WIG kontratakuje

WIG kontratakuje
Komentarz giełdowy
Data dodania: 2015-12-17 (22:25)

Wczoraj Federalny Komitet Otwartego Rynku podjął decyzję o pierwszej od 9 lat podwyżce stóp procentowych. Koszt pieniądza został podniesiony o 25 punktów bazowych co sprawiło, że oficjalny zakres stopy Fed wynosi aktualnie 0,25% do 0,50%.

W komunikacie towarzyszącym decyzji władze monetarne podkreśliły poprawiający się stan amerykańskiej gospodarki oraz optymistyczne perspektywy wobec rynku pracy. Ponadto, jak zostało to przedstawione w komunikacie jak i w prognozach makroekonomicznych dołączonych do decyzji przyszła ścieżka podwyżek stóp procentowych ma następować w sposób stopniowy i być uzależniona od napływających danych.

Taki wydźwięk decyzji został optymistycznie przyjęty przez inwestorów. Pomimo początkowo spadkowej reakcji na Wall Street – co mogło być odpowiedzią na nową sytuację dla wielu uczestników rynku, którzy nie mieli doświadczenia w inwestowaniu w środowisku rosnących stóp procentowych – to zamknięcie wskazało na zdecydowaną poprawę sentymentu. Indeks S&P 500 zamknął sesję z dziennym zyskiem na poziomie blisko 1,5%, co mogło rozbudzać apetyty przed nadchodzącym otwarciem w Europie.

Największe europejskie giełdy otworzyły się dzisiaj silnymi lukami wzrostowymi, co wskazywało, że cały świat odetchnął z ulgą i pierwsza podwyżka stóp procentowych w cyklu zacieśniania polityki monetarnej w USA wcale nie jest taka straszna i nie rodzi wielkich powodów do obaw. W skali dnia niemiecki indeks DAX zyskuje blisko 3%, a wśród trzydziestu spółek w nim notowanych zdecydowana większość zyskuje ponad 1%, stratę notuje jedynie K+S. Zdecydowanie najmocniejszy jest sektor motoryzacyjny, któremu przewodzi Volkswagen (+3,9%), BMW (+3,4%) oraz Daimler (+3,1%).

Pozytywne nastroję są również, a może wreszcie, obserwowane również w Polsce. Indeks WIG20 odnotowuje już trzecią zyskowną sesją z rzędu, znajdując zbliżając się w okolicie 1850 punktów dzięki dziennemu wzrostowi o 2%. Najlepiej w indeksie radzi sobie dzisiaj Eurocash zyskując blisko 7%. Spółka zdecydowanie otrząsnęła się po głębokiej korekcie z zeszłego tygodnia – gdzie na wycenach mogły ważyć informacje dotyczące zmian w opodatkowaniu sieci detalicznych oraz sklepów wielko powierzchniowych – i wraca do swojego statusu najjaśniejszej gwiazdy głównego indeksu polskiej giełdy. Na plusie znajdują się dzisiaj również spółki z sektora energetycznego, po tym jak Urząd Regulacji Energetyki wraz z opublikowaniem nowych stawek taryf energetycznych zwiększył o 200 milionów złotych wydatki związane z bezpieczeństwem dostaw energii elektrycznej. Najmocniej rosną ceny akcji Enea (+5,2%), Tauron (+3,3%) oraz PGE (+2,7%).

Po raz kolejny poniżej poziomu 60 złotych za akcję spadły notowania KGHM. Dzisiaj potentatowi na rynku miedzi zdecydowanie nie pomagają dalsze spadki cen surowców, za tonę miedzi należy zapłacić poniżej 4600 dolarów amerykańskich. Ponadto według doniesień medialnych w styczniu miałoby dojść do zmiany prezesa spółki Herberta Wirtha, a wśród jego następców wymieniani są Krzysztof Sikora, Maksymilian Bylicki oraz Robert Pietryszyn.

Źródło: Arkadiusz Trzciołek, Analityk XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

2025-04-14 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z ulgą przyjmują kolejne doniesienia dotyczące rozwijającej się sytuacji polityki celnej USA. Choć wiele wskazuje na to, że cła nałożone przez Trumpa na większość krajów będą wykorzystane przez administrację głównie jako narzędzie negocjacyjne, na razie wciąż jest zbyt wcześnie, by całkowicie wykluczać scenariusz globalnej wojny handlowej między USA, a resztą świata.
Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

2025-04-07 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na rynku pozostaje skrajnie niestabilna, a ruchy na giełdzie oparte są na strzępkach informacji napływających z różnych źródeł. W takim otoczeniu to spekulacyjne ruchy i emocje przejmują stery, stąd warto pamiętać, że silne ruchy (zarówno spadkowe, jak i wzrostowe) mogą pojawić się bez znacznego oparcia w realnie zmienionej polityce.
Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

2025-04-07 Komentarz giełdowy MyBank.pl
W pierwszych dniach kwietnia 2025 roku światowe rynki finansowe doświadczyły dramatycznego załamania, które wielu ekonomistów porównuje do "Czarnego Poniedziałku" z 1987 roku. Decydującym momentem była decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu 10% taryf na cały import do Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem Chin, Unii Europejskiej, Japonii i Wietnamu.
Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).
Rynek akcji utopiony w czerwieni

Rynek akcji utopiony w czerwieni

2025-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja prezentuje obraz mocnej reakcji rynków na doniesienia o polityce Trumpa. Wprowadzenie 25% ceł na Meksyk i Kanadę, a także dodatkowych 10% ceł na Chiny spowodowało dużą zmienność i panikę na rynkach akcyjnych. W trakcie dzisiejszej sesji widać mocny odpływ kapitału z rynku akcyjnego. Spadki notują zarówno główne indeksy Europy, jak i USA. Dodatkowo widzimy także kontynuację spadków rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich, co dodatkowo wskazuje na zaciągnięcie hamulca przez inwestorów i włączenie strategii risk-off.
Czas korekty

Czas korekty

2025-02-19 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki przerywają euforyczną serię wzrostów. Główne indeksy Starego Kontynentu kończą sesję spadkami, z czego największe ruchy widzimy na indeksie DAX, który traci ponad 1,3%. Mocniejszą przecenę widać także na rynku francuskim (-1%) oraz szwajcarskim (ponad -0,9%). Nieco stabilniej zachowują się dziś notowania brytyjskiego rynku (-0,7%) oraz włoskiego (-0,3%). Podobnie jak w poprzednich sesjach polska giełda pozostawiała resztę rynku z tyłu dużo mocniejszymi wzrostami, tak i na dzisiejszej sesji mamy do czynienia ze wzmocnieniem ruchów w stosunku reszty indeksów.