Wall Street tonuje nastroje

Wall Street tonuje nastroje
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-08-13 (10:18)

Po piątkowej fali wyprzedaży, jaka przetoczyła się przez światowe rynki akcji poniedziałkowe notowania w Azji przyniosły niewielkie wzrosty tamtejszych indeksów. Bez wątpienia jest to efektem ostatniej w zeszłym tygodniu sesji za oceanem - podczas gdy w pozostałych częściach globu indeksy traciły grubo ponad 3%, DJIA „ do kreski” zabrakło tylko 0,2%, a bardziej reprezentatywny S&P500 zdołał minimalnie zyskać na wartości.

Takie zachowanie rynku powinno dać inwestorom sporo do myślenia i wprowadzić nieco uspokojenia na rynkach. Tydzień zatem na naszym kontynencie możemy rozpocząć od ostrożnych wzrostów.

Warto prognozując najbliższą przyszłość ponownie zastanowić się nad wydarzeniami z zeszłego tygodnia. Negatywne czynniki, które przyniosły paniczną ucieczkę inwestorów do płynnych i bezpiecznych aktywów nie były związane bezpośrednio z rynkiem akcji, a z rynkiem pieniądza. Wraz z doniesieniami o problemach kolejnych funduszy (tym razem ze stajni BNP Paribas) zaangażowanych w papiery wartościowe zabezpieczone kredytami hipotecznymi, udzielonymi amerykańskim konsumentom o niskiej wiarygodności kredytowej coraz więcej uczestników rynku zadało sobie pytanie o skalę zaangażowania instytucji finansowych w ten segment rynku. Nie jest tajemnicą, że papiery te były bardzo chętnie nabywane również w Europie, w czym szczególnie celowały fundusze hedgingowe, skuszone wysoką stopą zwrotu. W efekcie w zeszłym tygodniu widzieliśmy bardzo rzadko występującą sytuację – pogorszenie postrzegania wzajemnej wiarygodności przez banki spowodowało bardzo mocne ograniczenie podaży pieniądza na rynku i gwałtowny wzrost krótkoterminowych stóp procentowych na rynku. Interwencje banków centralnych, pompujących na rynek dziesiątki miliardów euro, dolarów czy jenów przywróciły na rynku pieniężnym równowagę, z drugiej jednak strony wywołały paniczne reakcje inwestorów dopatrujących się w interwencji potwierdzenia wyjątkowej skali problemów. To znacznie zwiększyło obawy o perspektywy rynku kredytowego i jego wpływ na gospodarkę. Trudniej dostępny i droższy, ze względu na rosnącą premię za ryzyko kredyt wpłynąłby zarówno na rozwój przedsiębiorstw poszukujących finansowania swoich przedsięwzięć, jak również mógłby wpłynąć na zmniejszenie wydatków konsumentów. Obok takich czynników ryzyka rynki akcji nie mogły przejść obojętnie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na możliwe konsekwencje trudniejszego kredytu dla rynku fuzji i przejęć, gdzie napływ taniego pieniądza do aktywnych na tym rynku funduszy private equity mógłby zostać uszczuplony. Taka perspektywa również nie jest obojętna dla wycen wielu spółek – potencjalnych celów przejęć.

Poniedziałek na GPW może zatem dać nieco wytchnienia inwestorom, jednak obawy o dalszy rozwój wydarzeń na rynkach światowych nie sugerują, aby ewentualne odreagowanie miało przybrać postać mocnych wzrostów. Przed sesją poznaliśmy wyniki spółek z sektora paliwowego. Lotos i PGNIG wypadły nieco gorzej od oczekiwań, bardzo dobre za to wyniki w II kwartale pokazał PKN Orlen. Koncern z Płocka pochwalił się ponad 27% dynamiką zysku w II kwartale osiągając wynik netto na poziomie 1,11 mld zł.

Źródło: Tomasz Wronka, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

2025-06-25 Artykuł sponsorowany
Dywidendy mają wpływ nie tylko na akcje czy ETF – y ale także na indeksy giełdowe. Te mogą bowiem przybierać różne formy. Dywidenda – słowo to dla części inwestorów ma szczególne znaczenie i działa na nich, jak magnes. Kiedy się pojawia, powoduje wzmożoną czujność i ciekawość. Nie jest w tym nic zaskakującego: chodzi przecież o realne pieniądze. Dywidenda w pewnym stopniu definiuje także styl inwestycyjny, preferowany przez inwestorów.
Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

2025-06-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki pozostają w nerwowym zawieszeniu. Indeksy Starego Kontynentu w większości zanotowały spadki, które sięgały ok. 0,4%. Jedynie brytyjskie FTSE 100 i włoski IT40 uchroniły się przed przecenami, zyskując kolejno 0,1% i 0,5%. W ślad nastrojów europejskich podążali także inwestorzy na polskiej giełdzie. Warszawski parkiet odnotował dziś lekkie przeceny, a WIG20 w trakcie dzisiejszej sesji testował poziom 2700 pkt, by finalnie zamknąć się lekko powyżej tego pułapu.
Tusk z wotum zaufania od sejmu

Tusk z wotum zaufania od sejmu

2025-06-11 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami rząd Donalda Tuska otrzymał wotum zaufania od polskiego sejmu, co pozwoli na kontynuowanie prac w najbliższym miesiącach. W ostatnim czasie wypowiadał się również prezydent-elekt, Karol Nawrocki, który zapowiadał współpracę z rządem przy kluczowych z perspektywy Polski ustawach. Tymczasem złoty utrzymuje swoją siłę, a akcje na polskiej giełdzie odrabiają straty. Nie było zaskoczenia w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, choć wcześniej nerwowość na rynku widać było w przypadku polskich akcji i również polskiego złotego.
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

2025-05-22 Poradnik inwestora
Inwestowanie to sztuka, wymagająca połączenia wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich cech charakteru. Każdy inwestor, bez względu na to, czy jest nowicjuszem, czy profesjonalistą, musi wykazać się szeregiem umiejętności i cech, które mogą pomóc mu osiągnąć sukces na rynku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry inwestor, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, podejmować świadome decyzje, a w konsekwencji maksymalizować osiągane przez siebie zyski.
Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

2025-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują solidną sesję. Na rynkach Starego Kontynentu dominują wzrosty, którym przewodzi brytyjski FTSE 100 (+1%). Solidną sesję notują także szwajcarski SMI oraz francuski CAC40, zyskując 0,7%. Niemiecki DAX rośnie 0,5%, a włoski IT40 wzrasta o 0,3%. Szeroki indeks europejski rośnie o 0,7%. Na warszawskim parkiecie widzimy dziś spokojną sesję. Duże spółki notują lekkie wzrosty. WIG20 rośnie o 0,3%, a szeroki indeks WIG zyskuje ok. 0,1%. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. mWIG40 traci 0,4%, a sWIG80 -0,3%.
Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.
Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

2025-05-12 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach europejskich widzimy dziś wzrosty, które wskazują na mocny początek tygodnia na rynkach akcyjnych. Najlepiej wśród głównych indeksów europejskich radzi sobie CAC40, który zyskuje prawie 1,4%. Mocne wzrosty widać także na szwajcarskim SMI, które sięgają prawie 1,1%. Wzrosty notuje także brytyjski FTSE 100, który zyskuje 0,5%, a niemiecki DAX rośnie o 0,2%.
Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.