Produkcja wzrosła bardziej niż oczekiwano, jej ceny też

Produkcja wzrosła bardziej niż oczekiwano, jej ceny też
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-02-19 (17:54)

WYDARZENIE DNIA Produkcja przemysłowa wzrosła w styczniu o 10,8 proc. (r/r) wobec zakładanych przez ekonomistów około 6 proc. Ceny produkcji wzrosły o 2,8 proc. wobec przewidywanych 2,4 proc.

Dane z urzędu statystycznego są zarazem zaskoczeniem dla rynku i argumentem dla tej części Rady Polityki Pieniężnej, która zastanawia się, czy kolejne podwyżki stóp procentowych rzeczywiście są konieczne. Ekonomiści zakładali, że produkcja przymysłowa będzie rosła w styczniu wolniej m.in. ze względu na wyższe temeperatury w styczniu, które zredukowały zapotrzebowanie na produkcję energii cieplnej. Tymczasem łącznie produkcja energii wzrosła o 13,2 proc. Dane o produkcji każą też być może zrewidować poglądy na temat wyraźnie słabszego wzrostu gospodarczego w Polsce w I kwartale.

SYTUACJA NA GPW

Sesja, choć należała do bardziej interesujących w ostatnich dniach, niewiele wniosła do obrazu rynku. Spadek indeksów o mniej niż 0,5 proc. siłą rzeczy nie mógł wiele zmienić, zwłaszcza że towarzyszyły dzisiejszym notowaniom niewielkie obroty (choć wyższe niż wczoraj). Co ciekawe inwestorzy zignorowali zarówno dane o produkcji przemysłowej (per saldo jednak korzystne dla koniunktury gospodarczej) jak i wysokie otwarcie giełd za oceanem. Jesteśmy więc nadal w takim miejscu, w którym przydałaby się mobilizacja popytu, aby pchnąć rynek powyżej szczytów z ubiegłego tygodnia, ale zarazem brakuje trochę odwagi i ochoty do płacenia wyższych cen za akcje. Z drugiej strony spadek, który oglądaliśmy krótko po otwarciu został wykorzystany do zakupów. Tworzy to nam nieco mętny obraz rynku, który powinien się wyklarować, jeśli zdarzy się sesja z mocniejszym niż dziś ruchem cen i zdecydowanie większymi obrotami.

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie rosną drugi dzień z rzędu za sprawą spółek surowcowych oraz branży finansowej. Pierwsze zyskują naturalnie na rosnącej cenie miedzi, natomiast drugie dzięki dobrym wynikom brytyjskiego Barclays oraz spekulacjom na temat przejęcia CNP Assurances (największy francuski ubezpieczyciel na życie). Z największych banków płynęły jednak również negatywne sygnały. Wczorajszy pozytywny bohater - Credit Suisse - dziś odegrał rolę czarnego charakteru informując o 2,85 mld straty na inwestycjach w subprime. W reakcji na tę informację akcje szwajcarskiego banku spadły o ponad 5 proc. O godz. 17.20 niemiecki DAX zyskiwał 0,6 proc., francuski CAC40 0,5 proc., a brytyjski FTSE 0,2 proc. do czego przyczynił się pozytywny początek tygodnia na Wall Street. Niemniej, po otwarciu na jednoprocentowych plusach S&P i Dow Jones traciły i zbliżyły się do poziomów piątkowego zamknięcia.

WALUTY

Kurs euro wzrósł w ciągu dnia do 1,475 USD i na niewiele niższym poziomie zastało go wtorkowe popołudnie. Inwestorzy starają się zawczasu zdyskontować najprawdopodobniej słabe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, które zostaną opublikowane jutro. Nie mniej wszelkie zmiany kursu wciąż dokonują się w ramach szerokiej konsolidacji pary euro/dolar między 1,44-1,49 USD. Dopiero wybicie z tego przedziału może mieć poważne długoterminowe następstwa dla tej pary. Jen umocnił się o 0,4 proc. do dolara i spadł o 0,2 proc. wobec euro. Na dobrą sprawę są to te same poziomy, które oglądaliśmy rano. Na rynku złotego także obyło się bez rewolucji. Dane o wzroście cen produkcji i samej produkcji choć przybliżają kolejną podwyżkę stóp procentowych w Polsce nie wywarły wrażenia na inwestorach. Podobnie jak wypowiedź wiceminister finansów Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, według której spełnienie inflacyjnych założeń budżetowych (2,3 proc. średniorocznie dla 2008 r.) jest już teraz niemożliwe do spełnienia. Euro kosztowało 3,573 PLN, euro 2,425 PLN, a frank 2,215.

SUROWCE

Cena ropy kontynuuje wzrosty w wyniku oczekiwań na obniżki wydobycia przez OPEC. Po dwudniowym postoju na poziomie 95,00 USD kurs londyńskiej baryłki brent podskoczył o 2,5 proc. do 97,10 USD. Wprawdzie posiedzenie OPEC jest dopiero 5 marca, ale rynek jest przekonany, że ta organizacja ugnie się pod presją Wenezueli i Iranu aby zmniejszyć wydobycie, tym bardziej, że sezon zimowy się kończy i popyt na ropę będzie malał. Gdyby kartel rzeczywiście podjął taką decyzję jest duża szansa na kolejny atak na poziom 100 USD i ustanowienie historycznego rekordu. Wzrosty kontynuuje również miedź. Po dzisiejszym wzroście na giełdzie w Londynie o 1 proc. do poziomu 8.050 USD tona tego surowca jest najdroższa od czterech miesięcy.

To wynik wysokiego popytu zgłaszanego przez Chiny. W styczniu import miedzi do Państwa Środka wzrósł w ujęciu rocznym o 4,6 proc., a w relacji z grudniem o 6,6 proc. Presję na wzrosty wywiera również taniejący dolar, dzięki któremu drożeje także złoto. Cena uncji tego kruszcu podskoczyła o 2,3 proc. do poziomu 929 USD, co jest jednak głównie związane z obawami o wzrost inflacji.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.