PPI w USA, CPI u nas

PPI w USA, CPI u nas
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2014-01-15 (11:52)

Fatalne nastroje z wtorkowej sesji w Tokio nie przerodziły się w nic większego i już Europa była wczoraj na plusach. Przed nami sporo danych, ale niekoniecznie muszą one istotniej zmienić obraz rynku. Rynek akcji będzie czekał na wyniki spółek, których w kolejnych dniach będzie coraz więcej.

Nastroje na rynku już lepsze

Wczoraj pisaliśmy o przecenie w Japonii, zastanawiając się, czy będzie to początek większego ruchu, ale na razie na to nie wygląda. Dziś Nikkei odrobił niemal całe starty, a jen już tracił na wartości. Paradoksalnie znów pierwszy był rynek walutowy: po nieco lepszych danych o sprzedaży w USA dolar zaczął odrabiać straty, a wzrost USDJPY zachęcił kupujących. Również wczoraj na Wall Street dominowali kupujący i kontrakt na S&P500 ponownie testuje rejon 1840 pkt. Wydaje się, że to wyniki spółek na Wall Street będą mieć teraz decydujący wpływ na notowania. Dziś przed sesją raport opublikuje Bank of America.\

Niższa inflacja w UK może osłabić funta

Roczna dynamika cen w Wielkiej Brytanii wyniosła w grudniu 2%. To minimalnie mniej niż oczekiwał rynek, ale oznacza to też, że inflacja w końcu trafiła do celu Banku Anglii, dokładnie po 5 latach! Jednocześnie niższa od oczekiwań (1,7% wobec 1,8%) była inflacja bazowa. Dane te dają możliwość korekty na parze GBPUSD, szczególnie, gdyby inflacja w USA okazała się wyższa. Te dane poznamy jutro.

Dane z Chin rozczarowały

Kolejny sygnał świadczący o tym, iż chińska gospodarka traci tempo. W grudniu udzielono nowych kredytów na sumę 482,5 mld juanów, znacznie mniej niż w listopadzie (624,6) i niż oczekiwał rynek (570). Może to pokazywać dążenie banku centralnego, aby ograniczyć boom inwestycyjny, który stoi za wysokim tempem wzrostu w tym kraju. Rynek akcji dziś specjalnie na te dane nie reagował, ale dolar australijski był pod presją: tracił najmocniej spośród najważniejszych walut w trakcie sesji azjatyckiej.

Dziś dane o inflacji w Polsce…

W Polsce GUS o godzinie 14:00 opublikuje dane o inflacji cen konsumenta. W listopadzie roczna dynamika cen wyniosła zaledwie 0,6%. Tym razem oczekujemy 0,9%, w dużym stopniu za sprawą niższego rocznego spadku cen paliw. Konsensus rynkowy wynosi 0,7%. Na chwilę obecną dane nie mają kluczowego znaczenia dla RPP, która nie zmierza robić nic ze stopami do połowy 2014 roku. Tym bardziej nie będą one mieć przełożenia na kurs PLN.

…PPI i NY Fed w USA

Dane o inflacji w USA są na ten moment bardzo istotne, gdyż będą wpływać na tempo ograniczania QE, szczególnie, gdyby inflacja nie chciała rosnąć. Ważniejsze są jednak ceny konsumenta, których dynamikę poznamy jutro. Dziś PPI: rynek oczekuje wzrostu rocznej dynamiki z 0,7% do 1,1% oraz utrzymania się bazowego CPI na poziomie 1,3%. Jednocześnie opublikowany zostanie wskaźnik aktywności w rejonie Nowego Jorku – pierwszy wskaźnik aktywności w styczniu. Jednak ostatnimi czasy wskaźniki ze wschodniego wybrzeża nie były najcelniejszymi predykatorami kluczowego wskaźnika ISM dla całego USA.

Na wykresach:

USDJPY, H4 – notowania pary USDJPY wracają do wnętrza kanału trendowego zarysowanego na niebiesko. Dodatkowo rynek przekroczył już poziom ostatniego minimum przy 104,08, co może świadczyć o tym, że fala czwarta mogła się zakończyć i aktualnie obserwujemy falę piątą. W takim przypadku rynek może zmierzać do wierzchołka fali trzeciej przy 105,36. Natomiast zejście poniżej 102,88 może negować wzrostowy scenariusz i doprowadzić do średnioterminowej zmiany trendu ze wzrostowego na spadkowy, a wtedy też najbliższe wsparcia wyznaczać mogą zarysowane zniesienia Fibonacciego.

EURUSD H4 – inwestorzy realizują zyski z ostatnich pozycji długich i para EURUSD koryguje ostatnie wzrosty. W efekcie może się tutaj tworzyć prawe ramię w odwróconej formacji głowy z ramionami, gdzie czerwona linia wyznacza linię szyi. Jej przekroczenie mogłoby powodować zwyżkę nawet do 1,3809, gdzie wypada kluczowe miejsce oporu. Natomiast gdyby przed pokonaniem tej linii rynek zaczął się cofać i znalazłby się poniżej 1,3547-1,3525, to cała struktura RGR zostałaby zanegowana i notowania mogłyby zniżkować nawet do 1,3399, gdzie znajduje się kolejne bardziej istotne miejsce wsparcia.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.