Bez mocnego akcentu

Bez mocnego akcentu
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-02-11 (09:42)

W tym tygodniu czeka nas spora liczba danych makroekonomicznych, przy czym żadnego odczytu nie można raczej nazwać wydarzeniem tygodnia. Istotne będą z pewnością podawane w środę dane o sprzedaży detalicznej w USA, które (po bardzo słabym ISM usług z minionego tygodnie) rzucą nieco więcej światła na skalę spowolnienia amerykańskiego popytu.

Rynek oczekuje dalszego spadku sprzedaży – o 0,3% m/m po 0,4% m/m w grudniu. Jeśli chodzi o dane z USA to w czwartek podane będą dane o grudniowym bilansie handlowym (oczekiwany jest spadek deficytu do poziomu 61,5 mld USD), zaś w piątek ceny importu za styczeń (konsensus to wzrost o 0,4% m/m) i wstępny odczyt wskaźnika nastrojów konsumenckich (oczekiwany spadek do poziomu 76 pkt.), a także dane o styczniowej produkcji przemysłowej (oczekiwane 0,1% m/m).

Początek tygodnia będzie stał pod znakiem danych z Wielkiej Brytanii gdzie już dziś poznamy indeks cen w przemyśle za styczeń (konsensus 0,4% m/m) i grudniowe dane dotyczące bilansu handlowego (-4,4 mld GBP). Jutro poznamy natomiast dane o sprzedaży detalicznej i CPI (oczekiwany spadek rzędu 0,6% m/m). Dane mogą być nie bez znaczenia dla funta, gdyż powiedzą więcej odnośnie perspektyw na dalsze obniżki stóp przez Bank Anglii.

Ciekawie może być też w Japonii, gdzie pod koniec tygodnia bank centralny będzie decydował o poziomie stóp procentowych. Co prawda, rynek oczekuje, że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie, ale wcześniej podane będą dość istotne dane makroekonomiczne – PKB za czwarty kwartał (czwartek), grudniowa produkcja przemysłowa (czwartek) i bilans handlowy (środa), a także nastroje konsumenckie (środa).

Wreszcie podane będą istotne dane makroekonomiczne w Polsce – bilans płatniczy we wtorek (za grudzień), dane o podaży pieniądza w czwartek i styczniowe dane z rynku pracy i CPI w piątek.

Waluty – W wyczekiwaniu na ruch

Na podstawowych parach walutowych w piątek mieliśmy do czynienia z pewnym odreagowaniem wcześniejszego umocnienia dolara. Wobec braku wydarzeń o kluczowym znaczeniu dla rynku możliwy był wzrost EURUSD z 1,4460 do 1,4520 w piątek i nawet do 1,4560 dziś rano. W podobnej skali umocniły się inne waluty. USDCHF obniżył się do poziomu 1,10, zaś USDJPY do poziomu 107,15. Jeśli mielibyśmy obserwować dalsze umocnienie dolara wkrótce należałoby się spodziewać ataku na wsparcie na poziomie 1,4369.

Lekkie odreagowanie na parze EURUSD pozwoliło na wyhamowanie deprecjacji złotego. Polska waluta traciła jeszcze dość silnie na początku notowań, ale w drugiej części dnia mieliśmy do czynienia z wyraźnym uspokojeniem. Kurs USDPLN zanotował dzienne maksimum na poziomie 2,5030 (najwyżej od 23 stycznia), zaś EURPLN 3,6230 (najwyżej od 31 stycznia). Na koniec tygodnia USDPLN obniżył się do 2,4910, zaś EURPLN 3,6160. W najbliższych dniach nadal kluczowy wpływ na złotego będzie miała sytuacja na parze EURUSD, zaś z krajowych czynników nie bez znaczenia będą piątkowe dane, które pokażą efekt noworocznych podwyżek i jednocześnie wskażą czy niekorzystne dla inflacji tendencje na rynku pracy są kontynuowane.

Surowce – Odbicie na rynku ropy

W samą porę nadeszły pozytywne informacje dla ropy naftowej. Notowania akurat testowały wsparcie w okolicach 87 USD kiedy pojawiły się komunikaty o zmniejszonym wydobyciu w marcu na morzu Północnym oraz kolejnym zmniejszeniu eksportu z pogrążonej w zamieszkach Nigerii. Cena baryłki Brent po osiągnięciu minimum lokalnego na poziomie 86,96 USD w miniony czwartek wzrosła do 89,15 USD w piątek rano i dalej 91,95 USD na koniec tygodnia znajdując się już blisko oporu (w okolicach 92,60 USD).

Trzeci dzień z rzędu – choć tym razem tylko o 1% wzrastały notowania miedzi, której zapasy przy London Metal Exchange obniżyły się w minionym tygodniu o ponad 6%. Przypomnijmy, iż głównym powodem spadku zapasów jest pogoda w Chinach utrudniająca wydobycie i transport. Wzrost cen został dodatkowo spotęgowany trzęsieniami ziemi w Chile.

Nie widać natomiast końca zwyżki na rynku kruszców. Platyna zalicza kolejne rekordy a hossa na tym rynku przekłada się na wzrosty cen złota, srebra i palladu. W piątek ceny platyny wzrosły o kolejne 3% osiągając poziom 1887,5 USD za uncję, co pociągnęło ceny złota do poziomu 920 USD i srebra do nowego rekordowego poziomu 17,12 USD.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.