Tydzień: Czekamy na inflację w Polsce i PKB Eurolandu

Tydzień: Czekamy na inflację w Polsce i PKB Eurolandu
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-02-11 (10:10)

WYDARZENIE DNIA: Interesujące dane zaczną napływać w drugiej części tygodnia. W środę poznamy sprzedaż detaliczną w USA (oczekiwany wzrost o 0,2 proc.) i zapasy w firmach. Ciekawiej zrobi się jednak dopiero w czwartek, kiedy opublikowane zostaną wskaźniki wzrostu gospodarczego w strefie euro.

Oczekuje się, że PKB wzrósł w IV kwartale o 2,2 proc. (rok do roku). Tego dnia także wystąpienia szefów Fed i ECB - co ciekawe najpierw szefa amerykańskiego banku rezerw federalnych (o godz. 16.). Na najważniejsze publikacje przyjdzie czas w piątek po południu. O godz. 14. poznamy inflację w Polsce (oczekiwane 4,0 proc.) i dynamikę wynagrodzeń. Godzinę później napływ kapitału do USA (76 mld USD) i dynamikę produkcji przemysłowej w Stanach.

SYTUACJA NA GPW

Po dobrej sesji w Stanach, otwarcie w Warszawie wypadło na sporym plusie, ale szybko doszło do spadku indeksu WIG20. Przede wszystkim za sprawą PKN Orlen, który nadal tracił po czwartkowej zapowiedzi słabszych wyników w IV kwartale. Do końca dnia udało się jednak część porannego spadku odrobić (także PKN), a w konsekwencji wszystkie najważniejsze indeksy zakończyły dzień zwyżką. Wyraźnie wzrosły obroty - do ponad 1,9 mld PLN na całym rynku. Z tego prawie miliard przypadło na akcje trzech spółek - KGHM, PKN i Telekomunikację, z których tylko KGHM zakończyła sesję wzrostem, za to aż o 5,9 proc. (dzięki drożejącej miedzi i wzrostowi notowań dolara). Pominięcie największych banków przez stronę popytową nie pozwala z czystym sumieniem powiedzieć, że to fundusze zagraniczne kupowały akcje na GPW.

Podrożały akcje 178. spółek, potaniały 105.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Piątkowa sesja na Wall Street przebiegła dosyć spokojnie przy niewielkich obrotach, co jednak nie pomogło głównym indeksom odrabiać strat z początku tygodnia. Na zamknięciu S&P stracił 0,4 proc., a Dow Jones 0,5 proc. Lepiej radziły sobie natomiast spółki technologiczne, których indeks wzrósł o 0,5 proc. Niechęć do kupowania jest ciągle wynikiem niepewności o przyszłość amerykańskiej gospodarki. Indeksy rosną praktycznie tylko przy pozytywnych niespodziankach, a piątkowej publikacji o wzroście zapasów w hurtowniach w grudniu nie można za taką uznać.

W Azji główne indeksy silnie tracą, nadrabiając spadki z poprzedniego tygodnia z giełd amerykańskich i europejskich, kiedy inwestorzy z tej części świata świętowali. Najwięcej zaległości miał koreański Kospi, który stracił 3,3 proc, natomiast Hang Seng spadł o 2,9 proc. Dziś odpoczywa giełda w Tokio.

OBSERWUJ AKCJE

sWIG80 - od zatrzymania styczniowych spadków małe spółki radzą sobie na warszawskim parkiecie znacznie lepiej od szerokiego rynku. W ostatnim tygodniu wtorkowe spadki przeceniły ich indeks o niecałe 2 proc. i od tego czasu pozostają na poziomach, do których wtedy doszły. Do odwrócenia trendu spadkowego jest jeszcze długa droga. Najpierw indeks musiałby pokonać opór na 14.500 pkt (zniesienie 62 proc. styczniowych spadków), a następnie przebić linię oporu łączącą szczyty z lipca i października (obecnie to okolice poziomu 16.000 pkt). Optymistycznie nastraja środowa obrona wsparcia na poziomie 14.000 pkt, bowiem zajście poniżej może oznaczać powrót do korekty. Wśród wskaźników technicznych DMI sugeruje, że głównym trendem jest trend spadkowy, a MACD pokazuje spore wykupienie rynku.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Energopol - podpisało umowę z Agencją Rozwoju Regionalnego "AGROREG" na budowę hali segmentowej. Wynagrodzenie ryczałtowe ustalono na 11,1 mln PLN, a termin zakończenia robót na połowę czerwca 2008 roku.

