Citi vs IBM, kolejne dane z USA i wynagrodzenia w Polsce

Citi vs IBM, kolejne dane z USA i wynagrodzenia w Polsce
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-01-16 (10:10)

Potwierdza się teza, iż styczeń to konfrontacja wyników finansowych banków z wynikami innych przedsiębiorstw, przede wszystkim o profilu technologicznym. Po tym jak w poniedziałek lepszymi wynikami zaskoczył IBM, wczoraj rozczarowało Citigroup, podając informację o większej stracie, obniżeniu dywidendy oraz masowych zwolnieniach pracowników.

Wywołało to naturalne obawy o to jakimi wynikami jeszcze w tym tygodniu pochwalą się Merrill Lynch oraz JP Morgan Chase. Do słabych wyników Citi dołożyły się kolejne zaskakująco słabe dotyczące sprzedaży detalicznej za grudzień. Sprzedaż zarówno w ujęciu ogółem, jak i po wyeliminowaniu sprzedaży samochodów obniżyła się o 0,4% m/m, podczas gdy rynek oczekiwał niewielkiego wzrostu. Razem z danymi o zatrudnieniu i aktywności gospodarczej, może to rzeczywiście przybliżać nas do tezy, iż w ostatnim miesiącu minionego roku amerykańska gospodarka wkraczała w fazę recesji. Niewiele pomogły w tym kontekście lepsze dane dotyczące cen producenta, które ostatecznie obniżyły się w ujęciu miesięcznym. Jeśli obraz ten potwierdzi się w dzisiejszych danych o cenach konsumenta (oczekiwany wzrost o 0,2% m/m), będzie to przynajmniej oznaczało, iż Fed ma nieco pola manewru do obniżania stóp. Ostateczne dane o inflacji za grudzień podane będą również w strefie euro (oczekiwany wzrost 0,4% m/m), choć ich wpływ na rynek powinien być drugorzędny.

Poza danymi o inflacji dla rynku nie bez znaczenia mogą być też dane o produkcji przemysłowej w USA. Tak naprawdę jest to ostatnia okazja aby poprawić wskaźnikowo dramatyczny obraz ostatniego miesiąca minionego roku. Rynek oczekuje jednak, iż produkcja obniżyła się o 0,2% m/m, zaś stopień wykorzystania mocy produkcyjnych z 81,5% do 81,2%.

W Polsce podane będą również dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu. Silny trend wzrostu funduszu płac raczej nie zostanie zatrzymany, ale warto zwrócić uwagę, iż konsensus rynkowy zakłada wzrost wynagrodzeń w grudniu aż o 11,5% r/r. Tymczasem, ze względu na efekt bazy roku poprzedniego dynamika wynagrodzeń powinna – naszym zdaniem – zamknąć się w 8% r/r.

Waluty – Ryzyko na pierwszym miejscu

Wczorajszy dzień stał zdecydowanie pod znakiem wzrostu obaw o globalne spowolnienie, w związku z czym zyskiwały przede wszystkim jen i frank, po pierwsze w wyniku domykania pozycji carry trade, po drugie zaś jako waluty tradycyjnie najbardziej stabilne w okresach zwiększonej niepewności. Jen umacniał się wyraźnie drugi dzień z rzędu i tym razem bez większych problemów pokonał wsparcia (w tym listopadowe na poziomie 107,20) zyskując do dolara niemal 2%. Kurs USDJPY znajduje się już na poziomie 106,07 i zmierza w kierunku wsparcia z początku 2005 roku (oraz z 1999 roku) na poziomie 102. W nieco mniejszej skali umacniał się frank szwajcarski, ale za to tu na parze USDCHF ustanowione zostało historyczne minimum na poziomie 1,0838. W tej sytuacji dziwi nieco słabe zachowanie się euro. Co prawda EURUSD wzrósł z rana do poziomu 1,4907 jednak później nie był już w stanie wspiąć się wyżej – notowania zmierzały raczej w kierunku 1,4850. Sytuacji nie zmieniły również dane z USA, po których osiągnięte zostały „tylko” poranne maksima. Co więcej pod koniec notowań w USA kurs obniżył się do zaledwie 1,4775 sugerując, że euro dostało „zadyszki” jeszcze przed atakiem na listopadowy rekord. Rano para ta testuje poziom 1,4825. Chwil słabości dolara nie wykorzystuje również funt. Co prawda w pierwszej części dnia para GBPUSD powędrowała w okolice 1,9730 (choć dane o inflacji w UK miały tu raczej drugorzędne znaczenie), dość szybko ruch został odwrócony i wygląda na to, że wsparcie w okolicach 1,9515 będzie testowane po raz trzeci. Obecnie para jest na poziomie 1,9570.

Wyhamowanie wzrostów na parze EURUSD przyniosło małą korektę również na złotym, choć utrata wartości o 0,3-0,4% przez polską walutę wydaje się być naprawdę bardzo niską w porównaniu choćby do nastrojów na rynkach akcji, gdzie niedaleko jest do paniki. Rynek otworzył się na poziomach z poniedziałkowego zamknięcia, czyli ok. 2,40 w przypadku USDPLN i 3,57 dla EURPLN, po czym kursy wzrastały w niewielkim tempie w zasadzie przez całą sesję aby zamknąć się odpowiednio na 2,4113 i 3,5795. Zgodnie z oczekiwaniami dane o inflacji w Polsce nie miały bezpośredniego wpływu na rynek, choć rosnąca inflacja bazowa potwierdza scenariusz dość znacznych podwyżek stóp procentowych, które czekają nas w tym roku.

Surowce – Korekta dotknęła również surowce

Kombinacja marnych nastrojów na giełdach i wyhamowania wzrostu EURUSD przyczyniła się również do korekty w przypadku większości surowców – choć w różnym stopniu. Nadal traci ropa, gdzie przełamanie wsparcia w okolicach 91 USD otwiera drogę do dalszych spadków (obecnie za baryłkę Brent płacimy 90,15 USD). Tanieją też metale przemysłowe – o prawie 3% miedź, nieco mniej aluminium, nikiel i cynk. Wreszcie korekta dotyka też metale szlachetne. Najwięcej bo niemal 4% traci srebro (uncja kosztuje teraz 15,82 USD), ponad 2% zniżkuje też złoto, nieco mniej platyna.

Jedyne rynki, które opierają się zniżkom to żywność, gdyż w tym przypadku globalna koniunktura, czy nawet notowania EURUSD nie odgrywają aż tak dużej roli. Soja i kukurydza są na stabilnych poziomach, a pszenica, która ostatnio miała pewne problemy, zwyżkuje 3% do 936,45 USD za 100 buszli.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.