Kluczowy piątek dopiero przed nami

Kluczowy piątek dopiero przed nami
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-12-02 (09:28)

Dziś Amerykanie wracają do normalnego życia po długim weekendzie, ze świętem zakupów w tzw. czarny piątek. Jednak dla rynków kluczowy piątek dopiero nastąpi i to już 6 grudnia. Publikowane wtedy dane zdecydują o tym, czy Fed na gwiazdkę ograniczy program skupu aktywów. Gdyby tak się stało, koniec roku byłby na rynkach bardzo gorący.

Payrolls zdecydują o zamknięciu roku

Od wrześniowej decyzji Fed rynki żyły „obietnicą” taniego pieniądza przez znacznie dłuższy okres niż jeszcze w czerwcu zapowiadał Bernanke. Wraz z nominacją Yellen rosło przekonanie, że pierwsze cięcie QE odsunie się daleko w przyszłość. To przekonanie zostało wsparte przez paraliż rządu w październiku, który miał istotnie zaszkodzić amerykańskiej gospodarce i skutecznie zniechęcić Fed do podejmowania jakichkolwiek działań. Efekt to hossa na Wall Street, mająca coraz mniej wspólnego z fundamentami makro oraz osłabienie dolara, szczególnie wobec europejskich walut.

Czy nadzieje rynku spełnią się? Cóż, przede wszystkim są one niespójne. Konsensus rynkowy zakłada wzrost zatrudnienia na poziomie 185 tys. i spadek stopy bezrobocia do 7,2% (nasza prognoza jest podobna, +178 i 7,2%). Przy takich danych trudno byłoby uzasadnić dalsze wstrzymywanie się z choćby symbolicznym cięciem programu (posiedzenie Fed 18 grudnia), szczególnie, kiedy na rynkach coraz częściej mówi się o bańce. Dlatego przy takich danych oczekiwanie na pierwsze cięcie najwcześniej w marcu wydaje się nie mieć sensu. Naszym zdaniem, jeśli dane nie będą gorsze od konsensusu, Fed zdecyduje się ograniczyć QE jeszcze w tym miesiącu, wstrząsając rynkami tuż przed Gwiazdką. Jeśli taki scenariusz sprawdzi się, należy przygotować się na umocnienie dolara i korektę na rynkach akcji.

Dane z USA w piątek o 14:30. Wszystko, co wydarzy się wcześniej wydaje się znacznie mniej istotne, choć nie zupełnie tak jest. Seria danych z USA: obydwa ISMy, ADP, claimsy, raport Challengera – to wszystko dostarczy wskazówek i wpłynie na ostateczny konsensus na piątek. Z kolei decyzja EBC – choć raczej do przewidzenia (pass), to także konferencja Draghiego, na której będzie on mógł albo pozostawić przy życiu spekulacje dotyczące negatywnych stóp procentowych, albo je uśmiercić.
Czarny piątek średnio udany

Święto zakupów traktowane jest często jako papierek lakmusowy kondycji popytu konsumpcyjnego w USA, dlatego Amerykanie zbierają dokładne statystyki, zaś ekonomiści próbują wyciągać wnioski. Oto kilka z nich:

+2,3% r/r, o tyle wzrosła sprzedaż łącznie w święto dziękczynienia oraz w czarny piątek, to najniższy wzrost od recesyjnego 2009

+2,8% r/r wzrósł tzw. foot traffic, czyli liczba odwiedzin w sklepach, wyniosła ona 1,07 mld

w sam piątek dynamiki kształtowały się na poziomie -13,2 i -11,4%, to dlatego, iż część konsumentów wybrała się na zakupy już w czwartek, a część odkłada jest na cyber poniedziałek – kiedy promocje oferować będą sklepy internetowe

12,3 mld USD – tyle wyniosła sprzedaż (czwartek i piątek)

-3,9% – suma wydanych pieniędzy na kupującego spadła, po części ze względu na większe promocje, które niestety mogą zaszkodzić zyskom na czwarty kwartał

Ogólnie, amerykańskie święto zakupów oceniane jest jako rozczarowanie.

Na wykresach:

EURUSD, H4 – rynek po cofnięciu pod 1,3600 również powrócił pod linię szyi, a także pokonał czerwoną linię trendu poprowadzoną po dołkach. Stąd też droga do 1,3558 lub też do 1,3500 mogła zostać otwarta. Od strony technicznej jeśli rynek nie przyspiesza po pokonaniu linii szyi w formacji głowy z ramionami, to można również rozważyć układ korekty prostej oznaczonej jako ABC, a to z kolei faworyzuje scenariusz spadkowy. Jedynie wybicie górą z kanału wzrostowego może spowodować większych ruch na północ i realizację celu wynikającego z odwróconego RGRa, ale do górnego ograniczenia w kanale jest jeszcze daleko.

GBPUSD, W1 – kurs pary GBPUSD zawędrował już na najwyższe poziomy od sierpnia 2011 roku, pokonując poziom 1,6400. Z punktu widzenia Teorii Fal Elliotta całą zwyżka jest obecnie ograniczona przez równość fal impulsu, a mianowicie fala piąta zbliża się do równości z falą pierwszą, która wypada przy 1,6474. Tym samym byki w rozpoczętym właśnie czwartym tygodniu wzrostów mogą mieć trudności z utrzymaniem tempa wzrostów. Niemniej jednak pierwszym poważniejszym potwierdzeniem wyczerpywania się siły popytu będzie zejście pod 1,6254 z kolejnym wsparciem przy linii poprowadzonej po dołkach oraz przy 1,5898. Dalszy opór to jeszcze okolice 1,6700, gdzie znajduje się zasięg dla podwójnego dna.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.