Święty Mikołaj zawitał na giełdy

Święty Mikołaj zawitał na giełdy
Komentarz giełdowy
Data dodania: 2015-12-23 (17:38)

W końcu doczekaliśmy się rajdu Świętego Mikołaja. Szczególnie dobrze radzą sobie europejskie parkiety, gdzie wzrosty głównych indeksów przekraczają ponad 2 procent. Niestety tego samego nie można powiedzieć o notowaniach spółek na warszawskiej giełdzie, której podstawowe indeksy ledwo znajdują się ponad poziomem otwarcia.

Zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie można zaobserwować mocne wzrosty cen akcji. Szczególnie sesja na Starym Kontynencie jest nadzwyczaj dobra. Z powodu braku publikacji istotnych danych ekonomicznych, można to tłumaczyć zwiększoną aktywnością inwestorów indywidualnych, którzy kupują akcje licząc na wystąpienie efektu stycznia. Zarówno DAX jak i CAC 40 oraz FTSE 100 zyskują o około 2,5%. Wzrostom na giełdach towarzyszą również odbicie cen surowców. Szczególnie dobrze wygląda dziś ropa po publikacji cotygodniowego raportu na temat stanu jej zapasów w Stanach Zjednoczonych. Odczyt nieoczekiwanie wskazał na zmniejszenie się ich aż o 5,6 mln baryłek, a spodziewano się wzrostu o około 1,3 mln baryłek. Po tak dobrych danych zarówno cena kontraktów na WTI i Brent przebiła poziom 37 dolarów.

Ponadto poznaliśmy dziś serię odczytów dotyczących gospodarki USA. Dla rynków szczególnie ważne były dane o wydatkach konsumentów, które cały czas się zwiększają, chociaż w niezbyt imponującym tempie. W obliczu przyzwoitych danych oraz pozytywnych ogólnoświatowych nastrojów Wall Street prawdopodobnie po raz trzeci z rzędu zakończy notowania na plusie. Indeks S&P rośnie dziś o 0,9 procent, DJIA o 0,72 procent, a Nadaq o 0,6 procent. Z pośród spółek notowanych za oceanem bardzo zastanawiająca jest sytuacja firmy Nike. Koncern przed rozpoczęciem sesji ogłosił wzrost zysku netto w ostatnim kwartale aż o 20 procent w stosunku do roku poprzedniego, a jej akcje mimo to tanieją o prawie 2 procent.

Dzisiejsza sesja na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych przynosi znikome wzrosty jej głównych indeksów. Najlepiej sobie radzi WIG 20, który skupia największe spółki na GPW, zyskując 0,3 procent i znajdując się nieznacznie poniżej poziomu 1880 punktów. Najlepszymi spółkami na warszawskim parkiecie są dzisiaj PGE, Energa oraz Cyfrowy Polsat. Z blue chipów najmocniej tracą natomiast PZU i PKAO SA. Najważniejszą figurą opublikowaną dzisiaj dla polskiej gospodarki była stopa bezrobocia za listopad, która okazała się być nieznacznie lepsza od oczekiwań. Bezrobocie w Polsce w ubiegłym miesiącu wyniosło 9,6%, a zakładano wynik o 0,1 punktu procentowego wyższy.

Podczas sesji azjatyckiej najbardziej wyróżniały się chińskie parkiety. Indeks Hang Send wzrósł dzisiaj o 1,6 procent. Klimat wśród tamtejszych inwestorów poprawia się w związku z oczekiwaniami na dalsze łagodzenie polityki monetarnej przez bank centralny. Ludowy Bank Chin miałby po raz kolejny obniżyć wymaganą stopę rezerw obowiązkowych. Rynki w Państwie Środka ponadto dobrze przyjęły wypuszczenie z aresztu Yima Funga, prezesa spółki Guotai Junan International Holdings, który nieoczekiwanie został aresztowany kilka tygodni temu w związku z nieprawidłowościami na rynku akcyjnym.

Źródło: Michał Dąbrowski, Dział Analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

17:34 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują dziś mieszaną sesję. Notowania francuskiego CAC40 oraz niemieckiego DAXa spadają o ok. 0,5%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,1%. Z drugiej strony nieco lepsze nastroje notuje szwajcarski SMI, który rośnie o 0,2% oraz włoski IT40, który rośnie o 0,7%. Nastrój zawieszenia sentymentu na europejskich rynkach wskazuje szeroki indeks STOXX Europe 600, który notuje odczyt o ok. 0,1% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

2025-04-14 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z ulgą przyjmują kolejne doniesienia dotyczące rozwijającej się sytuacji polityki celnej USA. Choć wiele wskazuje na to, że cła nałożone przez Trumpa na większość krajów będą wykorzystane przez administrację głównie jako narzędzie negocjacyjne, na razie wciąż jest zbyt wcześnie, by całkowicie wykluczać scenariusz globalnej wojny handlowej między USA, a resztą świata.
Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

2025-04-07 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na rynku pozostaje skrajnie niestabilna, a ruchy na giełdzie oparte są na strzępkach informacji napływających z różnych źródeł. W takim otoczeniu to spekulacyjne ruchy i emocje przejmują stery, stąd warto pamiętać, że silne ruchy (zarówno spadkowe, jak i wzrostowe) mogą pojawić się bez znacznego oparcia w realnie zmienionej polityce.
Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

2025-04-07 Komentarz giełdowy MyBank.pl
W pierwszych dniach kwietnia 2025 roku światowe rynki finansowe doświadczyły dramatycznego załamania, które wielu ekonomistów porównuje do "Czarnego Poniedziałku" z 1987 roku. Decydującym momentem była decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu 10% taryf na cały import do Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem Chin, Unii Europejskiej, Japonii i Wietnamu.
Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).
Rynek akcji utopiony w czerwieni

Rynek akcji utopiony w czerwieni

2025-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja prezentuje obraz mocnej reakcji rynków na doniesienia o polityce Trumpa. Wprowadzenie 25% ceł na Meksyk i Kanadę, a także dodatkowych 10% ceł na Chiny spowodowało dużą zmienność i panikę na rynkach akcyjnych. W trakcie dzisiejszej sesji widać mocny odpływ kapitału z rynku akcyjnego. Spadki notują zarówno główne indeksy Europy, jak i USA. Dodatkowo widzimy także kontynuację spadków rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich, co dodatkowo wskazuje na zaciągnięcie hamulca przez inwestorów i włączenie strategii risk-off.