przychody są o 50 proc. wyższe niż przed rokiem.

Energoaparatura - członek rady nadzorczej kupił 12 650 akcji po średniej cenie 3,45 PLN. Łącznie ma tych akcji 770 tys., co daje 5,0004 proc. głosów.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Nie mija zbyt wiele czasu od ostatniej wyprzedaży (w piątek), a znów stajemy przed trudnym zadaniem przewidywania zachowania rynku w takim niepewnym dniu. Wygląda na to, że WIG przełamie piątkowy dołek już na otwarciu notowań. Kolejnego wsparcia możemy szukać dopiero w okolicach 56 tys. pkt - dobrych 5 proc. niżej od zamknięcia z wtorku. A najgorsze jest chyba to, że wciąż jesteśmy jeszcze przed paniką klientów funduszy inwestycyjnych.

Rynki zagraniczne nam nie pomagają, spadający złoty może wypłoszyć z GPW ostatnich inwestorów zagranicznych... Kupuj gdy leje się krew? Tym razem lepiej czekać, aż zakrzepnie.

WALUTY

Zaledwie przed tygodniem euro atakowało poziom 1,38 USD, a już dziś kurs spadł do 1,34 USD.
Jen umacnia się rano o 1,1 proc. do dolara i i jest najwyżej od początku marca (przesilenia na rynkach azjatyckich). W przypadku euro jen zyskał 1,6 proc.

Wzrost notowań jena także jest wymuszany przez inwestorów starających się zamknąć pozycje carry trade.

Wzrost jena i dolara to wybitnie niekorzystna mieszanka dla złotego.

Dziś rano dolar wyceniany jest na 2,857 PLN - aż o siedem groszy więcej niż we wtorek po południu. To najwyższy kurs dolara od dwóch miesięcy. Euro także jest najdroższe od dwóch miesięcy i kosztuje 3,835 PLN. Frank jest zaś najdroższy od czterech miesięcy i kosztuje 2,345 PLN - o cztery grosze więcej niż we wtorek.

SUROWCE

Ceny ropy spadają dziś rano o 1,4 proc., po tym jak wczoraj wzrosły o 2,8 proc. Inwestorów niepokoi sytuacja na rynku akcji. Również informacje o mijającym się z instalacjami naftowymi sztormie w Zatoce Meksykańskiej osłabiły kontrakty na ropę.

Złoto i srebro dziś nie zmieniają ceny, srebro spadło wczoraj o 2 proc. razem z kontraktami na miedź, które spadły o 2,2 proc. Dziś rano miedź spada o 1,1 proc. Powodem są naturalnie obawy o światowe spowolnienie gospodarcze, które zmniejszy popyt na surowce naturalne.

Źródło: Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gołębi Fed to już przeszłość?

Gołębi Fed to już przeszłość?

2021-09-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy wyraźne cofnięcie na rynkach w porównaniu do wczoraj. Pomimo tego, że ryzyko związane z Evergrande zostało w części zneutralizowane, to jednak Chiny wciąż w jakiś sposób przygotowują się na upadek spółki. Dodatkowo ostatnie komentarze ze strony jednej członkini Fed sugerują, że Fed faktycznie wkracza na ścieżkę normalizacji, czym może doprowadzić do sporych zmian na rynku obligacji, a tym samym wpłynąć również na inne rynki.
Rynek wycenia Fed i Evergrande

Rynek wycenia Fed i Evergrande

2021-09-23 Komentarz giełdowy XTB
Za nami bardzo burzliwe kilkanaście godzin, w przeciągu których poznaliśmy decyzję Fed oraz inwestorzy nie byli pewni, co do przyszłości giganta z rynku nieruchomości w Chinach, spółki Evergrande. Wydaje się, że ponownie możemy mówić o „małym deszcze” z „wielkiej chmury”. Czy to już koniec niepewności? Czy inwestorzy będą mogli teraz kontynuować kupno akcji przez kolejne miesiące?
Uwaga skupiona na decyzji FOMC

Uwaga skupiona na decyzji FOMC

2021-09-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza decyzja banku centralnego USA może być przełomowa. Jakiekolwiek szczegóły dotyczące redukcji programu QE mogą zaważyć na nastrojach na Wall Street. Początek sesji za oceanem przynosi jednak duży optymizm – czy rynki sądzą, że Fed wstrzyma się i ponownie opóźni tzw. tapering? Wielu uczestników rynku zdaje sobie sprawę, że tapering w USA jest konieczny i najprawdopodobniej zostanie ogłoszony do końca roku - wszak niekończąca się stymulacja monetarna ma raczej ograniczone korzyści i prowadzi do „japonizacji” gospodarki.
Czy zagrożenie z Chin jest realne?