UniCredit - osoba z kierownictwa spółki kupiła na włoskiej giełdzie 13.000 akcji o łącznej wartości 62 tys. EUR.

Sfinks - fundusze Millennium TFI ograniczyły zaangażowanie w spółkę do 4,5 proc. (wcześniej 5,5 proc.).

Monnari - popisało z Tesco Polska 10-letnią umowę na wynajem powierzchni handlowej w 15 centrach handlowych. Jej wartość ustalono na 15,1 mln PLN.

Bomi - podpisało trzy umowy najmu lokali na 10 lat w Warszawie, Jastrzębiu Zdroju i Wodzisławiu Śląskim.

Sygnity - BBI Capital zwiększył zaangażowanie w spółkę. Wraz z podmiotami zależnymi wynosi ono 10,2 proc. (wcześniej 9,4 proc.).

PROGNOZA GIEŁDOWA

Spadki na giełdach azjatyckich może nie nastrajają optymistycznie, ale jeśli wziąć pod uwagę dystans, który indeksy giełd w Seulu czy Hong Kongu miały do nadrobienia (reakcja na silne spadki we wtorek w USA), to przestają mieć one tak negatywną wymowę. Niewielki spadek indeksów na piątkowej sesji w USA też nie powinien być silnym ciosem dla giełd europejskich.

Dlatego - mając na uwadze obecną kondycję naszego rynku, która nie zasługuje na nic więcej niż na nazwanie jej konsolidacją - trudno spodziewać się dużej zmienności po dzisiejszej sesji. Ponownie pozostaje nam oczekiwać niewielkich wahań i zmniejszonej aktywności inwestorów.

WALUTY

Kurs euro, który w piątek spadł poniżej 1,45 USD dziś wrócił powyżej tego poziomu. Na wykresie z ostatnich kilku miesięcy powstaje formacja trójkąta. Jej górne ramie to poziom 1,49 USD, trzykrotnie już atakowany przez euro - bez powodzenia. Dolne wyznacza linia z kolejnych dołków euro. Dołki te - jak dotąd - położone są coraz wyżej. Wybicie z tej formacji rozstrzygnie o losach tej pary w długoterminowej perspektywie.

Jen zyskuje do dolara 0,4 proc. i tylko 0,04 proc. wobec euro.

Nie ułatwia to sprawy złotemu. Co prawda nasza waluta lekko umocniła się do dolara (2,487 PLN), ale już wobec euro spadła (3,619 PLN), tak jak i do franka (2,266 PLN).

SUROWCE

Ropa kontynuuje wzrosty po wypowiedzi prezydenta Wenezueli, Hugo Chaveza, który zagroził odcięciem dostaw ropy na amerykański rynek i doprowadzeniem ceny baryłki do 200 USD, jeśli Stany nie zakończą swojej ekonomicznej wojny. To odpowiedź na międzynarodowy pozew Exxon Mobil przeciwko państwowemu monopolowi zajmującemu się wydobyciem ropy w Wenezueli. Są to jednak tylko słowa, bowiem tylko amerykańskie rafinerie są dostosowane do przerobu ropy z tego kraju i Wenezuela nie ma jak zdywersyfikować odbiorców, a osiągnięcie wspomnianych 200 USD to kwestia lat. Niemniej, rynek zareagował na te informacje bardzo dynamicznie. Po piątkowym wzroście ceny baryłki brent o blisko 4 proc., dziś rano podrożała jeszcze o blisko 1 proc. do poziomu 92,30 USD.

Wzrosty kontynuuje również miedź, w wyniku topniejących zapasów tego surowca. Dziś rano jego tona na giełdzie w Londynie podrożała o 0,6 proc. do poziomu 7.747 USD.

Cena złota zaczyna tydzień od wzrostu o 0,3 proc. (do 922 USD za uncję), na co wpływ ma taniejący dolar.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.