Credit Suisse też traci na kredytach

Credit Suisse też traci na kredytach
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-02-12 (10:28)

Drugi co do wielkości bank szwajcarski zanotował 72-proc. spadek zysku netto z powodu odpisów księgowych na złe długi. W IV kwartale bank zarobił 1,33 mld franków wobec 4,67 mld przed rokiem. W czasie gdy kolejne banki na świecie ujawniają skalę swoich strat związanych z kryzysem na rynku kredytów, w USA pojawiła się kolejna inicjatywa, która ma zredukować zajęcia nieruchomości przez banki.

Do porozumienia przystąpiły m.in. Bank of America i Citibank oraz cztery inne banki zaangażowane na rynku kredytów subprime. Ich zamiarem jest wprowadzenie 30-dniowego okresu ochronnego dla kredytobiorców negocjujących nowe warunki spłaty kredytów hipotecznych. W tym czasie ich domy nie będą zajmowane i wystawiane na sprzedaż. Zdaniem pośredników w sprzedaży domów, to nie wystarczy do powstrzymania spadku cen domów.

SYTUACJA NA GPW

Po dużych emocjach i wielkiej zmienności rynku w ostatnich dniach, teraz GPW zaczyna wchodzić w fazę stabilizacji notowań i mniejszej aktywności inwestorów. Wczoraj widać to było bardzo dobrze. Mimo stosunkowo wysokiej rozpiętości wahań WIG20 - ok. 80 punktów - obroty na całym rynku akcji wyniosły zaledwie 1,2 mld PLN i były najniższe od 3 stycznia.

Same wahania przyniosły spadek cen na otwarciu, który szybko został odrobiony. Po południu mieliśmy próbę podciągnięcia rynku, a WIG20 był nawet 1,7 proc. na plusie, ale końcówka notowań skorygowała ten wzrost - nie poparty zresztą skalą transakcji. Przez jakiś czas sesje na GPW mogą tak właśnie wyglądać - spadki będą szybko niwelowane, ale przy próbie wzrostu popyt będzie się wyraźnie cofał. To faza akumulacji akcji.

Wczoraj podrożały akcje 162. spółek, potaniały 121.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Poniedziałkową sesję główne indeksy Wall Street zakończyły na lekkich plusach, pomimo ujemnego otwarcia - S&P zyskał 0,6 proc., a Dow Jones 0,5 proc. Obozowi byków udało się wyprowadzić je w drugiej części notowań na plusy, pomimo słabych nastrojów wokół sektora finansowego. Powodem do zmartwień inwestorów były uwagi audytora ubezpieczyciela AIG odnoszące się do wyceny aktywów (zawyżono ich wartość) oraz ostrzeżenie Goldman Sachs o możliwych stratach największych amerykańskich banków na pożyczkach udzielonych pod przejęcia. Niemniej, przy braku ważnych publikacji makro aktywność inwestorów była najniższa od miesiąca, co ułatwiło wyprowadzenie indeksów na lekkie plusy.

Spokojną sesję zafundowali sobie również inwestorzy z Azji. Nikkei zyskał 0,04 proc., Kospi 0,2 proc. Hang Seng wzrósł o 1,3 proc. dzięki spółkom surowcowym.

OBSERWUJ AKCJE

BRE Bank - inwestorzy wykorzystali małą płynność na wczorajszej sesji i podciągnęli kurs banku powyżej poziomu 400 PLN, czyli najwyżej od blisko miesiąca. Teoretycznie, wybicie z bazy w górę jest początkiem wzrostów, jednak warto poczekać i zobaczyć czy kurs utrzyma się powyżej wspomnianego poziomu na najbliższych sesjach. Gdyby jednak akcje banku rzeczywiście zaczęły drożeć, ich potencjalny wzrost można określić na okolice 450 PLN (62 proc. zniesienia styczniowych spadków). MACD i RSI są neutralne, a wskaźnik DMI może wygenerować wkrótce sygnał kupna.

Lotos - kiepskie wyniki (na razie zysku operacyjnego) PKN Orlen nastawiły inwestorów negatywnie do sektora paliwowego, w wyniku czego kurs Lotosu spadł poniżej styczniowych dołków i zbliża się do minimów intraday. Będą one poziomem wsparcia (34,50 PLN). Marnym pocieszeniem jest fakt, że kurs traci przy coraz niższych obrotach, bowiem MACD wygenerował sygnał sprzedaży, a DMI sygnalizuje powrót do trendu spadkowego.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

KGHM - w odpowiedzi na artykuł z Gazety Wyborczej - "Będą spięcia o prywatyzację w koalicji PO-PSL" - zarząd spółki poinformował o przedstawieniu radzie nadzorczej budżetu na 2008 rok zakładającego wysoki zysk netto oraz projekcje dodatnich wyników finansowych w przyszłości.

