Deficyt obrotów bieżących wzrósł do 1,94 mld euro

Deficyt obrotów bieżących wzrósł do 1,94 mld euro
Komentarz wieczorny Open Finance
Data dodania: 2008-02-12 (19:53)

WYDARZENIE DNIA: To znacznie powyżej oczekiwań ekonomistów, którzy sądzili, że deficyt sięgnie w grudniu 1,29 mld euro, a najwyższa prognoza mówiła o 1,646 mld euro. Co ciekawe sama informacja, choć negatywna i potencjalnie zagrażająca notowaniom złotego nie wywarła wrażenia na inwestorach.

Notowania złotego bardziej zależały od przebiegu notowań euro/dolar, a giełdowego rajdu dane o wzroście deficytu w ogóle nie dotknęły. Być może to nadinterpretacja zdarzeń, ale siła złotego w tych dniach i do tej pory stabilna sytuacja na GPW może świadczyć o napływającym do Polski kapitale portfelowym. Wracając do danych - wyraźnie wzrósł w grudniu deficyt handlowy. Wyniósł bez mała 1,3 mld euro wobec 996 mln euro przed rokiem i 562 mln euro w listopadzie.

SYTUACJA NA GPW

Zaczęliśmy od próby przełamania przez WIG20 poziomu 3 tys. pkt. Ale - jak można było się spodziewać - wielu inwestorów długo wątpiło w sukces tej próby. Dopiero po godz. 14 rynek został zdecydowanie podciągnięty - zdecydowały informacje o planowanych inwestycjach kapitałowych znanego inwestora Warrena Buffeta. Mniej znani inwestorzy wzięli to za dobry omen, to doprowadziło do zwyżki w Europie i poprawy nastrojów w USA. Mieliśmy więc przyspiesznie wzrostów, co ważne wzrosły także obroty - do 1,8 mld PLN. Ale nadal nie są one na tyle wysokie, by mówić o przewadze popytu. Zresztą dzisiejszy wzrost może nie mieć większego znaczenia w średnim terminie. Do tego potrzebne jest przełamanie szczytu z poprzedniego tygodnia, na poziomie 3109 pkt - brakuje nieco ponad 1,5 proc. Nie ma więc powodu do hurraoptymizmu.

Podrożały akcje 231. spółek, potaniały 66. Przewaga obrotów przy spółkach rosnących jak 17 do 1.

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie w końcu znalazły siłę, aby odreagować spadki z ostatnich sesji i ich główne indeksy rosły dzisiaj najbardziej od dwóch tygodni. Impulsem do wzrostów była oferta Warrena Buffeta dotycząca inwestycji 800 mld USD przez jego fundusz w obligacje Ambac, MBIA i FGIC. Wprawdzie propozycja dotyczy segmentu obligacji miejskich (i jeden z emitentów już ją odrzucił), jednak rynek pozytywnie odebrał zaufanie tak konserwatywnego inwestora do tych instytucji. Od razu inaczej spojrzano na ryzyko utraty przez nie ratingów AAA. W rezultacie, o godz. 16.45 niemiecki DAX zyskiwał 2,9 proc., a francuski CAC40 i brytyjski FTSE po 2,7 proc., do czego najbardziej przyczyniły się spółki sektora finansowego.

Równie efektownie rosły na otwarciu główne indeksy Wall Street. Godzinę po rozpoczęciu notowań S&P i Dow Jones zyskiwały po półtora procenta.

WALUTY

Trwająca trzy dni obrona euro przed spadkiem poniżej 1,45 USD przyniosła dziś efekt. Wspólna waluta podrożała o centa - do 1,46 USD. Pretekstem do wzrostu notowań euro okazały się wyniki indeksu nastrojów niemieckich inwestorów, które nieoczekiwanie poprawiły się w lutym (choć nadal indeks ma wartość minus 39,5 pkt - to o dwa punkty wyżej niż przed miesiącem). Również mniejsza (2,2 proc.) inflacja w Wielkiej Brytanii podziałała niekorzystnie na dolara.

Jen spadł dziś o 0,45 proc. do dolara i o 0,95 proc. do euro, ponieważ inwestorzy znów mają większy apetyt na ryzyko. Zwłaszcza po zapowiedzi Warrena Buffet'a, który gotów jest inwestować na rynku obligacji komunalnych.

U nas dolar spadł do 2,466 PLN, euro do 3,597 PLN, a frank do 2,243 PLN mimo słabych danych o deficycie rachunku obrotów bieżących. Kolejny raz ważniejszy okazał się przebieg notowań na światowych rynkach.

SUROWCE

Cena ropy odreagowała dziś silne wzrosty z ostatnich trzech sesji, podczas których wzrosła o ponad 6 proc. Tak silny ruch skusił część zarządzających funduszami hedgingowymi do realizacji zysków i dziś rano londyńska baryłka brent potaniała o 0,7 proc. do poziomu 93,00 USD. Biorąc pod uwagę, że rynek spodziewa się wzrostu zapasów benzyny w Stanach (raport zostanie opublikowany jutro) zasięg odreagowania nie jest zbyt głęboki. Po części to wynik taniejącego dolara, który sprawia, że ropa w nim wyceniana staje się relatywnie droższa, co wywiera presję na wzrost ceny.

W jeszcze silniejszym trendzie wzrostowym znajduje się miedź, która drożeje piąty dzień z rzędu. Jest to wynik malejących zapasów (są najmniejsze od końca października), na które duży wpływ mają zakłócenia w produkcji i transporcie w Chinach. Państwo Środka nawiedziły największe burze śnieżne od pięćdziesięciu lat, co zmniejszyło wydobycie i wywindowało ceny surowców. Wzrosty jednak wyhamowują- tona miedzi na giełdzie w Londynie podrożała dziś o 0,7 proc. do 7.850 USD za tonę.
Złoto potaniało o 0,5 proc. do 918 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.