Czy zagrożenie z Chin jest realne?

2021-09-21 Komentarz giełdowy XTB
Spółka Evergrande jest już obecnie znana niemal każdemu inwestorowi na świecie. Widmo bankruta takiego kolosa wywołuje obawy o możliwy kolejny kryzys. Czy słusznie? Wydaje się, że rynek nie bierze pod uwagę ryzyka faktycznej zapaści, biorąc pod uwagę skalę ruchów z ostatnich dni. Czy wobec tego faktycznie powinniśmy się obawiać zagrożenia z Chin? Ostatnia bańka spekulacyjna w Chinach miała miejsce w 2015 roku i była powiązana z gigantycznym wzrostem zainteresowania inwestycjami przez inwestorów detalicznych.
Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?

Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?

2021-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na rynkach akcji przynosi morze czerwieni. Spadki na europejskich parkietach były bardzo dotkliwe, natomiast w godzinach popołudniowych uwaga rynków kieruje się już na Wall Street. Pojawia się pytanie - czy ponownie będziemy świadkami scenariusza pod tytułem „buy the dip”? Obawy związane z bankructwem chińskiego dewelopera negatywnie wpłynęły na giełdowy sentyment i doprowadziły dziś do silnych spadków.
Fed ma jednak zagwozdkę

Fed ma jednak zagwozdkę

2021-09-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych miały dać jasny obraz przed posiedzeniem Fed w przyszłym tygodniu. Dane dostarczają jednak kolejnych znaków zapytania. Czy kondycja konsumentów w USA jest faktycznie bardzo dobra i będzie budowała presję na inflację, która wymusi działania na Fed?
Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

2021-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień rozpoczął się bardzo mieszanie na giełdach na całym świecie. Większość indeksów nie mogła przyjąć konkretnego kierunku, oczekując na jakiś sygnał ze strony rynku. Dzisiaj kluczowym wydarzeniem była publikacja inflacji w Stanach Zjednoczonych, która może spowodować, że byki z Wall Street prawdopodobnie mogą odetchnąć z ulgą, przynajmniej na moment.
Czy Demokraci zatopią Wall Street?

Czy Demokraci zatopią Wall Street?

2021-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni spekuluje się na temat nowego planu Demokratów o wprowadzeniu podatku na skup akcji własnych. Amerykańskie firmy ze względu na preferencyjne opodatkowanie decydowały się na taki sposób zwrotu inwestorom zainwestowanych środków. Dodatkowo od pewnego czasu inwestorzy przyzwyczaili się, że jest to sposób na podtrzymanie hossy na wielu akcjach. Czy wobec tego ten trend zakończy się już wkrótce? Jak wyglądały ostatnie sesje na rynku i co przed nami w przyszłym tygodniu?
Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie

Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie

2021-09-07 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja przynosi pogorszenie nastrojów na rynku akcji. O ile wczoraj główne indeksy giełdowe na świecie notowały wzrosty, tak dziś sentyment uległ zmianie. Indeksy "blue chip" ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel nieznacznie pod kreską, a w kolejnych godzinach mogliśmy obserwować pogłębienie spadków.
Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

2021-09-02 Komentarz giełdowy XTB
Jutro kolejne ważne wydarzenie z perspektywy globalnych rynków finansowych – raport z amerykańskiego rynku pracy, czyli z największej gospodarki na świecie. Raport ten jest o tyle kluczowy, ze względu na to, że Fed podejmuje swoje decyzje patrząc właśnie na to, jak sytuacja wygląda pod względem zatrudnienia. Wobec tego, czy jutro będziemy mieli zapieczętowaną zmianę polityki monetarnej? Czy wręcz przeciwnie Fed dostanie zielone światło do utrzymania polityki bez zmian?