Asseco Poland - realizuje umowę kupna Prokom Software od Prokom Inwestments i Ryszarda Krauze. W jej ramach kupiło 1.462.352 akcji za 100 mln PLN i zwiększyło zaangażowanie do 21,5 proc. (przed transakcją 11 proc.).

LPP - szacunkowa wartość zysku netto wypracowanego przez spółkę w 2007 roku wynosi 135 mln PLN (co daje 79,40 PLN na jedną akcję).

GTC - podmiot zależny nabył 50 proc. udziałów w cypryjskiej spółce Yatelsis, która zajmuje się nabywaniem i prowadzeniem spółek zależnych zajmujących się najmem i sprzedażą nieruchomości. Zapłacił za nie 8,5 mln USD.

PEP - fundusze PKO TFI ograniczyły zaangażowanie w spółkę do 4,8 proc. (wcześniej miały 5,0 proc.).

Travelplanet - przychody spółki w styczniu wyniosły 15,5 mln PLN co oznacza dynamikę w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku na poziomie 191 proc.

Ferrum - członek rady nadzorczej spółki nabył 18.000 akcji po średniej cenie 8,70 PLN.

BBI Development - osoba blisko związana z insiderem nabyła 20.000 akcji po cenie 1,15 PLN za jedną.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Po udanej obronie przed głębszymi spadkami w zeszłym tygodniu, rynek powoli zbiera siły do ponownej próby wyjścia powyżej 3 tys. punktów. Rośnie, bowiem liczba inwestorów podzielających pogląd, że po spadkach z początku stycznia trwa okres akumulacji akcji przed ich późniejszym wzrostem. Oczywiście ta hipoteza nie musi okazać się prawdziwa, ale zdobywa swoich zwolenników.

Zachowanie giełd azjatyckich i amerykańskich nie będzie dziś przeszkadzało w zwyżce. Na upartego - poziomem powstrzymującym wzrosty powinien być wczorajszy szczyt (2986 pkt dla WIG20), ale gdyby popyt był zdeterminowany, nie będzie to żadną przeszkodą.

Pozostaje uważnie obserwować obroty - to po nich poznamy układ sił na rynku.

Nie spodziewamy się po dzisiejszej sesji przełomu - raczej niewielkiego wzrostu przy niskiej aktywności inwestorów.

WALUTY

Kurs euro utrzymuje się nieco powyżej 1,45 USD prowokując do rozmyślań nad możliwością wyraźnego przełamania tego poziomu. Gdyby to nastąpiło, byłoby to równoznaczne również z przełamaniem konsolidacji kursu euro/dolar trwającej od dwóch miesięcy w formacji technicznej trójkąta. Żadna ze stron nie ma w tej chwili przewagi, a rozstrzygnięcia - jeśli teraz - należy spodziewać się raczej pod koniec tygodnia.

Jen traci dziś 0,2 proc. do dolara i 0,3 proc. do euro.

To wystarczy, żeby złoty się umacniał. Zwłaszcza, że do inwestorów dociera fakt niezwykłej odporności naszej waluty na zawirowania światowe i regionalne (o spadku forinta pisze dziś "Rzeczpospolita"), co może dać nowe impulsy do umocnienia złotego. Dziś rano dolar spada poniżej 2,48 PLN, euro do 3,603 PLN, a frank do 2,25 PLN.

SUROWCE

Dziś rano ropa lekko odreagowała wczorajsze wzrosty - londyńska baryłka brent otworzyła się dziś rano na poziomie 93,00 USD, czyli 0,5 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia. Rynek powoli zaczyna wyceniać środowy cotygodniowy raport dotyczący zapasów paliw w Stanach, który powinien pokazać ich wzrost (szósty z rzędu). Te publikacje przekonują inwestorów, że spowolnienie z Stanach już widać w postaci niższego zużycia ropy, co zdejmuje presję wzrostową z tego surowca.

Miedź przedłuża swój wzrost o piąty dzień. Dziś rano jej cena na londyńskim LME wzrosła 0,7 proc. (do 7.820 USD za tonę) po wczorajszym wzroście o 2 proc. i ubiegłotygodniowej zwyżce o blisko 7 proc. Ten silny trend jest wynikiem obaw o stronę podażową rynku. Zamiecie w Chinach znacząco obniżyły wydobycie miedzi w tym kraju oraz ograniczyły dostawy, a zapasy tego surowca dosyć szybko topnieją.

Przy niewielkich ruchach eurodolara spokojnie zachowuje się kurs złota, który drugi dzień pozostaje w okolicy 922 USD za uncję.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.