Produkcja wzrosła bardziej niż oczekiwano, jej ceny też

Produkcja wzrosła bardziej niż oczekiwano, jej ceny też
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-02-19 (17:54)

WYDARZENIE DNIA Produkcja przemysłowa wzrosła w styczniu o 10,8 proc. (r/r) wobec zakładanych przez ekonomistów około 6 proc. Ceny produkcji wzrosły o 2,8 proc. wobec przewidywanych 2,4 proc.

Dane z urzędu statystycznego są zarazem zaskoczeniem dla rynku i argumentem dla tej części Rady Polityki Pieniężnej, która zastanawia się, czy kolejne podwyżki stóp procentowych rzeczywiście są konieczne. Ekonomiści zakładali, że produkcja przymysłowa będzie rosła w styczniu wolniej m.in. ze względu na wyższe temeperatury w styczniu, które zredukowały zapotrzebowanie na produkcję energii cieplnej. Tymczasem łącznie produkcja energii wzrosła o 13,2 proc. Dane o produkcji każą też być może zrewidować poglądy na temat wyraźnie słabszego wzrostu gospodarczego w Polsce w I kwartale.

SYTUACJA NA GPW

Sesja, choć należała do bardziej interesujących w ostatnich dniach, niewiele wniosła do obrazu rynku. Spadek indeksów o mniej niż 0,5 proc. siłą rzeczy nie mógł wiele zmienić, zwłaszcza że towarzyszyły dzisiejszym notowaniom niewielkie obroty (choć wyższe niż wczoraj). Co ciekawe inwestorzy zignorowali zarówno dane o produkcji przemysłowej (per saldo jednak korzystne dla koniunktury gospodarczej) jak i wysokie otwarcie giełd za oceanem. Jesteśmy więc nadal w takim miejscu, w którym przydałaby się mobilizacja popytu, aby pchnąć rynek powyżej szczytów z ubiegłego tygodnia, ale zarazem brakuje trochę odwagi i ochoty do płacenia wyższych cen za akcje. Z drugiej strony spadek, który oglądaliśmy krótko po otwarciu został wykorzystany do zakupów. Tworzy to nam nieco mętny obraz rynku, który powinien się wyklarować, jeśli zdarzy się sesja z mocniejszym niż dziś ruchem cen i zdecydowanie większymi obrotami.

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie rosną drugi dzień z rzędu za sprawą spółek surowcowych oraz branży finansowej. Pierwsze zyskują naturalnie na rosnącej cenie miedzi, natomiast drugie dzięki dobrym wynikom brytyjskiego Barclays oraz spekulacjom na temat przejęcia CNP Assurances (największy francuski ubezpieczyciel na życie). Z największych banków płynęły jednak również negatywne sygnały. Wczorajszy pozytywny bohater - Credit Suisse - dziś odegrał rolę czarnego charakteru informując o 2,85 mld straty na inwestycjach w subprime. W reakcji na tę informację akcje szwajcarskiego banku spadły o ponad 5 proc. O godz. 17.20 niemiecki DAX zyskiwał 0,6 proc., francuski CAC40 0,5 proc., a brytyjski FTSE 0,2 proc. do czego przyczynił się pozytywny początek tygodnia na Wall Street. Niemniej, po otwarciu na jednoprocentowych plusach S&P i Dow Jones traciły i zbliżyły się do poziomów piątkowego zamknięcia.

WALUTY

Kurs euro wzrósł w ciągu dnia do 1,475 USD i na niewiele niższym poziomie zastało go wtorkowe popołudnie. Inwestorzy starają się zawczasu zdyskontować najprawdopodobniej słabe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, które zostaną opublikowane jutro. Nie mniej wszelkie zmiany kursu wciąż dokonują się w ramach szerokiej konsolidacji pary euro/dolar między 1,44-1,49 USD. Dopiero wybicie z tego przedziału może mieć poważne długoterminowe następstwa dla tej pary. Jen umocnił się o 0,4 proc. do dolara i spadł o 0,2 proc. wobec euro. Na dobrą sprawę są to te same poziomy, które oglądaliśmy rano. Na rynku złotego także obyło się bez rewolucji. Dane o wzroście cen produkcji i samej produkcji choć przybliżają kolejną podwyżkę stóp procentowych w Polsce nie wywarły wrażenia na inwestorach. Podobnie jak wypowiedź wiceminister finansów Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, według której spełnienie inflacyjnych założeń budżetowych (2,3 proc. średniorocznie dla 2008 r.) jest już teraz niemożliwe do spełnienia. Euro kosztowało 3,573 PLN, euro 2,425 PLN, a frank 2,215.

SUROWCE

Cena ropy kontynuuje wzrosty w wyniku oczekiwań na obniżki wydobycia przez OPEC. Po dwudniowym postoju na poziomie 95,00 USD kurs londyńskiej baryłki brent podskoczył o 2,5 proc. do 97,10 USD. Wprawdzie posiedzenie OPEC jest dopiero 5 marca, ale rynek jest przekonany, że ta organizacja ugnie się pod presją Wenezueli i Iranu aby zmniejszyć wydobycie, tym bardziej, że sezon zimowy się kończy i popyt na ropę będzie malał. Gdyby kartel rzeczywiście podjął taką decyzję jest duża szansa na kolejny atak na poziom 100 USD i ustanowienie historycznego rekordu. Wzrosty kontynuuje również miedź. Po dzisiejszym wzroście na giełdzie w Londynie o 1 proc. do poziomu 8.050 USD tona tego surowca jest najdroższa od czterech miesięcy.

To wynik wysokiego popytu zgłaszanego przez Chiny. W styczniu import miedzi do Państwa Środka wzrósł w ujęciu rocznym o 4,6 proc., a w relacji z grudniem o 6,6 proc. Presję na wzrosty wywiera również taniejący dolar, dzięki któremu drożeje także złoto. Cena uncji tego kruszcu podskoczyła o 2,3 proc. do poziomu 929 USD, co jest jednak głównie związane z obawami o wzrost inflacji.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.