Citigroup miał 9,8 mld USD straty w IV kwartale

Citigroup miał 9,8 mld USD straty w IV kwartale
Komentarz wieczorny Open Finance
Data dodania: 2008-01-15 (21:47)

WYDARZENIE DNIA: To największa strata w prawie 196-letniej historii banku. Jest "zasługą" odpisów aktualizacyjnych o wartości 18 mld dolarów - księgowo takie straty poniósł Citi na kredytach subprime i jego pochodnych. Strata ogłoszona przez Citi była przyczyną popołudniowej wyprzedaży na giełdach o znacznie większej wartości niż 18 mld USD, ale to tylko drobny szczegół tej historii.

Można założyć, że najbardziej znany amerykański bank przyznał się do strat pod presją swojego nowego prezesa, który chce oczyścić księgi po działalności poprzedniego zarządu. Na tym nie koniec restrukturyzacji - z Citigroup odejdzie 4,2 tys. pracowników. Bank otrzymał też 14,5 mld dolarów na podratowanie kapitałów własnych od zagranicznych inwestorów. W sumie amerykańskie banki pozyskały już 59 mld dolarów dodatkowego finansowania z zewnątrz.

SYTUACJA NA GPW

Katastrofą pachniało wczoraj, dziś wydarzyła się naprawdę. WIG20 jest najniżej od 14 miesięcy, WIG od trzynastu. Do godz. 14.30 jakoś to wyglądało, WIG20 bronił wsparcia na 3150 punktów. Dane o mniejszej niż oczekiwano sprzedaży detalicznej w USA wprowadziły nerwowowość w poczynania inwestorów, raport kwartalny Citigroup dopełnił dzieła zniszczenia. Ale warto zwrócić uwagę na obroty - podliczono je na 1,6 mld PLN, przy czym wyraźnie wzrosły one po godz. 14.30 właśnie. Jak na cały dzień nie były zbyt duże (sugerując wyczerpywanie się podaży), wyniosły 1,64 mld PLN, ale ostatnie dwie godziny aż zbyt wyraźnie (750 mln PLN) dokumentowały przewagę sprzedających. Bezsprzecznie zagrały emocje. Ciekawe, że mocniej spadał dziś WIG20 niż mniejsze spółki. Czyżby szybka możliwość upłynnienia akcji zaczynała mieć aż tak duże znaczenie dla TFI? Podrożały akcje 37. spółek, potaniały 271 (średnio o 4,0 proc.)

GIEŁDY W EUROPIE

Fatalne informacje zza oceanu pociągnęły europejskie indeksy w dół na blisko trzyprocentowe minusy. Obawy rynku o wysokie straty amerykańskich banków zostały potwierdzone największą stratą w blisko 200-letniej historii największego z nich - banku Citigroup. Źle wyglądały również dane makroekonomiczne - grudniowa sprzedaż detaliczna nieoczekiwanie spadła, a inflacja w cenach producenta utrzymuje się na wysokim 6 proc. poziomie. Inwestorów rozczarowały także dane z własnego podwórka. Sieć Tesco podała gorsze od oczekiwań wyniki sprzedaży za okres świąteczny, na czym ucierpiały również wyceny pozostałych spółek z branży. Naturalnie inwestorzy chętnie pozbywali się również akcji instytucji finansowych, tym bardziej, że w najbliższych dniach wyniki podadzą jeszcze banki Merrill Lynch oraz JP Morgan. Obraz sytuacji dopełnia niskie otwarcie na Wall Sreet - o godz. 17.30 S&P tracił 2 proc., a Dow Jones 1,6 proc.

WALUTY

Tytuły poświęconej rzekomej panicznej wyprzedaży dolara są mocno przesadzone. Własnie po rynku walutowym widać, że rozczarowujące cokolwiek dane z USA (sprzedaż detaliczna spadła o 0,4 proc., zamiast oczekiwanego stanu bez zmian), nie były dziś motorem zniżek na giełdach. To nie ten kaliber rozczarowania. Inwestorzy raczej zastanawiają się, co działoby się z amerykańskimi bankami, gdyby te nie otrzymały zewnętrznego finansowania. No i czy tego finansowania wystarczy dla wszystkich zainteresowanych.

Na rynku walutowym paniki nie ma - może dlatego, że zewnętrzne emisje banków muszą być objęte za dolary, co powinno pomóc amerykańskiej walucie, a przynajmniej jej nie przeszkodzi. Kurs euro ponownie pocałował dziś 1,49 USD, ale ponownie nie zdołał go utrzymać.

Dolar spadł o 1,4 proc. do jena, który zyskał też 1,1 proc. do euro.

U nas dolar utrzymal się na 2,40 PLN, euro podrożało do 3,578 PLN, a frank (naśladując jena) podrożał do 2,212 PLN i jest najdroższy od końca listopada.

SUROWCE

Ropa potaniała o ponad dwa procent po publikacji grudniowej sprzedaży detalicznej w Stanach oraz wypowiedzi ministra Arabii Saudyjskiej, który zasygnalizował, że OPEC jest gotowy do zwiększenia wydobycia. Na giełdzie w Londynie baryłka brent potaniała do 90,90 USD i na tym poziomie jest najtańsza od blisko miesiąca, co potwierdza trend spadkowy. Czy zostanie on utrzymany zależy w dużej mierze od jutrzejszej publikacji zapasów paliw w Stanach.

Potaniała również miedź w wyniku spekulacji rynku, że 9 proc. wzrost ceny tego surowca od początku roku nie jest uzasadniony, jeśli weźmiemy pod uwagę widmo recesji w Stanach. Ta zwyżka była w głównej mierze wynikiem popytu zgłaszanego przez fundusze hedgingowe, które liczą, że hossa na rynku towarowym będzie trwała. Musi jednak podążać za nią realny popyt (inaczej powstanie bąbel spekulacyjny).

Takie ryzyko jest znacznie mniejsze w przypadku złota, stąd pozostaje ono blisko rekordów (cena uncji waha się wokół 911 USD), pomimo silnego osłabienia dolara po otwarciu sesji na Wall Street.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.