Inflacja nie pokaże całego efektu stycznia

Inflacja nie pokaże całego efektu stycznia
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-02-15 (11:13)

Styczniowa inflacja zawsze jest publikacją ciekawszą niż w innych miesiącach. Zwłaszcza w krajach rozwijających się o krótkiej tradycji niskiej inflacji przyzwyczajeni jesteśmy do mechanizmów indeksacyjnych, które sprawiają, iż nowy rok jest dobrą okazją do zmiany poziomu cen.

W związku z tym inflacja w pierwszym miesiącu roku w większym stopniu odzwierciedla presję inflacyjną. Dziś podane zostaną dane o styczniowej inflacji w Polsce. Oczekujemy utrzymania się rocznej dynamiki cen na poziomie z grudnia, czyli 4%, jednak tym razem efekt stycznia nie ujawni się w całości. A wynika to właśnie z tego, że presja na wzrost cen z obszaru szeroko rozumianej energii jest wyjątkowo duża. Podwyżki cen energii ujawnią się dopiero w lutym, a gazu w kwietniu. I najprawdopodobniej nie będą to ostatnie podwyżki w tym roku.

W USA podane zostaną dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz cen importu za styczeń. Rynek oczekuje wzrostu produkcji o 0,1% m/m i wzrostu cen o 0,5% m/m. Choć do najbliższego posiedzenie Fed jeszcze trochę publikacji danych rynki w coraz większym stopniu dyskontują obniżkę rzędu 50 bp. Taki scenariusz potwierdziła również wczorajsza wypowiedź szefa Fed przed senacką komisją w Kongresie.

Waluty – EURUSD w trójkącie

Silne umocnienie dolara z początku lutego nie zwiastowało – póki co, zmiany trendu na tej parze i sentyment na rynku ponownie przesuwa się w kierunku wspólnej waluty. Tym razem dołek został utworzony nieco wyżej niż 20 grudnia (1,4310) i 23 stycznia (1,4369) co razem z oporem nieco powyżej 1,49 tworzy nam coraz bardziej czytelną formację trójkąta. W ostatnich dniach za euro przemawiało znacznie lepsze zachowanie europejskich parkietów niż tych za oceanem, a także potwierdzające się oczekiwania na kolejną dużą obniżkę stóp w USA. Wspólnej walucie pomagało również umocnienie funta.

Słaba sesja w USA i brak decyzji o obniżce stóp Banku Japonii pozwoliły jenowi na odrobienie części strat. Kurs USDJPY, który był już na poziomie 108,36 obniżył się w konsekwencji poniżej 108. Taka sytuacja podwójnie premiowała również franka, który na początku miesiąca tracił mniej niż euro, jednak w ostatnich dniach tracił razem z jenem. Wczorajszy dzień to 1% umocnienie tej waluty do poziomu 1,0960. Na parze EURUSD dziś rano testujemy poziom 1,4640.

Czwartek był kolejnym dniem, który przyniósł umocnienie złotego. Wzrost notowań na parze EURUSD i dobry sentyment na rynkach akcji, a także wycofywanie się inwestorów z jena, to czynniki które służą sile polskiej waluty. Kursy USDPLN i EURPLN obniżyły się wczoraj odpowiednio 2,4514 i 3,5860. Mocne powinno być też dzisiejsze otwarcie. Dane o inflacji w Polsce mogą mieć pewien wpływ na złotego, ale tylko w przypadku spokojnej sytuacji na EURUSD.

Surowce – Nowy rekord na rynku soi

Najgorsza od 50 lat pogoda w Chinach odbija się czkawką na rynkach surowcowych. Najpierw przyczyniła się do wzrostu cen metali przemysłowych, zaś ostatnio powoduje dalszy wzrost cen i tak drogiej już soi i oleju sojowego. Przypomnijmy, że Chiny są największy konsumentem tych produktów, tymczasem wichury zniszczyły prawie połowę zimowych zasiewów, co oznacza, że popyt importowy z tego kraju będzie musiał wzrosnąć. Rezultat to wzrost cen o 3% (podczas wczorajszych notowań) do nowego rekordu na poziomie 1379,15 USD za 100 buszli.

Do poziomu 95,18 USD wzrosły wczoraj notowania ropy naftowej pokonując poprzedni opór i otwierając sobie drogę do szczytów z początku roku. Na wzrost notowań ropy pozytywnie wpłynęły dane z Japonii (o PKB), które świadczą, iż rosnący popyt z gospodarek azjatyckich jest w coraz większym stopniu przeciwwagą dla popytu ze strony USA.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.