Produkcja przemysłowa w Polsce i nieruchomości w USA

Produkcja przemysłowa w Polsce i nieruchomości w USA
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-02-18 (10:53)

Tygodniowe kalendarium nie jest przepełnione arcyważnymi danymi, ale nieco emocji publikacje mogą jednak wzbudzić. Zwłaszcza ta związana z inflacją w USA i sytuacją na rynku nieruchomości. Jeśli chodzi o krajowe dane makroekonomiczne, to w zasadzie liczyć się będą tylko te wtorkowe - poznamy dynamikę cen produkcji (oczekiwania 2,3 proc.) i dynamikę produkcji przemysłowej (oczekiwania 6,6 proc.).

Dla rynków finansowych ważniejszy będzie jednak kolejny dzień. Wtedy poznamy styczniową inflację w USA (0,3 proc. m/m) i inflację bazową (0,2 proc.). Tego samego dnia, także zawsze emocjonujące dane z amerykańskiego rynku nieruchomości - liczba wydanych pozwoleń na budowę (oczekiwany spadek o 4,6 proc.) i rozpoczęte budowy domów (spadek o 0,6 proc.). Kolejny dreszcz emocji w piątek - indeksy PMI dla strefy euro.

SYTUACJA NA GPW

W czwartek nie udało się utrzymać wzrostu i WIG20 był w okolicach 3150 pkt (najwyższego poziomu od miesiąca), a w piątek oglądaliśmy tego konsekwencje. Konsekwencją był brak wiary inwestorów w siłę korekty wzrostowej, wobec czego wielu z nich albo wstrzymało się z zakupami, albo postanowiło sprzedać akcje. W efekcie WIG20 stracił 2,0 proc., a WIG 1,4 proc. Wszystko to działo się jednak przy bardzo skromnych obrotach podliczonych na nieco ponad 1,2 mld PLN. Wskazuje to raczej na cofnięcie się popytu, który powinien pojawić się przy nieco niższych cenach akcji, niż na przytłaczającą przewagę sprzedających.

W piątek podrożały akcje 89. spółek, potaniały 210. Najsilniej przeceniono sektor bankowy (WIG-Banki 2,2 proc. w dół), głównie za sprawą Pekao, którego papiery potaniały o 4,8 proc.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Na piątkowej sesji na Wall Street większość akcji taniała w wyniku słabych danych makro. Chęć do pozbywania się akcji przez inwestorów w pierwszej połowie notowań wzbudziło najniższe od 16 lat wskazanie indeksu nastroju konsumentów (indeks Uniwersytetu Michigan). Najbardziej ucierpiały na tym spółki detaliczne, w tym technologiczne, które przy prognozie niskiej sprzedaży w ostatnich dniach zachowują się dosyć słabo. Kiepskie dane dotyczyły, również Nowego Jorku, gdzie produkcja zmniejszyła się pierwszy raz od 2005 roku. Niemniej, zasięg spadków głównych indeksów nie przekroczył 1 proc., a dzięki udanej końcówce (związanej ze spekulacjami na temat przejęcia Bear Stearns) S&P zyskiwał na zamknięciu 0,1 proc., a DJIA tracił 0,2 proc.

Poranna sesja w Azji przyniosła niewielkie wahania. Nikkei zyskał 0,1 proc., podobnie jak koreański Kospi. Hang Seng stracił 1,2 proc.

OBSERWUJ AKCJE

WIG - w ubiegłym tygodniu indeks szerokiego rynku rósł, a na czwartkowej sesji udało się pokonać szczyty z początku lutego i ustanowić nowy lokalny szczyt. Jest to sygnał kontynuacji odbicia, więc jak na razie nic nie wskazuje, aby miał powrócić do styczniowych dołków i znów bronić się na silnym wsparciu na 45 tys. pkt. (które stanowi 38 proc. zniesienia pięcioletniej hossy). Sygnały kupna na RSI (dane dzienne i tygodniowe) oraz MACD (dane dzienne) ciągle obowiązują, podobnie jak sygnał sprzedaży na DMI dla danych tygodniowych. Wydaje się, że to ostatnie wskazanie jest najbardziej wiarygodne. Przy kiepskich danych, jakie będą pojawiały się na rynku przez najbliższe pół roku (głównie zza oceanu) ciężko liczyć na utrzymanie trendu wzrostowego.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Mostostal Export - zawarł kontrakt dotyczący budowy osiedla mieszkalnego z pomieszczeniami biurowymi i garażami podziemnymi w Nowosybirsku. Jego wartość ustalono na 7 mln EUR, początek realizacji na II kwartał 2008 roku, a okres realizacji na 23 miesiące.

