Spokojny tydzień z BoJ w tle

Spokojny tydzień z BoJ w tle
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-01-21 (11:13)

Nadchodzący tydzień będzie relatywnie spokojny, przynajmniej jeśli chodzi o publikację danych makroekonomicznych. Z tych mogących mieć rzeczywiście istotny wpływ na rynek kluczowe będą dopiero dane o sprzedaży domów w USA i niemieckim indeksie IFO – publikowane w czwartek.

Do tego czasu uwagę części inwestorów przykuć może rozwój wydarzeń w Japonii, gdzie we wtorek BoJ podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Choć nadal oczekuje się tu pozostawienie stopy podstawowej na poziomie 0,5%, ryzyko decyzji alternatywnej przesunęło się z podwyżki w kierunku obniżki. O ile sama decyzja może nie być rozstrzygająca, w piątek poznamy jeszcze raport z grudniowego posiedzenia BoJ oraz dane o cenach konsumenta za ostatni miesiąc minionego roku. Ponadto w środę podane zostaną wstępne wskaźniki koniunktury w przemyśle i usługach strefy euro (PMI) – oczekuje się odpowiednio 52,2 i 52,8 pkt.

Waluty – Koniec marzeń o 1,50?

Mniejsza ilość danych makroekonomicznych nie koniecznie oznaczać będzie nudę na rynku walutowym. Do takich sugestii skłania rozwój wydarzeń z minionego tygodnia. Zgodnie z tym czego można było oczekiwać po nieudanej próbie ataku na listopadowe maksimum (1,4965) euro pozostawało w defensywie, mimo iż zdecydowana większość danych mogła by przemawiać raczej za osłabieniem dolara. Czynnik techniczny okazał się jednak na tyle istotny, iż kurs EURUSD już w minionym tygodniu obniżył się do 1,46, zaś na początek bieżącego zniżkował dalej w okolice 1,4530. O ile nie wydarzy się nic nieoczekiwanego bardzo realne jest zejście w okolice grudniowych minimów na poziomie 1,4309. Przełamanie tego wsparcia z kolei, groziłoby uformowaniem się podwójnego szczytu i dłuższym odwróceniem relacji na eurodolarze.

Słaba postawa amerykańskich indeksów giełdowych jeśli już przekładała się na notowania jena, który co prawda w wyniku rozwoju sytuacji na EURUSD osłabił się nieco w drugiej połowie minionego tygodnia, ale dziś rano znów zyskuje. Kurs USDJPY znajduje się obecnie na poziomie 106,45 i ewentualną przeszkodą dla jego dalszych spadków jest właśnie minimum z zeszłego tygodnia, czyli 105,93. Umocnienie się jena w momencie, kiedy do dolara traci euro przekłada się oczywiście na spory spadek EURJPY – dziś ta para notowana jest już poniżej 155 (154,59) i wydaje się, iż w najbliższym tygodniu również będzie tu bardzo ciekawie. Ciągle niejednoznaczna sytuacja panuje na parach GBPUSD oraz USDCHF. W tym pierwszym przypadku ciągle bronimy wsparcia w okolicach 1,95, choć osłabianie się euro zwiększa ryzyko jego przełamania. Słabsze euro nie daje również szans na nowe rekordy frankowi szwajcarskiemu, który jednak z drugiej strony zyskuje na wzrostach wartości jena i w rezultacie niewykluczone są ograniczone wahania w granicach 1,10 – 1,1050.

To co dzieje się na rynkach bazowych nie sprzyja notowaniom złotego i efektem jest styczniowa korekta. W pierwszej kolejności złym sygnałem jest spadek notowań EURUSD, co oznacza, iż pożyczki dolarowe lokowane na rynkach wschodzących będą spłacane. Dodatkowo tempo spadków na Wall Street (zeszły tydzień był najgorszy od 2002 roku) oraz w efekcie umocnienie jena stanowi kolejny czynnik zachęcający inwestorów zagranicznych do skracania pozycji w złotym. W rezultacie USDPLN już w piątek wzrósł w okolice 2,4775, zaś EURPLN zwyżkowało do 3,6250. O ile nie zajdzie zmiana w czynnikach na rynkach bazowych trudno będzie oczekiwać odwrócenia tej tendencji. Wydaje się że całkiem realny jest test poziomu 2,50 na USDPLN już na początku bieżącego tygodnia. Wzrastać będzie też – choć w wolniejszym tempie – kurs EURPLN, a także CHFPLN i GBPPLN.

Surowce – Sztorm pomaga cenom ropy

Sztorm w zatoce meksykańskiej przyczynił się do czasowego zamknięcia kilku terminali eksportowych, co przełożyło się na wzrost cen ropy i jednocześnie pomogło obronić dotychczasowe poziomy wsparcia. Wzrost w okolice 89,50 USD okazał się jednak tymczasowy, gdyż większość czynników jest obecnie dla rynku ropy niekorzystna. Złe perspektywy gospodarcze i spadki na giełdach to najważniejszy sojusznik grających obecnie na spadki. Do tego doliczyć należy jeszcze spadek EURUSD, który na początek obecnego tygodnia sprowadził notowania ropy do 88,80 USD w przypadku gatunku Brent. Do wzrostu na tym rynku konieczne będą zatem chyba dalsze nieoczekiwane wydarzenia, choć jak wiadomo, na tym rynku jest o nie relatywnie łatwo.

Zła sytuacja na giełdach i efekt dywersyfikacji portfeli pomaga większości z pozostałych surowców. Mimo spadku EURUSD ciągle dość stabilne są notowania metali szlachetnych. Złoto po spadkach z końca ubiegłego tygodnia utrzymuje się powyżej 875 USD za uncję, zaś srebro zdołało nawet podrożeć powyżej 16 USD. Mimo złej koniunktury ceny miedzi utrzymują się powyżej 7000 USD za tonę. Na tym rynku istotne są bowiem również zapasy, a te obecnie są najniższe od dwóch miesięcy.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: