Zwiększone zakupy insiderów

Zwiększone zakupy insiderów
Data dodania: 2007-08-16 (09:41) Komentarz poranny Open Finance

WYDARZENIE DNIA: W lipcu osoby posiadające dostęp do poufnych informacjach o spółkach giełdowych kupiły na własny rachunek akcje o wartości 165,4 mln PLN - to trzy razy więcej niż w czerwcu. Po raz pierwszy odkąd Open Finance sporządza miesięczne zestawienie transakcji dokonywanych przez insiderów wielkość zakupów przekroczyła wielkość transakcji sprzedaży, które w lipcu podliczono na 160,8 mln PLN.

Przy czym jeszcze w pierwszej połowie miesiąca saldo było ujemne (50 mln PLN), a dopiero ostatni tydzień lipca przyniósł zdecydowany wzrost transakcji kupna akcji. Może to wyglądać na wykorzystywanie niższych cen akcji do zwiększenia zakupów, z drugiej strony insiderzy mogli mieć też nadzieję na docenienie przez rynek wyników kwartalnych swoich firm. Licząc od początku roku insiderzy wydali na zakupy akcji 731 mln PLN, a sprzedali papiery za 1,579 mld PLN.

SYTUACJA NA GPW

Wtorkowa sesja przyniosła spadek wartości indeksów i aktywności inwestorów. Obroty na całym rynku podliczono na 1,2 mld PLN. Inwestorzy byli ostrożni z zawieraniem transakcji przed przerwą w działaniu naszego rynku związaną ze świętem i z tym należy kojarzyć spadek obrotów. Zaś spadek wartości indeksów i cen akcji to już zasługa - przynajmniej w części - giełd światowych. Inwestorzy już we wtorek po południu źle przyjęli oświadczenie amerykańskiej sieci detalicznej Wal-Mart, która obniżyła szacunki zysku na ten rok i to wpłynęło na końcówkę sesji w USA. Nasi inwestorzy dodali do tego swój własny strach przed nieznanym - czyli obawy w jakiej kondycji zastaną rynek w czwartek, a co odważniejsi nawet w poniedziałek.

Od początku do końca notowań wzrosły notowania 80. spółek, spadły 180.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Do ostatnich dwóch godzin notowań jakoś to jeszcze wyglądało. Finisz przyniósł jednak niemal paniczną wyprzedaż akcji. Inwestorzy podchwycili spekulacje na temat możliwej upadłości Countrywide Financial Group - największej firmy udzielającej kredytów hipotecznych w USA. Dow Jones spadł o 1,3 proc. i jest najniżej od kwietnia, a S&P od marca (po spadku o 1,4 proc.). Brazylijski indeks Bovespa spadł o 3,2 proc., ale prawdziwą panikę mieliśmy dziś rano na giełdach azjatyckich. Kospi spadł o 7,1 proc., Hang Seng o 3,7 proc., a Nikkei o 1,9 proc. (w trakcie notowań spadek był nawet mocniejszy). Wyprzedaż przybrała rozmiary nie notowane od pięciu lat, a wszystko oczywiście wiąże się z obawami o kryzys na rynku kredytów hipotecznych.

OBSERWUJ AKCJE

Pekao - trzy ostatnie sesje to nieudane próby powrotu powyżej 250 PLN, poziomu, który jeszcze w czwartek przed tygodniem pełnił rolę wsparcia. Teraz zmienił się w opór - po piątkowym spadku i próbie jego odrobienia. Najbliższym wsparciem są okolice 240 PLN - to dołek z połowy maja, ale to jest bardzo słabe wsparcie i można spodziewać się jego łatwego przełamania. Większe znaczenie będzie miał dołek ze stycznia i marca tego roku na poziomie 220 PLN.

Boryszew Od końca czerwca do ostatniego czwartku kurs spadł z 30 do 20 PLN, czyli o jedną trzecią. Okolice 20 PLN to solidne wsparcie - w ostatnim roku było pięciokrotnie testowane, raz przełamane (ale tylko na dwa dni). Wskaźniki techniczne wskazują na silne wyprzedanie waloru, obrona wsparcia powinna być formalnością.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Barlinek - spółka zmieniła prognozy na ten rok. Przychody mają wynieść 510 mln PLN (wcześniej prognozowała 550 mln PLN), a zysk netto 65,4 mln PLN wobec 85,1 mln PLN. Barlinek poskarżył się na niski kurs euro i dolara, który obniża przychody z eksportu, stanowiącego 70 proc. przychodów spółki.