Prokom Software - zarząd spółki zarekomendował akcjonariuszom oddanie głosu na NWZA za połączeniem ze spółką Asseco Polska.

Irena - w czwartym kwartale spółka miała przychody na poziomie 15,8 mln PLN (spadek o 2 proc.) oraz zysk netto na poziomie 0,79 mln PLN (przy 1,78 mln straty netto przed rokiem).

Sygnity - PKO TFI zwiększyło zaangażowanie w spółkę do 5,8 proc. (wcześniej 4,2 proc.).

Pamapol - Pioneer Pekao Investment Management zmniejszył zaangażowanie w spółkę do 4,9 proc. (wcześniej 5,2 proc.).

Eurofaktor - w związku z ogłoszeniem upadłości przez Buczek Automotive, spółka dokonała odpisów aktualizacyjnych o łącznej wartości 2,73 mln PLN (z czego 2,71 mln pomniejszyło aktywa spółki).

Artman - zarejestrował w Wilnie spółkę Atrman Lit, która będzie się zajmowała sprzedażą ubrań marki House na Litwie.

Lena Lighting - obniżyła prognozę wyników za 2007 rok. Przychody szacuje na 127 mln PLN (poprzednia prognoza mówiła o 126 mln), a zysk netto 7,3 mln PLN (wcześniej 9 mln).

PROGNOZA GIEŁDOWA

Udana końcówka notowań w USA to dla naszego rynku dobra pożywka. Wszak w piątek po południu dyskontowaliśmy zupełnie inny scenariusz. Co więcej, dziś giełdy amerykańskie nie pracują, więc znika nam chwilowo główny czynnik ryzyka, który zwykle brany jest pod uwagę przez kupujących (tzn. możliwość spadków na giełdach przy Wall Street).

Zatem można się dziś spodziewać wzrostu cen akcji i dryfowania WIG20 w kierunku 3100 pkt. Na więcej sił może zabraknąć - brak sesji w Stanach wpłynie też na ograniczoną aktywność inwestorów. To nie pozwoli na silniejsze zwyżki, zwłaszcza że nie bardzo są do tego powody (brak istotnych publikacji marko).

WALUTY

Euro wspina się rano w kierunku 1,47 USD i jest już siódmy kolejny wzrost notowań europejskiej waluty wobec dolara. Niby coś, a jednak przez te siedem dni euro zyskało mniej niż dwa ceny. W ostatecznym rozrachunku te drobne ruchy - choć jednokierunkowe - nie mają większego znaczenia. Od dwóch miesięcy kurs euro znajduje się w konsolidacji między 1,44-1,49 USD. Dopóki nie nastąpi wybicie, ruchy wewnątrz konsolidacji nie mają znaczenia w średnim terminie. Natomiast gdy wybicie nastąpi, to można być pewnym, że będzie miało gwałtowny i trwały charkter.

Jen osłabia się rano o 0,1 proc. wobec euro i dolara.

Dla złotego to okoliczności prowadzące w sam raz do niewielkiego umocnienia naszej waluty wobec euro, dolara i franka.

SUROWCE

Ropa utrzymuje się w okolicy 95,00 USD za baryłkę w wyniku spekulacji, że wysoka inflacja może pchać ceny surowców wyżej oraz w obawie o ewentualne zakłócenia w dostawach z Wenezueli. W ostatnim tygodniu nowojorska baryłka crude podrożała o ponad 4 proc. (londyńska brent o blisko 3 proc.), pomimo rosnących zapasów ropy oraz powoli kończącej się zimie. To świadczy o dosyć byczych nastrojach na rynku i sugeruje, że wkrótce zobaczymy kolejny atak na poziom 100 USD, chociaż wcześniej możemy mieć do czynienia z korektą (raczej nie głębszą niż o 1,5 USD). Dziś rano londyńska baryłka brent otworzyła się na poziomie 94,90 USD.

Miedź kontynuuje wzrosty z ubiegłego tygodnia. Poranna sesja na giełdzie w Szanghaju przyniosła wzrost ceny o 1,2 proc. w wyniku oczekiwanego zwiększenia zapotrzebowania na ten surowiec na wiosnę. Po części świadczy o nim wzrost importu miedzi do Chin w styczniu o 4,6 proc., na które inwestorzy w Londynie zareagowali kupnem kontraktów, co wywindowało cenę w piątek o 2,3 proc.
Złoto utrzymuje się powyżej 900 USD za uncję, która dziś rano kosztowała 908 USD. Jest to wynikiem oczekiwań na dalsze obniżki stóp w Stanach, które osłabią dolara i obniżą rentowności amerykańskich obligacji.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.