Amerykański PKB w IV kwartale wzrósł o 0,6 proc.

Amerykański PKB w IV kwartale wzrósł o 0,6 proc.
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-01-30 (18:26)

WYDARZENIE DNIA: Wynik rozczarowujący, bo ekonomiści liczyli jednak na to, że będzie to ponad 1 proc. Ale rynki finansowe nie przejęły się publikacją - w końcu to tylko dane wstępne. Wstępne, a w dodatku dotyczące przeszłości.

Znacznie cieplej powitano raport ADP o liczbie nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym - pojawiło się ich 130 tys., a oczekiwano 40 tys. Raport rządowy poznamy w najbliższy piątek - to on jest ważniejszy z punktu widzenia inwestorów, ale wyniki podane w komunikacie ADP są obiecujące. Wreszcie poznaliśmy także wskaźniki inflacji bazowej w USA i tu sprawa się komplikuje. Inflacja wzrosła do 2,7 proc., a oczekiwano 2,4 proc. Wzrost inflacji może ograniczyć pole manewru FOMC, jeśli jego intencją jest dalsze obniżanie stóp procentowych w Stanach.

SYTUACJA NA GPW

Sesja na przeczekanie - trudno nazwać ją inaczej. WIG20 niby próbował wyjść powyżej 3 tys. punktów, ale zapału w inwestorach widać nie było. Końcówka sesji przyniosła nieco więcej emocji. Po publikacji danych z USA najpierw mieliśmy 1 proc. spadek, później zaś jego odrabianie. Amplituda wahań z całego dnia wyniosła zaledwie 40 punktów - w porównaniu do poprzednch dni zmienność była więc niewielka. Oczywiście poczynania inwestorów stopował komunikat po posiedzeniu FOMC - poznamy go o godz. 20.15, przy czym - jak to często bywa - interesujący dla nas będzie nie tyle sam komunikat, co reakcja Wall Street na jego zawartość. Zabawy w przewidywanie tego co może się wydarzyć wydają się bezcelowe - reakcja będzie zapewne krótkotrwała, nie dłuższa niż jedną, góra dwie sesje. WIG20 nadal ma spore szanse na pokonanie oporu (3045 pkt), jeśli byłaby to reakcja bycza.

Podrożały akcje 146. spółek, potaniały 136.

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie oddały część wczorajszych wzrostów za sprawą słabych danych ze Stanów oraz pogorszenia nastrojów w sektorze finansowym. Złożyły się na nie publikacja największego europejskiego banku UBS, który pokazał dwukrotnie wyższą stratę w czwartym kwartale niż oczekiwał rynek, oraz gorsze od prognoz wyniki francuskiego banku BNP Paribas. W tym sektorze traciły również brytyjskie RBS i Barclays po negatywnych wypowiedziach na ich temat przez Citigroup. Jak widać, informacja z poprzedniego czwartku o gigantycznej stracie Societe Generale nie jest ostatnim ciosem dla tego sektora. Dosyć spokojnie zareagowano natomiast na spowolnienie w Stanach, uznając najwidoczniej, że dzięki tej danej obniżka stóp przez FED o 50 pkt. bazowych jest bardziej realna. Wall Street zaczęła dzień od lekkich minusów, a w rezultacie tuż przed zamknięciem niemiecki DAX tracił 0,2 proc., francuski CAC40 1,5 proc., a brytyjski FTSE 0,9 proc.

WALUTY

Jak można się było spodziewać, inwestorzy z rynku walutowego nie wykazywali większej ochoty do przeprowadzania transakcji. Nie ma się co dziwić - za kilka godzin poznamy decyzję Fed, co do stóp procentowych. Nikt nie chce ryzykować zajęcia błędnej pozycji, bo koszty mogą być znaczne. Zatem kurs euro kończy dzień tak jak go rozpoczął - nieco poniżej 1,48 USD. Poziom odpowiedni w sam raz by z niego zaatakować szczyt, a w razie realizacji zysków, jest też dokąd spadać.

Jen spadł o 0,3 proc. wobec euro i dolara - niewiele z tego wynika dla nas.

Oczywiście decyzja RPP była wliczona w notowania złotego i nie miała żadnego wpływu na rynek. Dolar spadł do 2,445 PLN, euro do 3,615 PLN, frank do 2,238 PLN. Jutro rynek powinien wyraźnie się ożywić.

SUROWCE

Ropa zaczęła dzień od blisko jednoprocentowej zwyżki w nadziei, że obniżka stóp procentowych przez FED zwiększy popyt na ten surowiec. Po południu inwestorzy jednak sprzedawali kontrakty na ten surowiec po słabych danych makro ze Stanów. Dynamika PKB w czwartym kwartale była niższa od oczekiwań, a cotygodniowy raport dotyczący stanu rezerw pokazał ich kolejny wzrost. Obie dane są z resztą ze sobą powiązane i jednoznacznie pokazują, że zapotrzebowanie na ropę spada. Jeszcze mniejsze będzie kiedy skończy się zima i spadnie konsumpcja oleju opałowego. W tych okolicznościach powrót w okolice 100 USD za baryłkę jest mało prawdopodobny. Baryłka brent przerwała dziś serię czterech wzrostowych dni z rzędu taniejąc dzisiaj o 0,3 proc. do poziomu 91,75 USD.

Silniej spadła cena miedzi. Jej tona kosztuje na giełdzie w Londynie 7.195 USD, czyli 1,3 proc. niżej. Większy spadek można powiązać z faktem, że niższa dynamika PKB w USA jest związana z trudną sytuacją sektora budowlanego - jednego z głównych odbiorców miedzi.

Przy spokojnym eurodolarze złoto utrzymuje się na poziomie 922 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.