PPI w USA, CPI u nas

PPI w USA, CPI u nas
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2014-01-15 (11:52)

Fatalne nastroje z wtorkowej sesji w Tokio nie przerodziły się w nic większego i już Europa była wczoraj na plusach. Przed nami sporo danych, ale niekoniecznie muszą one istotniej zmienić obraz rynku. Rynek akcji będzie czekał na wyniki spółek, których w kolejnych dniach będzie coraz więcej.

Nastroje na rynku już lepsze

Wczoraj pisaliśmy o przecenie w Japonii, zastanawiając się, czy będzie to początek większego ruchu, ale na razie na to nie wygląda. Dziś Nikkei odrobił niemal całe starty, a jen już tracił na wartości. Paradoksalnie znów pierwszy był rynek walutowy: po nieco lepszych danych o sprzedaży w USA dolar zaczął odrabiać straty, a wzrost USDJPY zachęcił kupujących. Również wczoraj na Wall Street dominowali kupujący i kontrakt na S&P500 ponownie testuje rejon 1840 pkt. Wydaje się, że to wyniki spółek na Wall Street będą mieć teraz decydujący wpływ na notowania. Dziś przed sesją raport opublikuje Bank of America.\

Niższa inflacja w UK może osłabić funta

Roczna dynamika cen w Wielkiej Brytanii wyniosła w grudniu 2%. To minimalnie mniej niż oczekiwał rynek, ale oznacza to też, że inflacja w końcu trafiła do celu Banku Anglii, dokładnie po 5 latach! Jednocześnie niższa od oczekiwań (1,7% wobec 1,8%) była inflacja bazowa. Dane te dają możliwość korekty na parze GBPUSD, szczególnie, gdyby inflacja w USA okazała się wyższa. Te dane poznamy jutro.

Dane z Chin rozczarowały

Kolejny sygnał świadczący o tym, iż chińska gospodarka traci tempo. W grudniu udzielono nowych kredytów na sumę 482,5 mld juanów, znacznie mniej niż w listopadzie (624,6) i niż oczekiwał rynek (570). Może to pokazywać dążenie banku centralnego, aby ograniczyć boom inwestycyjny, który stoi za wysokim tempem wzrostu w tym kraju. Rynek akcji dziś specjalnie na te dane nie reagował, ale dolar australijski był pod presją: tracił najmocniej spośród najważniejszych walut w trakcie sesji azjatyckiej.

Dziś dane o inflacji w Polsce…

W Polsce GUS o godzinie 14:00 opublikuje dane o inflacji cen konsumenta. W listopadzie roczna dynamika cen wyniosła zaledwie 0,6%. Tym razem oczekujemy 0,9%, w dużym stopniu za sprawą niższego rocznego spadku cen paliw. Konsensus rynkowy wynosi 0,7%. Na chwilę obecną dane nie mają kluczowego znaczenia dla RPP, która nie zmierza robić nic ze stopami do połowy 2014 roku. Tym bardziej nie będą one mieć przełożenia na kurs PLN.

…PPI i NY Fed w USA

Dane o inflacji w USA są na ten moment bardzo istotne, gdyż będą wpływać na tempo ograniczania QE, szczególnie, gdyby inflacja nie chciała rosnąć. Ważniejsze są jednak ceny konsumenta, których dynamikę poznamy jutro. Dziś PPI: rynek oczekuje wzrostu rocznej dynamiki z 0,7% do 1,1% oraz utrzymania się bazowego CPI na poziomie 1,3%. Jednocześnie opublikowany zostanie wskaźnik aktywności w rejonie Nowego Jorku – pierwszy wskaźnik aktywności w styczniu. Jednak ostatnimi czasy wskaźniki ze wschodniego wybrzeża nie były najcelniejszymi predykatorami kluczowego wskaźnika ISM dla całego USA.

Na wykresach:

USDJPY, H4 – notowania pary USDJPY wracają do wnętrza kanału trendowego zarysowanego na niebiesko. Dodatkowo rynek przekroczył już poziom ostatniego minimum przy 104,08, co może świadczyć o tym, że fala czwarta mogła się zakończyć i aktualnie obserwujemy falę piątą. W takim przypadku rynek może zmierzać do wierzchołka fali trzeciej przy 105,36. Natomiast zejście poniżej 102,88 może negować wzrostowy scenariusz i doprowadzić do średnioterminowej zmiany trendu ze wzrostowego na spadkowy, a wtedy też najbliższe wsparcia wyznaczać mogą zarysowane zniesienia Fibonacciego.

EURUSD H4 – inwestorzy realizują zyski z ostatnich pozycji długich i para EURUSD koryguje ostatnie wzrosty. W efekcie może się tutaj tworzyć prawe ramię w odwróconej formacji głowy z ramionami, gdzie czerwona linia wyznacza linię szyi. Jej przekroczenie mogłoby powodować zwyżkę nawet do 1,3809, gdzie wypada kluczowe miejsce oporu. Natomiast gdyby przed pokonaniem tej linii rynek zaczął się cofać i znalazłby się poniżej 1,3547-1,3525, to cała struktura RGR zostałaby zanegowana i notowania mogłyby zniżkować nawet do 1,3399, gdzie znajduje się kolejne bardziej istotne miejsce wsparcia.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.