Niższa cena akcji zwabiła inwestorów

Niższa cena akcji zwabiła inwestorów
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-08-14 (09:13)

Akcje: Wciąż spora zmienność. Po silnej przecenie w ostatni piątek inwestorzy na naszym kontynencie wykorzystali niższe ceny akcji do uzupełnienia swoich portfeli, mając w pamięci dobrą w wymowie ostatnią sesję za oceanem. W rezultacie indeksy mocno pięły się do góry: DAX zyskał 1,5%, o 2% wzrósł paryski CAC40, a najwięcej bo prawie 3% wyskoczył FTSE100.

Nie inaczej było podczas notowań w Warszawie. WIG20 zakończył dzień 2,8% wzrostem, a z blue chipów dzień na minusie zakończył tylko LOTOS po słabych wynikach kwartalnych. Mocne, ponad 3% wzrosty KGHM, PKN Orlen (świetne wyniki!) oraz PKO BP wyraźnie pociągnęły indeks do góry. Prawie 2,5% zyskały spółki średnie, najmniej z dobrego sentymentu skorzystał sWIG80, zwiększając wartość o 1,76%. Obroty na rynku były bardzo przeciętne, a zauważalny skokowy wzrost aktywności w sektorze średnich firm, gdzie obroty przekroczyły 300 mln nie był indykatywny – ponad 1/3 obrotu przypadła na akcje GETIN-u. Niskie obroty nie powinny jednak dziwić – poniedziałek, a szczególnie wakacyjny nieczęsto cechuje się wysoką aktywnością inwestorów, co dodatkowo mogło zostać wzmocnione przez przypadające na środę święto.

Jeżeli dotychczas w dużym stopniu rytm notowań na świecie wyznaczały rynki amerykańskie, to w dniu dzisiejszym inwestorzy na światowych parkietach będą mieli nieco więcej problemów z odczytaniem tamtejszych wskaźników. Sesje za oceanem zakończyły się bez istotnych zmian wartości indeksów w porównaniu z zamknięciem w piątek : DJIA stracił 0,02%, szerszy S&P500 0,05%. Może to oznaczać, że dzisiejsze notowania na parkietach azjatyckich i europejskich będą przebiegać w nieco spokojniejszej atmosferze. W dłuższej nieco perspektywie utrzymanie obecnej, wysokiej zmienności wydaje się jednak bardzo prawdopodobne. Tym bardziej, że czynniki ryzyka, które doprowadziły rynki do sporej nerwowości w dalszym ciągu będą wpływać na niepewność inwestorów. Uspokojenie na rynkach pieniężnych po interwencji banków centralnych, czy brak doniesień o problemach kolejnych instytucji finansowych lokujących środki w papiery zabezpieczone ryzykownymi pożyczkami hipotecznymi nie oznacza końca problemu „subprime”. Informacje podobne do otrzymanych w zeszły czwartek mogą bowiem nadejść z różnych stron świata i w każdym czasie. Czy nadejdą, trudno powiedzieć, bowiem skala potencjalnych reperkusji jest trudna do oszacowania.

Waluty: Złoty stabilny, jen testuje wytrzymałość inwestorów

Poniedziałek na rynku krajowym nie przyniósł bardzo istotnych zmian siły złotego. Nasza waluta traciła nieznacznie na wartości wraz z innymi walutami krajów grupy „emerging markets”. Pod koniec dnia na rynku międzybankowym za euro płacono 3,7850 zł, dolar kosztował 2,7550, natomiast kurs CHFPLN utrzymywał się minimalnie poniżej poziomu 2,30 zł.

Ponownie na wartości zyskiwał dolar, który w relacji do euro zyskiwał prawie 0,8%. W efekcie kurs EURUSD spadł do poziomu 1,36, stanowiącego istotne krótkoterminowe wsparcie. Widoczna aprecjacja dolara w ostatnich tygodniach to efekt nakładania się na siebie kilku czynników. Wzrost awersji do ryzyka skłonił część inwestorów amerykańskich do zamknięcia pozycji na innych rynkach i powrotu kapitału na krajowy rynek. Dodatkowo doszły do tego silne wzrosty cen amerykańskich papierów skarbowych, co świadczyłoby o wciąż silnej pozycji dolara jako bezpiecznej lokaty w czasie perturbacji na rynkach finansowych. Jednocześnie zwiększenie różnicy w krótkoterminowych stopach procentowych na korzyść dolara mogło być bodźcem do spekulacyjnego nabycia amerykańskiej waluty. Utrzymywanie się niepewności na rynkach może na pewien czas skutecznie powstrzymać dolara przed kontynuacją długoterminowych spadków.

Relatywnie mocny pozostaje japoński jen, mimo nieco słabszych danych o koniunkturze w trzeciej gospodarce świata. Niskooprocentowana waluta od długiego czasu jest wykorzystywana finansowania inwestycji w waluty dające wyższe stopy zwrotu, jak dolar australijski, nowozelandzki, amerykański, wreszcie euro czy funt brytyjski (tzw. „carry trade”). Mimo poprawy kondycji rynków akcyjnych w poniedziałek chętnych do sprzedaży japońskiej waluty wciąż powstrzymuje widmo możliwych perturbacji na pozostałych rynkach finansowych. Dotychczas kurs japońskiej waluty stanowił papierek lakmusowy podejścia inwestorów do ryzyka. Również podczas wcześniejszych korekt m.in. w maju 2006 czy w lutym br. tąpnięciom na rynkach akcji towarzyszyła również silna aprecjacja jena.

Źródło: Tomasz Wronka, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.
Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

2023-10-24 Komentarz giełdowy XTB
Bitcoin radzi sobie fenomenalnie w tym tygodniu. Zwrot za niepełne dwie sesje jest bliski 15%, a ruchy na rynku akcji wyglądają bardzo blado przy rynku kryptowalut. Na ten moment mamy lekkie wstrzymanie obaw związanych z sytuacją na Bliskich Wschodzie i w grę wchodzą również wyniki spółek z Wall Street za trzeci kwartał tego roku. Czy wraz z odbiciem Bitcoina będziemy również obserwować powrót do wzrostów na rynku akcji, przynajmniej w sferze spółek technologicznych?