J.W. Construction Józef Wojciechowski, członek rady nadzorczej i założyciel spółki kupił na poniedziałkowej sesji 31 636 akcji spółki. W piątek również dokonał podobnych transakcji.

Procad - przychody spółki wyniosły w lipcu 2,238 mln PLN i były o 25 proc. wyższe niż przed rokiem. Spółka przypomniała, że przed rokiem miała wyjątkowo udany miesiąc za sprawą podpisanego kontraktu, a licząc narastająco - od początku roku - jej przychody są o 50 proc. wyższe niż przed rokiem.

Energoaparatura - członek rady nadzorczej kupił 12 650 akcji po średniej cenie 3,45 PLN. Łącznie ma tych akcji 770 tys., co daje 5,0004 proc. głosów.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Nie mija zbyt wiele czasu od ostatniej wyprzedaży (w piątek), a znów stajemy przed trudnym zadaniem przewidywania zachowania rynku w takim niepewnym dniu. Wygląda na to, że WIG przełamie piątkowy dołek już na otwarciu notowań. Kolejnego wsparcia możemy szukać dopiero w okolicach 56 tys. pkt - dobrych 5 proc. niżej od zamknięcia z wtorku. A najgorsze jest chyba to, że wciąż jesteśmy jeszcze przed paniką klientów funduszy inwestycyjnych.

Rynki zagraniczne nam nie pomagają, spadający złoty może wypłoszyć z GPW ostatnich inwestorów zagranicznych... Kupuj gdy leje się krew? Tym razem lepiej czekać, aż zakrzepnie.

WALUTY

Zaledwie przed tygodniem euro atakowało poziom 1,38 USD, a już dziś kurs spadł do 1,34 USD.
Jen umacnia się rano o 1,1 proc. do dolara i i jest najwyżej od początku marca (przesilenia na rynkach azjatyckich). W przypadku euro jen zyskał 1,6 proc.

Wzrost notowań jena także jest wymuszany przez inwestorów starających się zamknąć pozycje carry trade.

Wzrost jena i dolara to wybitnie niekorzystna mieszanka dla złotego.

Dziś rano dolar wyceniany jest na 2,857 PLN - aż o siedem groszy więcej niż we wtorek po południu. To najwyższy kurs dolara od dwóch miesięcy. Euro także jest najdroższe od dwóch miesięcy i kosztuje 3,835 PLN. Frank jest zaś najdroższy od czterech miesięcy i kosztuje 2,345 PLN - o cztery grosze więcej niż we wtorek.

SUROWCE

Ceny ropy spadają dziś rano o 1,4 proc., po tym jak wczoraj wzrosły o 2,8 proc. Inwestorów niepokoi sytuacja na rynku akcji. Również informacje o mijającym się z instalacjami naftowymi sztormie w Zatoce Meksykańskiej osłabiły kontrakty na ropę.

Złoto i srebro dziś nie zmieniają ceny, srebro spadło wczoraj o 2 proc. razem z kontraktami na miedź, które spadły o 2,2 proc. Dziś rano miedź spada o 1,1 proc. Powodem są naturalnie obawy o światowe spowolnienie gospodarcze, które zmniejszy popyt na surowce naturalne.

Źródło: Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

2022-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

2022-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?
Pogrom kupujących przed weekendem

Pogrom kupujących przed weekendem

2022-06-10 Komentarz giełdowy XTB
Podaż i popyt od dłuższego czasu toczyły między sobą walkę, z której któraś ze stron musiała wyjść zwycięsko. Byki próbowały swoich sił, lecz kolejny raz zostały zmuszone do kapitulacji przez aktywną podaż. Dziś obserwujemy prawdziwy pogrom na giełdowych indeksach. Czy to dopiero początek mocniejszego ruchu na południe? Jeszcze kilka dni temu prognoza wydana przez analityków Bank of America wieszcząca S&P500 w okolicach 3200 punktów pachniała czarnowidztwem. Jednak w obliczu słabych danych o galopującej inflacji i fatalnym sentymencie konsumentów wycena ta, choć wciąż abstrakcyjna wydaje się możliwa.