Dziś kolej na dane z rynku pracy

Dziś kolej na dane z rynku pracy
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-01-03 (09:36)

WYDARZENIE DNIA: W czwartek poznamy stopę bezrobocia w Niemczech. Rynek spodziewa się jej spadku do 8,5 proc. z 8,6 proc. przed miesiącem. Ale ważniejsze dane nadejdą po południu z USA. Chodzi o raport Chalangera o planowanych zwolnieniach w amerykańskich firmach oraz o raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym.

W tym drugim przypadku inwestorzy oczekują na wzrost liczby etatów o 45 tys. To znacznie mniej niż przed miesiącem (189 tys.), ale przecież wciąż będzie to wzrost potwierdzający dobrą sytuację na rynku pracy. Również liczba noworejestrowanych bezrobotnych ma obniżyć się do 340 tys. z 349 tys. przed tygodniem. Na koniec jeszcze zamówienia fabryczne w USA - ekonomiści oczekują ich wzrostu o 1,2 proc. w listopadzie.

SYTUACJA NA GPW

Przez długie godziny na GPW nie działo się nic godnego uwagi. Poranny wzrost utrzymywał się przy niskich obrotach, aż do godz.16. Wtedy duże wrażenie na inwestorach wywarły informacje o spadku indeksu ISM sektora produkcyjnego do najniższego poziomu od prawie czterech lat, a WIG20 stracił w kilkanaście minut 1,5 proc., kończąc dzień spadkiem. Ceny akcji dodatkowo przygniotły szacunki resortu finansów, który uważa, że inflacja w grudniu wzrosła do 4,0 proc. Być może z tego powodu tak mocno spadły akcje banków (Pekao i PKO BP o ponad 3 proc.), w istocie decydując o słabej końcówce sesji. W czasie spadków wyraźnie wzrosły także obroty - co prawda podliczono je ostatecznie na 1 mld PLN, ale właśnie w ostatnich minutach handlu były one najsilniejsze. WIG20 dotarł do swojego wsparcia na poziomie 3420 pkt.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Na stronach amerykańskich portali finansowych można dziś zobaczyć komentarze o najgorszym od ćwierć wieku rozpoczęciu roku przez główne indeksy, jednak spadkowi S&P o 1,4 proc. i Dow Jones o 1,7 proc. przy niespecjalnie wysokich obrotach nie przypisywałbym większego znaczenia. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę jak bardzo rozchwiany jest rynek w ostatnich miesiącach. Niemniej inwestorzy wczoraj pozbywali się akcji, na czym najbardziej ucierpiał sektor produkcyjny oraz spółki technologiczne. W przypadku tych pierwszych jest to wynikiem wzrostu cen ropy, który zwiększy koszty energii, drugie traciły natomiast za sprawą Intela, po obniżeniu prognozy dla tej spółki przez Bank of America.

W Azji mieliśmy dziś rano kontynuację spadków. Hang Seng stracił 1,5 proc., natomiast koreański Kospi po spadkach z początku sesji skutecznie odrabiał straty i zakończył ją niewielkim minusem.

OBSERWUJ AKCJE

GTC - wprawdzie druga fala spadków nie przeceniła spółki do poziomu sierpniowych dołków (okolice 38 PLN), a można było się tego spodziewać po spadku poniżej 45 PLN, jednak skuteczna obrona na wsparciu 40 PLN daje nadzieję, że tak nisko już nie zejdziemy. Można to wnioskować po wysokich obrotach podczas wzrostów z ostatnich tygodni oraz wygenerowanych przez MACD i RSI sygnałach kupna. Kluczem do kontynuacji wzrostów będzie przełamanie oporów wyznaczonych przez szczyty z ostatnich miesięcy, czyli obecnie wzrost powyżej 45,00 PLN i dalej 46,50 PLN.

Pekao - podczas ostatnich dwóch sesji spółka silnie traciła, co przeceniło ją poniżej dołków z sierpnia 2007 i jest najtańsza od prawie roku. Nieudana obrona wsparć w okolicach 230 PLN jest sygnałem sprzedaży, podobnie jak nowy dołek, jednak na najbliższych sesjach można spodziewać się odreagowania w górę, bowiem MACD i RSI pokazują spore wyprzedanie walorów spółki.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

BZWBK - podmiot, w którego radzie nadzorczej zasiada członek zarządu banku kupił 19.041 jego akcji za łącznie 2,19 mln PLN.

