Przeciętny debiut włoskiego UniCredit

Przeciętny debiut włoskiego UniCredit
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-12-20 (19:32)

WYDARZENIE DNIA: Jednym z ciekawszych wydarzeń był, czy raczej miał być debiut włoskiej grupy finansowej UniCredit na warszawskiej giełdzie. Drugi pod względem wielkości bank w Europie nie przyciągnął zbyt wielu inwestorów. Obroty podliczono na 12 mln PLN, z czego akcje o wartości 9 mln PLN zmieniły właściciela już w pierwszej godzinie notowań.

Skromnie jak na bank o kapitalizacji sięgającej 80 mld euro. Ciekawiej było za to z ceną - na otwarciu była o połowę wyższa niż na giełdzie w Mediolanie. Chyba tylko ten fakt mógł skłonić arbitrażystów do działania. Kiedy tylko kurs banku wrócił do poziomu utrudniającego arbitraż, transakcje niemal zamarły - w sumie było ich ponad tysiąc - niezawodny znak, że póki co UniCredit przyciągnął tylko kapitał idnywidualnych inwestorów.

SYTUACJA NA GPW

Przedświąteczne porządkowanie portfeli trwa w najlepsze - obroty ponownie przekroczyły dziś 2,1 mld PLN, ale niewiele z tych licznych transakcji wynikło. WIG20 zyskał 0,7 proc. i należał do najbardziej zmieniających wartość wskaźników koniunktury. Mimo trzech podjętych prób WIG20 nie zdołał pokonać 3470 punktów, w żadnym wypadku nie można więc mówić o sile rynku, a jedynie o tym, że broni się od przed pogłębieniem spadków - nie rozstrzygając wcale, czy ta obrona będzie skuteczna. Na wykresie WIG i WIG20 wskaźnik MACD wygenerował sygnały sprzedaży już po sesji wtorkowej, bynajmniej nie zostały one od tego czasu anulowane. Wygląda więc na to, że styczeń przywita inwestorów ciekawymi wydarzeniami, bo do końca roku wiele zmienić się już nie powinno.

Tylko jutrzejsza końcówka notowań - ustalająca kurs rozliczeniowy dla grudniowej serii kontraktów terminowych, może wywołać poważniejsze zmiany.

GIEŁDY W EUROPIE

Inwestorzy na europejskich parkietach powoli przygotowują się do świąt. Trzeci dzień z rzędu sesja minęła przy niewielkich wahaniach i niskiej aktywności graczy, a główne indeksy zakończyły notowania zaledwie kosmetycznymi wzrostami. Obóz byków miał trochę więcej do powiedzenia w Londynie, gdzie po nieznacznie lepszej od oczekiwań publikacji PKB w trzecim kwartale w Anglii indeks FTSE wzrósł o blisko 1 proc. Chęć do odpoczynku po bardzo burzliwym roku widać również za oceanem. S&P i Dow Jones otworzyły się blisko wczorajszego zamknięcia pomimo informacji o stracie w 2007 roku banku Bear Stearns (pierwsza w 84-letniej historii) w związku z odpisami z tytułu inwestycji w ryzykowne kredyty. Odrobiną optymizmu powiało z kolei po lepszych od oczekiwań wynikach jednego z największych producentów oprogramowania- grupy Oracle.

WALUTY

Kurs euro osuwa się wobec dolara, ale na tyle nieznacznie, że nie ma sensu robić sensacji z tego, że był on dziś najniższy od prawie dwóch miesięcy i wyniósł 1,433 USD. Jak już pisaliśmy wcześniej - niewielu chętnych znajdzie się wśród dużych banków do zajmowania pozycji tuż przed końcem roku, choć oczywiście obniżona płynność rynku walutowego może jeszcze wywołać mniejsze czy większe zmiany kursów.

Jen zyskał 0,3 proc. do dolara i 0,3 proc. wobec euro. Wzrost jena zwykle przekłada się na osłabienie złotego.

I faktycznie mieliśmy taką próbę w ciągu dnia. Po południu jednak kursy wróciły do porannych poziomów - dolar był wyceniany na 2,519 PLN, euro na 3,611 PLN, frank na 2,178 PLN. W ciągu dnia kursy walut były o grosz wyższe.

SUROWCE

Ropa i miedź lekko spadły (odreagowując wczorajsze wzrosty) w wyniku obaw o stronę popytową rynku w związku z przewidywanym spowolnieniem w Stanach po kolejnych słabych informacjach z amerykańskiego sektora bankowego oraz umacniającym się dolarem.

Londyńska baryłka brent potaniała o 0,5 proc. do poziomu 90,90 USD, tak więc inwestorzy niespecjalnie przejęli się wczorajszą informacją o spadku zapasów ropy w Stanach do poziomu najniższego od lutego 2005. Bierze się to z faktu, że patrząc fundamentalnie ropa jest przewartościowana. Jej silny wzrost od sierpnia do listopada wiązał się między innymi z osłabieniem dolara, więc odwrócenie tego trendu na rynku walutowym powinno przełożyć się na spadki.

Inaczej wygląda sytuacja miedzi, która już silnie potaniała, co ożywiło popyt w Chinach i przy malejących zapasach na giełdzie w Szanghaju można spodziewać się wzrostów.

Złoto nie utrzymało się powyżej wsparcia na poziomie 800 USD. Drożejący dolar sprawił, że uncja tego kruszcu stała się relatywnie droższa, na co rynek zareagował przeceną o 0,8 proc. do 795 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.