Zwiększone zakupy insiderów

Zwiększone zakupy insiderów
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-08-16 (09:41)

WYDARZENIE DNIA: W lipcu osoby posiadające dostęp do poufnych informacjach o spółkach giełdowych kupiły na własny rachunek akcje o wartości 165,4 mln PLN - to trzy razy więcej niż w czerwcu. Po raz pierwszy odkąd Open Finance sporządza miesięczne zestawienie transakcji dokonywanych przez insiderów wielkość zakupów przekroczyła wielkość transakcji sprzedaży, które w lipcu podliczono na 160,8 mln PLN.

Przy czym jeszcze w pierwszej połowie miesiąca saldo było ujemne (50 mln PLN), a dopiero ostatni tydzień lipca przyniósł zdecydowany wzrost transakcji kupna akcji. Może to wyglądać na wykorzystywanie niższych cen akcji do zwiększenia zakupów, z drugiej strony insiderzy mogli mieć też nadzieję na docenienie przez rynek wyników kwartalnych swoich firm. Licząc od początku roku insiderzy wydali na zakupy akcji 731 mln PLN, a sprzedali papiery za 1,579 mld PLN.

SYTUACJA NA GPW

Wtorkowa sesja przyniosła spadek wartości indeksów i aktywności inwestorów. Obroty na całym rynku podliczono na 1,2 mld PLN. Inwestorzy byli ostrożni z zawieraniem transakcji przed przerwą w działaniu naszego rynku związaną ze świętem i z tym należy kojarzyć spadek obrotów. Zaś spadek wartości indeksów i cen akcji to już zasługa - przynajmniej w części - giełd światowych. Inwestorzy już we wtorek po południu źle przyjęli oświadczenie amerykańskiej sieci detalicznej Wal-Mart, która obniżyła szacunki zysku na ten rok i to wpłynęło na końcówkę sesji w USA. Nasi inwestorzy dodali do tego swój własny strach przed nieznanym - czyli obawy w jakiej kondycji zastaną rynek w czwartek, a co odważniejsi nawet w poniedziałek.

Od początku do końca notowań wzrosły notowania 80. spółek, spadły 180.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Do ostatnich dwóch godzin notowań jakoś to jeszcze wyglądało. Finisz przyniósł jednak niemal paniczną wyprzedaż akcji. Inwestorzy podchwycili spekulacje na temat możliwej upadłości Countrywide Financial Group - największej firmy udzielającej kredytów hipotecznych w USA. Dow Jones spadł o 1,3 proc. i jest najniżej od kwietnia, a S&P od marca (po spadku o 1,4 proc.). Brazylijski indeks Bovespa spadł o 3,2 proc., ale prawdziwą panikę mieliśmy dziś rano na giełdach azjatyckich. Kospi spadł o 7,1 proc., Hang Seng o 3,7 proc., a Nikkei o 1,9 proc. (w trakcie notowań spadek był nawet mocniejszy). Wyprzedaż przybrała rozmiary nie notowane od pięciu lat, a wszystko oczywiście wiąże się z obawami o kryzys na rynku kredytów hipotecznych.

OBSERWUJ AKCJE

Pekao - trzy ostatnie sesje to nieudane próby powrotu powyżej 250 PLN, poziomu, który jeszcze w czwartek przed tygodniem pełnił rolę wsparcia. Teraz zmienił się w opór - po piątkowym spadku i próbie jego odrobienia. Najbliższym wsparciem są okolice 240 PLN - to dołek z połowy maja, ale to jest bardzo słabe wsparcie i można spodziewać się jego łatwego przełamania. Większe znaczenie będzie miał dołek ze stycznia i marca tego roku na poziomie 220 PLN.

Boryszew Od końca czerwca do ostatniego czwartku kurs spadł z 30 do 20 PLN, czyli o jedną trzecią. Okolice 20 PLN to solidne wsparcie - w ostatnim roku było pięciokrotnie testowane, raz przełamane (ale tylko na dwa dni). Wskaźniki techniczne wskazują na silne wyprzedanie waloru, obrona wsparcia powinna być formalnością.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Barlinek - spółka zmieniła prognozy na ten rok. Przychody mają wynieść 510 mln PLN (wcześniej prognozowała 550 mln PLN), a zysk netto 65,4 mln PLN wobec 85,1 mln PLN. Barlinek poskarżył się na niski kurs euro i dolara, który obniża przychody z eksportu, stanowiącego 70 proc. przychodów spółki.

J.W. Construction Józef Wojciechowski, członek rady nadzorczej i założyciel spółki kupił na poniedziałkowej sesji 31 636 akcji spółki. W piątek również dokonał podobnych transakcji.

Procad - przychody spółki wyniosły w lipcu 2,238 mln PLN i były o 25 proc. wyższe niż przed rokiem. Spółka przypomniała, że przed rokiem miała wyjątkowo udany miesiąc za sprawą podpisanego kontraktu, a licząc narastająco - od początku roku - jej przychody są o 50 proc. wyższe niż przed rokiem.

Energoaparatura - członek rady nadzorczej kupił 12 650 akcji po średniej cenie 3,45 PLN. Łącznie ma tych akcji 770 tys., co daje 5,0004 proc. głosów.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Nie mija zbyt wiele czasu od ostatniej wyprzedaży (w piątek), a znów stajemy przed trudnym zadaniem przewidywania zachowania rynku w takim niepewnym dniu. Wygląda na to, że WIG przełamie piątkowy dołek już na otwarciu notowań. Kolejnego wsparcia możemy szukać dopiero w okolicach 56 tys. pkt - dobrych 5 proc. niżej od zamknięcia z wtorku. A najgorsze jest chyba to, że wciąż jesteśmy jeszcze przed paniką klientów funduszy inwestycyjnych.

Rynki zagraniczne nam nie pomagają, spadający złoty może wypłoszyć z GPW ostatnich inwestorów zagranicznych... Kupuj gdy leje się krew? Tym razem lepiej czekać, aż zakrzepnie.

WALUTY

Zaledwie przed tygodniem euro atakowało poziom 1,38 USD, a już dziś kurs spadł do 1,34 USD.
Jen umacnia się rano o 1,1 proc. do dolara i i jest najwyżej od początku marca (przesilenia na rynkach azjatyckich). W przypadku euro jen zyskał 1,6 proc.

Wzrost notowań jena także jest wymuszany przez inwestorów starających się zamknąć pozycje carry trade.

Wzrost jena i dolara to wybitnie niekorzystna mieszanka dla złotego.

Dziś rano dolar wyceniany jest na 2,857 PLN - aż o siedem groszy więcej niż we wtorek po południu. To najwyższy kurs dolara od dwóch miesięcy. Euro także jest najdroższe od dwóch miesięcy i kosztuje 3,835 PLN. Frank jest zaś najdroższy od czterech miesięcy i kosztuje 2,345 PLN - o cztery grosze więcej niż we wtorek.

SUROWCE

Ceny ropy spadają dziś rano o 1,4 proc., po tym jak wczoraj wzrosły o 2,8 proc. Inwestorów niepokoi sytuacja na rynku akcji. Również informacje o mijającym się z instalacjami naftowymi sztormie w Zatoce Meksykańskiej osłabiły kontrakty na ropę.

Złoto i srebro dziś nie zmieniają ceny, srebro spadło wczoraj o 2 proc. razem z kontraktami na miedź, które spadły o 2,2 proc. Dziś rano miedź spada o 1,1 proc. Powodem są naturalnie obawy o światowe spowolnienie gospodarcze, które zmniejszy popyt na surowce naturalne.

Źródło: Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.