WIG kontratakuje

WIG kontratakuje
Komentarz giełdowy
Data dodania: 2015-12-17 (22:25)

Wczoraj Federalny Komitet Otwartego Rynku podjął decyzję o pierwszej od 9 lat podwyżce stóp procentowych. Koszt pieniądza został podniesiony o 25 punktów bazowych co sprawiło, że oficjalny zakres stopy Fed wynosi aktualnie 0,25% do 0,50%.

W komunikacie towarzyszącym decyzji władze monetarne podkreśliły poprawiający się stan amerykańskiej gospodarki oraz optymistyczne perspektywy wobec rynku pracy. Ponadto, jak zostało to przedstawione w komunikacie jak i w prognozach makroekonomicznych dołączonych do decyzji przyszła ścieżka podwyżek stóp procentowych ma następować w sposób stopniowy i być uzależniona od napływających danych.

Taki wydźwięk decyzji został optymistycznie przyjęty przez inwestorów. Pomimo początkowo spadkowej reakcji na Wall Street – co mogło być odpowiedzią na nową sytuację dla wielu uczestników rynku, którzy nie mieli doświadczenia w inwestowaniu w środowisku rosnących stóp procentowych – to zamknięcie wskazało na zdecydowaną poprawę sentymentu. Indeks S&P 500 zamknął sesję z dziennym zyskiem na poziomie blisko 1,5%, co mogło rozbudzać apetyty przed nadchodzącym otwarciem w Europie.

Największe europejskie giełdy otworzyły się dzisiaj silnymi lukami wzrostowymi, co wskazywało, że cały świat odetchnął z ulgą i pierwsza podwyżka stóp procentowych w cyklu zacieśniania polityki monetarnej w USA wcale nie jest taka straszna i nie rodzi wielkich powodów do obaw. W skali dnia niemiecki indeks DAX zyskuje blisko 3%, a wśród trzydziestu spółek w nim notowanych zdecydowana większość zyskuje ponad 1%, stratę notuje jedynie K+S. Zdecydowanie najmocniejszy jest sektor motoryzacyjny, któremu przewodzi Volkswagen (+3,9%), BMW (+3,4%) oraz Daimler (+3,1%).

Pozytywne nastroję są również, a może wreszcie, obserwowane również w Polsce. Indeks WIG20 odnotowuje już trzecią zyskowną sesją z rzędu, znajdując zbliżając się w okolicie 1850 punktów dzięki dziennemu wzrostowi o 2%. Najlepiej w indeksie radzi sobie dzisiaj Eurocash zyskując blisko 7%. Spółka zdecydowanie otrząsnęła się po głębokiej korekcie z zeszłego tygodnia – gdzie na wycenach mogły ważyć informacje dotyczące zmian w opodatkowaniu sieci detalicznych oraz sklepów wielko powierzchniowych – i wraca do swojego statusu najjaśniejszej gwiazdy głównego indeksu polskiej giełdy. Na plusie znajdują się dzisiaj również spółki z sektora energetycznego, po tym jak Urząd Regulacji Energetyki wraz z opublikowaniem nowych stawek taryf energetycznych zwiększył o 200 milionów złotych wydatki związane z bezpieczeństwem dostaw energii elektrycznej. Najmocniej rosną ceny akcji Enea (+5,2%), Tauron (+3,3%) oraz PGE (+2,7%).

Po raz kolejny poniżej poziomu 60 złotych za akcję spadły notowania KGHM. Dzisiaj potentatowi na rynku miedzi zdecydowanie nie pomagają dalsze spadki cen surowców, za tonę miedzi należy zapłacić poniżej 4600 dolarów amerykańskich. Ponadto według doniesień medialnych w styczniu miałoby dojść do zmiany prezesa spółki Herberta Wirtha, a wśród jego następców wymieniani są Krzysztof Sikora, Maksymilian Bylicki oraz Robert Pietryszyn.

Źródło: Arkadiusz Trzciołek, Analityk XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.