Dziś indeksy koniunktury w światowych gospodarkach

Dziś indeksy koniunktury w światowych gospodarkach
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-01-02 (09:28)

Po sylwestrowej przerwie czeka nas od razu spora liczba danych makroekonomicznych, które w dużym stopniu zadecydują o sentymencie rynkowym i spełnieniu noworocznych życzeń inwestorów. Już dziś podane zostaną indeksy koniunktury w przemysłach największych światowych gospodarek: ISM w Stanach Zjednoczonych oraz PMI w Europie.

Oczekiwania inwestorów nie są wygórowane, spodziewają się oni bowiem utrzymania poziomu indeksu w strefie euro (52,5 pkt.) i niewielkich spadków w Wielkiej Brytanii (do 53,9 pkt.) i USA (do 50,5 pkt.). Poziom indeksu powyżej 50 pkt. oznacza wzrost gospodarczy, jednak przedział 50 – 53 pkt. zapowiada raczej słabą jego dynamikę.

W ostatni dzień roku inwestorzy mogli odetchnąć z ulgą po danych z rynku nieruchomości. Sprzedaż używanych domów w listopadzie w USA nieoczekiwanie wzrosła o 0,4% w relacji miesięcznej do poziomu 5 mln (dane annualizowane), nieznacznie wzrosły też ceny domów. Dane, choć lepsze od oczekiwań, nie przyczyniły się do jakiejś szczególnej euforii wśród inwestorów (dolar dość wyraźnie zyskał, ale giełdy dzień zakończyły na minusie), co nie dziwi biorąc pod uwagę fakt, iż sprzedaż domów była ciągle o 20% niższa niż w listopadzie 2006. Co więcej, podane w ubiegłym tygodniu dane o sprzedaży nowych domów były wyjątkowo złe, i choć sprzedaż ta stanowi tylko 15% ogólnej sprzedaży, rynek pierwotny uważany jest za lepszy indykator popytu.

Waluty – Nerwowa końcówka roku

Ostatni dzień roku na rynkach walutowych był równie emocjonujący jak sesje poświąteczne. Co prawda, przez większą część dnia zmienność była niewielka, jednak dane z USA o sprzedaży używanych domów okazały się być pretekstem do zniwelowania części ostatniej zwyżki na EURUSD. Po tym jak sprzedaż okazała się być wyższa od oczekiwań EURUSD obniżył się aż o ponad 150 pipsów do (minimalnie) 1,4568. Była to jednak głównie rozgrywka między popytem a podażą na tej parze co potwierdza brak zasadniczej reakcji na rynkach akcji i USDJPY. Tak silny spadek notowań euro w ostatnich godzinach 2007 roku to efekt w dużej mierze braku wystarczającej siły popytu do przełamania oporu w okolicach 1,4750 i zaatakowania historycznego maksimum z listopada (1,4965). Opór ten jest prawdopodobnym celem dla pary euro i dolara w najbliższym czasie, jako że w wyniku umocnienia się jena w handlu azjatyckim odbija się również EURUSD i obecnie notowane jest w okolicach 1,4650.

Tradycji nie stało się zadość i złoty nie umocnił się podczas ostatniej sesji roku, choć wiele na to wskazywało przez większość notowań. Do publikacji danych o sprzedaży domów w USA stabilny EURUSD i „efekt kantorowy” (koniec roku to tradycyjnie okres zwiększonych transferów zagranicznych) sprawiały, że po mocnym otwarciu kursy EURPLN i USDPLN spadły w okolice odpowiednio 3,5820 i 2,4330. Pod koniec dnia jednak ruch na EURUSD przełożył się na osłabienie złotego, nie tylko wobec dolara ale i euro. Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości nie mają fundamentalnie tak dużego znaczenia, ale wspomniana sytuacja techniczna na EURUSD i spowodowane tym umocnienie dolara w zestawieniu ze spadkami na giełdach (o takiej kryzysowej mieszance piszemy w grudniowym komentarzu miesięcznym) po raz kolejny przełożyło się na spadek wartości polskiej waluty. EURPLN kończy rok na poziomie 3,5960, USDPLN 2,4620, CHFPLN 2,1720 a GBPPLN 4,8960.

Surowce – Chińczykom zaczyna brakować żywności

Akty interwencjonizmu rządowego w handlu surowcami zawsze są przejawem dużej nerwowości na rynku. Nie inaczej jest w przypadku decyzji władz Chin o nałożeniu 5% podatku eksportowego na ryż, kukurydzę i soję oraz aż 20% stawki na eksport pszenicy. Ruch ten ma w swoim zamyśle zwiększyć podaż krajową i obniżyć ceny. Efekt może być jednak odwrotny, nawet dla samych Chińczyków. W efekcie decyzji żywność bowiem zignorowała w zasadzie umocnienie dolara i znów podrożała, mimo iż w przypadku kukurydzy czy soi mogło zanosić się na pewną korektę cenową. Cena kukurydzy wzrosła do 11-letniego maksimum na poziomie 460,60 USD, zaś cena soi zbliżyła się ponownie do maksimum na 1229,05 USD (za 100 buszli). Sytuacja ta wyraźnie pomogła również cenom pszenicy, które akurat znajdowały się na 50% zniesieniu listopadowo-grudniowej zwyżki. Takie 3% odbicie (do 896 USD) może zapewnić powrót do długoterminowego trendu wzrostowego.

Aktywność pary EURUSD przełożyła się na ciekawą sytuację również w przypadku innych surowców. Dużą zmiennością wykazywały się ceny ropy, które początkowo rosły do ok. 95 USD za baryłkę odmiany Brent, aby po umocnieniu dolara obniżyć się do 93,30 USD. Popyt na rynku ropy jest jednak ciągle silny, na początku roku jej cena wzrasta do 94,30 USD. Umocnienie dolara zepchnęło z ubiegłorocznych maksimów ceny złota i platyny, choć i tu widać ciągle siłę popytu. Choć obydwa kruszce traciły w pewnym momencie ponad 1%, na początku notowań w 2008 roku ceny znów rosną, do 837,10 USD (za uncję) w przypadku złota i 1525,25 USD w przypadku platyny.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: