MF: Wzrost gospodarczy jednak przekroczył 6 proc.

MF: Wzrost gospodarczy jednak przekroczył 6 proc.
Komentarz wieczorny Open Finance
Data dodania: 2008-01-14 (21:23)

WYDARZENIE DNIA: Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów uważa, że PKB w IV kwartale mógł wzrosnąć o 6,3-6,6 proc., wcześniej uważała, że będzie to wynik w graniach 6,0 proc. (ISB). Nowe prognozy wiceminister opierają się na założeniu, że w listopadzie produkcja przemysłowa wzrosła o 8,5 proc. r/r.

Ponieważ już w piątek GUS poda dane o wzroście produkcji przemysłowej, tezę tę będzie można bardzo szybko zweryfikować. Nie mniej sama w sobie prognoza jest optymistyczna i pozostaje w jaskrawej sprzeczoności z tym, co dzieje się na GPW, także w kontekście prognoz słabszego wzrostu gospodarczego w 2008 roku. O tym, że nie wszyscy inwestorzy obawiają się istotnego spowolnienia tempa rozwoju w Polsce może świadczyć zachowanie złotego czy cen obligacji (o czym nieco niżej).

SYTUACJA NA GPW

Przez moment pachniało dziś katastrofą, bo WIG20 przełamał gładko poziomy dołka z marca tego roku. To wsparcie jest ostatnią nadzieją optymistów, że jednak dramatu uda się uniknąć, dlatego jego przełamanie mogło mieć przykre następstwa dla posiadaczy akcji. Po pierwsze jednak rynek jest już wyczerpany nieustanną przewagą podaży, po drugie ta przewaga przestaje być tak wyraźna sądząc po obrotach. Dlatego odbicie w drugiej części notowań, któremu towarzyszył wzrost obrotów, może być sygnałem poprawy koniunktury. Sęk w tym, że sygnałem tak bardzo wyczekiwanym, że przez to mało wiarygodnym. Zbyt wielu inwestorów wierzy w to odbicie, żeby ono mogło być trwałe. Ale z pewnością jakieś próby zobaczymy.

Dziś podrożały akcje 51. spółek, potaniały 255. Obroty podliczono na 2 mld PLN, były wyższe we wzrostowej części notowań.

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie zaczęły tydzień od lekkich wzrostów, które dały odsapnąć inwestorom po trzech spadkowych sesjach z końca ubiegłego tygodnia. Poprawę nastrojów zawdzięczamy sektorowi technologicznemu dzięki lepszym od oczekiwań wynikom IBM oraz silnym wzrostom branżowych potentatów Cap Gemini oraz Infineon Technologies (producent chipów). Rosły również akcje Volkswagena i Deutsche Boerse po podniesieniu ich prognoz przez analityków. Niespełna jednoprocentowych wzrostów nie można jednak uznać za zbyt optymistyczny sygnał i widać, że rynek oczekuje decyzjami o akumulacji akcji do publikacji ważnych danych. W tym tygodniu dowiemy się jaka była grudniowa sprzedaż detaliczna (wtorek) i inflacja (środa) w USA.

Początek tygodnia na Wall Street również na zielono - o godz. 17:15 główne indeksy były na jednoprocentowych plusach dzięki IBM i spółkom surowcowych.

WALUTY

Sądząc po zachowaniu rynku walutowego, GPW powinna być w samym środku hossy, a nastroje powinny być bliskie euforii. To, że jest odwrotnie nie zniechęca bynajmniej inwestorów do kupna złotego, a być może także i akcji na GPW, o czym jednak dowiemy się znacznie później.

Dziś jednak kurs dolara spadł do 2,40 PLN i znalazł się na najniższym poziomie od 12 lat. Euro potaniało do 3,57 PLN i jest najtańsze od miesiąca, a jeśli spadnie jeszcze o grosz, także zanotuje wieloletnie minimum. Frank natomiast spadł dziś lekko poniżej 2,20 PLN, w czym mogła mu pomóc prognoza ekonomistów banku BNP Paribas, którzy sądzą, że w tym roku stopy w Szwajcarii zostaną obniżone o 50 pkt.

Na światowym rynku euro jest bliskie rekorodowej wyceny wobec dolara i sięga 1,488 USD. Jen zyskał dziś 0,75 proc. do dolara, ale nie zmienił ceny wobec euro.

SUROWCE

Surowce znów drożeją w wyniku osłabienia dolara na rynku walutowym.

Po wyraźnie spadkowej końcówce ubiegłego tygodnia ropa rozpoczyna ten od lekkiego odbicia. Londyńska baryłka brent podrożała dzisiaj o ponad półtora procenta (do 92,70 USD) do czego przyczyniła się również wypowiedź ministra ds. energetyki Kataru, który stwierdził, że przy obecnych wahaniach na rynkach finansowych OPEC nie jest w stanie temperować wzrostów cen. Prawda jest jednak taka, że niespecjalnie mu na tym zależy, co pokazały ubiegłoroczne decyzje w sprawie zwiększenia wydobycia.

Miedź podrożała o 0,8 proc. do poziomu 7.360 USD, co jest związane z nadzieją rynku na utrzymanie się wysokiego popytu na ten surowiec w Chinach. Światowe zapasy są nieznacznie niższe niż przed rokiem, więc trudno na ich podstawie wyrokować, czy te spekulacje są uzasadnione (spadki na rynku akcji pokazują raczej że nie).

Złoto ustanowiło dziś nowy rekord pokonując pierwszy raz w historii poziom 900 USD - w ciągu dnia jego kurs doszedł już 14 dolarów wyżej.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.