Czy Trichet zmięknie?

Czy Trichet zmięknie?
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-02-07 (09:55)

Groźba silnego spowolnienia w USA i jego poważnego wpływu na wzrost gospodarczy w Europie jest po publikacji wskaźników koniunktury w usługach jeszcze bardziej wyraźna niż wcześniej. To poniekąd stawia w nowym świetle ECB, przedstawiciele którego dotychczas nie dawali żadnych nadziei na rychłe obniżki stóp.

Wskazywali raczej, iż do walki z inflacją, która ciągle znacząco przekracza cel, potrzeba by wyższych stóp niż obecnie. Na dzisiejszym posiedzeniu stopy niemal na pewno pozostaną niezmienione, ale rynek będzie przysłuchiwał się prezesowi ECB, wypatrując zmiany retoryki. Decyzja będzie podjęta o godz. 13.45, zaś 45 minut wcześniej stopy najprawdopodobniej obniży Bank Anglii. Spowolnienie w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie okaże się bardziej dotkliwe niż w Europie kontynentalnej, zaś stopy tam są ciągle znacznie wyższe (obecnie podstawowa stopa wynosi 5,5%). W związku z tym rynek liczy na to, że nie będzie to ostatnia obniżka, choć problemem i tu pozostaje inflacja (zwłaszcza wobec ostatniego osłabienia się funta), a także bardzo duża nierównowaga zewnętrzna.

To na jakie ruchy w stopach procentowych możemy liczyć w przyszłości pokażą choć w małej części inne dane makroekonomiczne z Wysp i strefy euro. Dziś w Wielkiej Brytanii podane zostaną dane o produkcji przemysłowej za grudzień, zaś w Niemczech dynamika nowych zamówień w przemyśle.

Waluty – Rating Polski może wzrosnąć

Środa na głównych parach walutowych była relatywnie spokojna. Euro wyhamowało spadki, choć osłabienie było kontynuowane i w pewny momencie zeszliśmy nawet poniżej 1,46. Rozwój sytuacji po dwóch poprzednich szczytach lokalnych (ze stycznia) sugeruje kolejną długą czarną święcę na wykresie dziennym, co mogło by mieć miejsce gdyby ECB zasugerował jednak możliwość obniżek stóp. Spokojnie było także na parach USDCHF i USDJPY, gdzie oscylowaliśmy w okolicach odpowiednio 1,0975 i 106,50. Funt stracił wczoraj rano po informacji o słabnącej koniunkturze i przez resztę dnia kurs GBPUSD oscylował wokół 1,96. Nie można wykluczyć większych wahań na tej parze w okolicach decyzji Banku Anglii.

Wczoraj spokojniej było na rynku złotego, głównie dzięki ustabilizowaniu się sytuacji na głównych parach walutowych. Po ostrych spadkach w Azji i słabym otwarciu na GPW mieliśmy również słabe otwarcie na foreksie, z kursem USDPLN na poziomie 2,50 i EURPLN 3,5980. W kolejnych godzinach złoty zyskiwał razem z indeksami, choć ruchy nie były tu duże – minimum USDPLN to 2,4480, zaś EURPLN 3,5840. Końcówka sesji to jednak znowu osłabienie pomimo dobrego zamknięcia na GPW. Przy obecnym sentymencie do dolara, złotemu trudno będzie o bardziej wyraźne umocnienie. Czynnikiem, który może natomiast pomóc złotemu jest zapowiedź możliwego podniesienia ratingu przez agencję Moody’s. Gdyby do tego doszło, rating Polski należałby do najwyższych w regionie (obok Czech i Estonii).

Surowce – Braki prądu nadal ciągną ceny w górę

Przerwy w dostawach prądu nadal mają silny wpływ na ceny platyny, złota, miedzi i aluminium. W przypadku kruszców sytuacja ciągnie się dość długo i póki co nie widać rozwiązania, które mogłoby złagodzić napięcia po stronie podaży z RPA. Infrastruktura energetyczna w tym kraju jest po prostu przestarzała i chyba jedynym wyjściem jest po prostu spadek popytu. Ceny platyny wzrosły wczoraj do nowego rekordu – 1817 USD za uncję, ceny złota zaś podreperowały ostatnie straty wzrastając ponownie powyżej 900 USD.

Nowym problemem jest za to sytuacja w Chinach. Tam braki prądu wynikają z bardzo złej pogody, która panuje tej zimy i są prawdopodobnie problemem bardziej przejściowym. Wczoraj ceny miedzi ponownie wzrosły o 3% w pobliże 7300 USD za tonę, zaś aluminium 2% do 2591 USD za tonę. Nieciekawie wygląda sytuacja popytu na ropie naftowej, które ceny spadły wczoraj o kolejny 1%, mimo iż w pierwszej części dnia wzrastały. Powodem były dane o zapasach w USA, które po raz kolejny wzrosły i to znacznie więcej niż oczekiwał rynek. Zapasy ropy wzrosły aż o 7 mln baryłek, zaś benzyny o kolejne 3,6 mln baryłek.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.