ISM niewiarygodnie niski

ISM niewiarygodnie niski
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-02-06 (09:48)

Wczoraj wielu inwestorów musiało przecierać oczy ze zdziwienia. Zwłaszcza jeśli zdecydowali się na lunch przed otwarciem sesji w USA i danymi, które miały być publikowane o godzinie 16.00. Trudno uznać czy słuszne jest tłumaczenie amerykańskiego instytutu przygotowującego indeks aktywności w sektorze usług, iż wcześniejsza publikacja miała dać inwestorom równy dostęp do danych.

W każdym razie spadek indeksu był bardzo głęboki – kluczowy dotychczas indeks aktywności obniżył się z 54,4 pkt. w grudniu do zaledwie 41,9 pkt. w styczniu, sugerując duży spadek aktywności.

Jednocześnie wspomnieć należy zmiany metodologiczne wprowadzone przy sporządzaniu indeksu. Dotychczas obserwowany był jedynie główny komponent indeksu, gdyż w przeciwieństwie do ISM przemysłu nie był liczony tzw. headline. Ten wskaźnik został policzony w styczniu po raz pierwszy i wyniósł 44,6 pkt. Skupia on w sobie wszystkie subindeksy, tj. aktywność, nowe zamówienia, zatrudnienie, ceny, zamówienia eksportowe, import, zapasy, opóźnienia w zamówieniach i dostawy. Interpretacja w przypadku każdego subindeksu, jak i wskaźnika ogólnego jest identyczna – wskaźnik powyżej 50 pkt. oznacza wzrost aktywności, poniżej zaś spadek, tym większy im większa jest różnica. To iż wskaźnik ogólny wyniósł nieco więcej niż obserwowany dotychczas subindeks aktywności jest marnym pocieszeniem. Wynika bowiem z wkładu subindeksu cen, który ciągle przekracza 70 pkt., świadcząc o znacznej presji inflacyjnej.

Niestety dla amerykańskiej gospodarki, wartość prognostyczna wskaźników ISM jest całkiem spora. Zauważalna jest spora zależność z osiąganą stopą wzrostu gospodarczego, co więcej wskaźniki te dawały już niejednokrotnie wiarygodne sygnały. Na przykład spadek wskaźnika ISM usługi o niemal 10 pkt. w marcu 2003 roku trafnie zasugerował, że na ożywienie gospodarcze jeszcze trzeba będzie trochę poczekać. ISM usługi podawany jest od 1997 roku, ale ISM przemysłu trafnie przewidział recesję z roku 1990/91, kiedy jego wartość spadła nawet do 39,2 pkt. (spadek PKB w ciągu dwóch kwartałów wyniósł łącznie 1,2%).

Waluty – do gry wraca eurojen

Na rynek walutowy dość szybko powróciły emocje. Dwa najważniejsze wczoraj ruchy na foreksie, to poranne umocnienie dolara oraz reakcja jena na wskaźnik ISM. Poranny ruch to konsekwencja sytuacji na EURUSD. Mimo braku konkretnego impulsu o znaczeniu fundamentalnym, wyłamanie z kanału 1,4795 – 1,4930 przyniosło od razu silny spadek pary w okolice 1,4680. Ruch został de facto skopiowany przez pary GBPUSD i USDCHF (tu w odwrotnym kierunku oczywiście). Nie oznacza to, iż taka sytuacja nie ma uzasadnienia fundamentalnego. Jak już wspominaliśmy, na rynku panuje coraz większe przekonanie, iż zła sytuacja gospodarcza w USA odbije się również na innych gospodarkach. Jeśli zaś sytuacja w Europie nie będzie znacząco lepsza niż w USA, wcześniejsze umocnienie się walut europejskich wobec dolara może zostać uznane za przynajmniej częściowo bezpodstawne. I tak jak wcześniej tracił tylko funt, tak teraz do tego grona może dołączyć euro oraz frank (ten ostatni zapewne w mniejszym stopniu). Takim sentymentem można też wytłumaczyć niemal niezauważalną reakcją euro i funta na dane z USA.

Ruch na EURUSD miał też pierwotnie znaczenie dla USDJPY, przesuwając parę w górne granice rysującego się już od ponad dwóch tygodni kanału 105,80 – 107,80. Dane z USA szybko jednak zmieniły sytuację i pierwotny ruch o zasięgu niemal 100 pipsów został natychmiast zniwelowany, zaś w dalszej części dnia i podczas notowań w Azji, kiedy spadki na rynkach akcji sięgały 5%, jen umacniał się dalej. Dziś rano para USDJPY oscyluje już wokół 106,40. Taki rozwój wydarzeń to znów bardzo duże zmiany na EURJPY – para zniżkowała wczoraj z 158,50 do 155,90.

Na początku tygodnia polski złoty notował nowe kilkuletnie rekordy, jednak wczoraj mieliśmy znowu do czynienia z silną wyprzedażą. Kurs EURPLN zwyżkował z 3,5670 do 3,5880, zaś USDPLN z poziomu 2,40 powyżej 2,4450. To czy będzie to dłuższa korekta lub nawet zmiana trendu zależy w głównej mierze od rozwoju sytuacji na EURUSD, gdzie póki co podstawowym scenariuszem są zniżki (niekorzystne dla złotego). Z drugiej strony, nie pomogą zapewne spadki na giełdach mogące pociągnąć za sobą odpływ kapitału. Dziś ponownie można spodziewać się osłabienia złotego.

Surowce – Najwięcej tracą przemysłowe oraz ropa

Wczorajsze zachowanie głównych rynków towarowych było w zasadzie modelowe. Najpierw większości rynków solidarnie zaszkodził spadek notowań pary EURUSD, potem zaś echem odbił się indeks ISM – różnie w zależności od rynku. I tak najbardziej poszkodowane są metale przemysłowe, gdzie spowolnienie oznacza spory spadek popytu. Miedź traci 3%, aluminium 2%, spadki na niklu i cynku są jeszcze głębsze. Podobnie jest z ropą naftową gdzie zadziwiająco długo nic nie dzieje się po stronie podażowej. Wczoraj cena baryłki Brent spadła o 2% do 88,30 USD i zmierza w kierunku wsparcia z 22 stycznia (85,15 USD), którego pokonanie mogłoby zepchnąć ceny „czarnego złota” w okolice nie obserwowane od początku października.

Lepiej radziły sobie za to kruszce, gdzie pierwotnie zaszkodziło co prawda umocnienie, ale sytuacja na rynkach akcji przyniosła małe odbicie (złoto, platyna) lub przynajmniej stabilizację (srebro). Uncja złota kosztuje obecnie 889,23 USD, srebra 16,37 USD, zaś platyny 1777 USD.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.