Pol-Aqua - podpisała umowę zakupu od trzech akcjonariuszy 80 proc. akcji Mostostalu Pomorze za 48 mln PLN.

Vistula & Wólczanka - Powszechne Towarzystwo Emerytalne PZU zwiększyło zaangażowanie w spółkę do 17,1 proc. (wcześniej 16,4 proc.).

Jago - w wyniku emisji akcji, Elżbieta Sjoblom oraz spółka od niej zależna (Park Bronisze) zwiększyli zaangażowanie w spółkę do 23,7 proc. (wcześniej 20,4 proc.).

Wawel - członek rady nadzorczej nabył 1.513 akcji po cenie 175,00 PLN za sztukę.

Intersport Polska - w związku z opóźnionym otwarciem dwóch sklepów we Wrocławiu oraz jednego w Warszawie spółka obniżyła prognozę przychodów w 2007 roku do 147,4 mln PLN (mniej o 12 proc.), natomiast prognoza zysku netto pozostała na poziomie 4,6 mln PLN. Raport za 2007 rok zostanie ogłoszony 12 lutego.

Seco/Warwick - członek rady nadzorczej sprzedał 500 praw do akcji spółki po średniej cenie 44,68 PLN.

NFI Progress - prezes zarządu funduszu sprzedał na rzecz podmiotu od niego zależnego 34.779 akcji po średniej cenie 6,50 PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Krótko po nowym roku przyjdzie nam testować wsparcie dla WIG20, którego przełamanie może mieć daleko idące skutki. A ponieważ nie widać większych nadziei na powrót popytu, trzeba być przygotowanym na przykrą niespodziankę. Jednak niekoniecznie już dziś. Warto pamiętać, że sporą część spadków na światowych giełdach nasz rynek zdyskontował już w czasie wczorajszej końcówki notowań. Znajdzie się być może także wielu inwestorów sądzących, że warto postawić na obronę wsparcia, więc jakiś popyt - choćby z czysto technicznych powodów - powinien się jednak pojawić. Ale na dłuższą metę trudno teraz liczyć na wzrost, na rozsławiony "efekt stycznia".

Dziś jednak spodziewamy się kolejnej próby obrony wsparcia i rozstrzygnięć raczej w końcówce sesji niż na jej początku.

WALUTY

Kurs euro trzyma się wysoko, powyżej 1,47 USD, ale zarazem poniżej poziomu oporu, który można wyznaczyć na 1,475 USD. Nadal - mimo gwałtownych zmian na rynku - nie można mówić o wykrystalizowaniu się nowego trendu, czy może raczej w tym wypadku o powrocie do spadku dolara. Inwestorzy są w kropce, bo i jedna i druga waluta nie wydaje się godna zaufania w tych dniach.

Jen umacnia się dziś o 0,3 proc. do dolara i jest najdroższy od 28 listopada. Również wobec euro jen zyskuje 0,3 proc. Wzrost japońskiej waluty ma niemal symboliczny charakter - tak objawia się światowa awersja do ryzyka.

Jej ofiarą jest także złoty. Dolar wprawdzie nadal kosztuje 2,45 PLN(już nie spada), ale euro powróciło powyżej 3,60 PLN, a frank powyżej 2,19 PLN.

SUROWCE

Na rynku towarowym hossa trwa w najlepsze, co potwierdziły wczorajsze rekordy ropy i złota wywołane gwałtownym osłabieniem dolara po otwarciu wczorajszej sesji na Wall Street. Uncja złota podrożała wczoraj o blisko 3 proc. przełamując opór na 850 USD wyznaczony przez historyczny rekord z 1983 roku i zatrzymując się dopiero 12 dolarów wyżej. Silne wzrosty, poza taniejącym dolarem, należy przypisać chęci zabezpieczenia się inwestorów przed inflacją, bowiem przy rosnącej cenie ropy zagrożenie jej wzrostu staje się coraz bardziej realne. Dziś rano złoto kosztuje 857 USD.

Jeszcze silniej podrożała ropa, na co złożyły się również niepokoje o sytuację w Nigerii, gdzie partyzanci atakują szyby naftowe. Cena londyńskiej baryłki brent podskoczyła o blisko 4 proc. po udanym przebiciu poziomu 95 USD i zamknęła się na rekordowych 97,80 USD. Nowojorska baryłka crude otarła się o cenę 100 USD po równie silnej zwyżce.

Znacznie bardziej skorelowana z rynkami akcji miedź podrożała zaledwie o 0,4 proc. do 6.785 USD za tonę.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.