Układanie bilansów i strojenie okien

Układanie bilansów i strojenie okien
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-12-31 (09:57)

Dziś ostatni dzień roku, również na rynkach. Teoretycznie powinno być nudno – inwestorzy, zarządzający, spekulanci to też ludzie, myślami mogą być już na sylwestrowych zabawach. Z drugiej strony to ostatnia szansa na wykonanie ruchów podsumowujących 2013 rok.

Zagadki, zagadki

Koniec roku na rynkach nie musi być nudny, co pokazał piątek, kiedy notowania EURUSD wzrosły w ciągu kilku godzin o ponad 200 pipsów, niwelując w drugiej części dnia 80% tego ruchu. Są przynajmniej dwa powody, dla których obecna końcówka roku jest ciekawa. Pierwszy to astronomiczne zwyżki indeksów na rynkach rozwiniętych. Dla wielu zarządzających na Wall Street wzrosty przekraczające 25% oznaczają perspektywę ogromnych bonusów, dlatego też teoria spiskowa o „odłożeniu” korekty w reakcji na Fed na 2014 rok wydaje się silna jak nigdy. Co prawda, w rozgrywce indywidualnych interesów grupowe myślenie z reguły nie działa (aka dylemat więźnia), ale tu wspólnota interesów jest tak jasna i oczywista, że zachowanie rynku można tym wytłumaczyć – szczególnie, że innych argumentów brak.

Druga kwestia jest bardziej nietypowa i dotyczy europejskich banków. W związku z przejęciem nadzoru nad nimi przez EBC przejdą one stress testy i grudzień był okresem przygotowania się do nich. W efekcie banki spłacały LTRO, wysysając nadpłynność na międzybanku, jak i ograniczały aktywa, zgłaszając popyt na euro. Rezultat to mocne euro, a przez to mocne inne waluty europejskie (jak złoty) mimo iż rynek stóp procentowych (więcej TUTAJ) pokazuje zupełnie coś innego, wskazując na perspektywę wyraźnego umocnienia się dolara. Niewykluczone, iż dziś banki będą dokonywały ostatnich ruchów, powodując zamieszanie na rynku, choć być może ze względu na wolne na wielu rynkach to właśnie w piątek wykonane zostały te decydujące.
Europa świętuje, USA publikują

W Europie dziś świętowanie – na wielu rynkach jest dzień wolny (m.in. w Niemczech i u nas), ewentualnie sesja jest skrócona do 13-14 (Francja, Hiszpania, Wielka Brytania). Na nosie Europie postanowili zagrać Amerykanie, którzy nie tylko nie skrócili sesji (czyli Wall Street zamknie się o 22 naszego czasu!), ale do tego publikują dane: wskaźnik cen nieruchomości (15:00), indeks Chicago PMI (15:45) oraz indeks nastrojów Conference Board (16:00), czyli dane, które normalnie nie są bez znaczenia. Tym razem jednak nie powinny one powodować jakichś bardziej gwałtownych reakcji rynku.

Na wykresach:

Złoto, D1 - W ostatnich dniach cena złota dotarła do oporu wyznaczone przez poprzednie wsparcie w okolicach 1213 USD. Miejsce to zostało wybronione i rynek wciąż ma szansę na dalsze spadki w ramach dużej formacji głowy z ramionami. Spadki powinny przyspieszyć w przypadku przebicia silnego wsparcia na poziomie 1180 USD za uncję. Wydaje się, że tylko trwały powrót powyżej 1213 USD może zmienić układ sił na rynku. Powyżej tego rejonu może znajdować się także wiele stop lossów. Ich wybicie mogłoby potencjalnie doprowadzić nawet do powrotu w rejon górnego ograniczenia kanału spadkowego.

AUDUSD, H4 - AUDUSD pokonuje opór w postaci linii trendowej, ale zatrzymuje się przed kolejnym. Mowa tutaj o strefie 0,8957/70. Dopiero pokonanie tych rejonów mogłoby doprowadzić do większej zwyżki, nawet w okolice 0,9165. Dopóki tak się nie stanie to sygnał kupna nie jest potwierdzony i notowania powinny powrócić do spadków.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.