Dziś indeksy koniunktury w światowych gospodarkach

Dziś indeksy koniunktury w światowych gospodarkach
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-01-02 (09:28)

Po sylwestrowej przerwie czeka nas od razu spora liczba danych makroekonomicznych, które w dużym stopniu zadecydują o sentymencie rynkowym i spełnieniu noworocznych życzeń inwestorów. Już dziś podane zostaną indeksy koniunktury w przemysłach największych światowych gospodarek: ISM w Stanach Zjednoczonych oraz PMI w Europie.

Oczekiwania inwestorów nie są wygórowane, spodziewają się oni bowiem utrzymania poziomu indeksu w strefie euro (52,5 pkt.) i niewielkich spadków w Wielkiej Brytanii (do 53,9 pkt.) i USA (do 50,5 pkt.). Poziom indeksu powyżej 50 pkt. oznacza wzrost gospodarczy, jednak przedział 50 – 53 pkt. zapowiada raczej słabą jego dynamikę.

W ostatni dzień roku inwestorzy mogli odetchnąć z ulgą po danych z rynku nieruchomości. Sprzedaż używanych domów w listopadzie w USA nieoczekiwanie wzrosła o 0,4% w relacji miesięcznej do poziomu 5 mln (dane annualizowane), nieznacznie wzrosły też ceny domów. Dane, choć lepsze od oczekiwań, nie przyczyniły się do jakiejś szczególnej euforii wśród inwestorów (dolar dość wyraźnie zyskał, ale giełdy dzień zakończyły na minusie), co nie dziwi biorąc pod uwagę fakt, iż sprzedaż domów była ciągle o 20% niższa niż w listopadzie 2006. Co więcej, podane w ubiegłym tygodniu dane o sprzedaży nowych domów były wyjątkowo złe, i choć sprzedaż ta stanowi tylko 15% ogólnej sprzedaży, rynek pierwotny uważany jest za lepszy indykator popytu.

Waluty – Nerwowa końcówka roku

Ostatni dzień roku na rynkach walutowych był równie emocjonujący jak sesje poświąteczne. Co prawda, przez większą część dnia zmienność była niewielka, jednak dane z USA o sprzedaży używanych domów okazały się być pretekstem do zniwelowania części ostatniej zwyżki na EURUSD. Po tym jak sprzedaż okazała się być wyższa od oczekiwań EURUSD obniżył się aż o ponad 150 pipsów do (minimalnie) 1,4568. Była to jednak głównie rozgrywka między popytem a podażą na tej parze co potwierdza brak zasadniczej reakcji na rynkach akcji i USDJPY. Tak silny spadek notowań euro w ostatnich godzinach 2007 roku to efekt w dużej mierze braku wystarczającej siły popytu do przełamania oporu w okolicach 1,4750 i zaatakowania historycznego maksimum z listopada (1,4965). Opór ten jest prawdopodobnym celem dla pary euro i dolara w najbliższym czasie, jako że w wyniku umocnienia się jena w handlu azjatyckim odbija się również EURUSD i obecnie notowane jest w okolicach 1,4650.

Tradycji nie stało się zadość i złoty nie umocnił się podczas ostatniej sesji roku, choć wiele na to wskazywało przez większość notowań. Do publikacji danych o sprzedaży domów w USA stabilny EURUSD i „efekt kantorowy” (koniec roku to tradycyjnie okres zwiększonych transferów zagranicznych) sprawiały, że po mocnym otwarciu kursy EURPLN i USDPLN spadły w okolice odpowiednio 3,5820 i 2,4330. Pod koniec dnia jednak ruch na EURUSD przełożył się na osłabienie złotego, nie tylko wobec dolara ale i euro. Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości nie mają fundamentalnie tak dużego znaczenia, ale wspomniana sytuacja techniczna na EURUSD i spowodowane tym umocnienie dolara w zestawieniu ze spadkami na giełdach (o takiej kryzysowej mieszance piszemy w grudniowym komentarzu miesięcznym) po raz kolejny przełożyło się na spadek wartości polskiej waluty. EURPLN kończy rok na poziomie 3,5960, USDPLN 2,4620, CHFPLN 2,1720 a GBPPLN 4,8960.

Surowce – Chińczykom zaczyna brakować żywności

Akty interwencjonizmu rządowego w handlu surowcami zawsze są przejawem dużej nerwowości na rynku. Nie inaczej jest w przypadku decyzji władz Chin o nałożeniu 5% podatku eksportowego na ryż, kukurydzę i soję oraz aż 20% stawki na eksport pszenicy. Ruch ten ma w swoim zamyśle zwiększyć podaż krajową i obniżyć ceny. Efekt może być jednak odwrotny, nawet dla samych Chińczyków. W efekcie decyzji żywność bowiem zignorowała w zasadzie umocnienie dolara i znów podrożała, mimo iż w przypadku kukurydzy czy soi mogło zanosić się na pewną korektę cenową. Cena kukurydzy wzrosła do 11-letniego maksimum na poziomie 460,60 USD, zaś cena soi zbliżyła się ponownie do maksimum na 1229,05 USD (za 100 buszli). Sytuacja ta wyraźnie pomogła również cenom pszenicy, które akurat znajdowały się na 50% zniesieniu listopadowo-grudniowej zwyżki. Takie 3% odbicie (do 896 USD) może zapewnić powrót do długoterminowego trendu wzrostowego.

Aktywność pary EURUSD przełożyła się na ciekawą sytuację również w przypadku innych surowców. Dużą zmiennością wykazywały się ceny ropy, które początkowo rosły do ok. 95 USD za baryłkę odmiany Brent, aby po umocnieniu dolara obniżyć się do 93,30 USD. Popyt na rynku ropy jest jednak ciągle silny, na początku roku jej cena wzrasta do 94,30 USD. Umocnienie dolara zepchnęło z ubiegłorocznych maksimów ceny złota i platyny, choć i tu widać ciągle siłę popytu. Choć obydwa kruszce traciły w pewnym momencie ponad 1%, na początku notowań w 2008 roku ceny znów rosną, do 837,10 USD (za uncję) w przypadku złota i 1525,25 USD w przypadku platyny.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.