Bank Japonii nie zmienił stóp, obniżył oczekiwania wzorstu

Bank Japonii nie zmienił stóp, obniżył oczekiwania wzorstu
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-12-20 (10:12)

WYDARZENIE DNIA: Zgodnie z oczekiwaniami Bank Japonii nie zmienił stóp procentowych i utrzymał je na poziomie 0,5 proc. Po raz pierwszy od trzech lat obniżył oczekiwania co do wzrostu gospodarczego. Obniżenie prognoz wzrostu gospodarczego to efekt spodziewanego spowolnienia w branży budowlanej, która cierpi z powodu wyższych cen materiałów.

Również japońscy eksporterzy mogą mieć problemy wobec spowolnienia gospodarki amerykańskiej. Zaledwie dzień wcześniej z tych samych powodów rząd obniżył swoją prognozę wzrostu gospodarczego z 2,1 do 1,3 proc. Ponadto przedstawiciele rządu stwierdzili, że japoński eksport spadł w listopadzie, a Bank Japonii miał dodatkowy argument w postaci niższego odczytu indeksu Tankan, mierzącego nastroje przedsiębiorców.

SYTUACJA NA GPW

Po silnych wahaniach w ciągu dnia, większość głównych indkesów GPW zakończyła sesję lekko poniżej (0,1 proc.) zamknięcia z wtorku. Tym samym trudno uznać wczorajszą sesję za znaczącą, choć trzeba tu dodać, że rynek ponownie wybronił się przed większymi spadkami i nadal WIG utrzymuje się powyżej linii hossy trwającej od 2003 roku.

Obroty towarzyszące sesji podliczono na prawie 2,3 mld PLN, a więc całkiem sporo - zważywszy na wynik sesji. Można spekulować czy był to rzeczywiście efekt kolejnego mocnego starcia popytu i podaży, czy też może część inwestorów sprzedawała akcje ze względów podatkowych (aby zaksięgować straty), by chwilę później je odkupić. W cenach zamknięcia WIG20 przełamał dołek z końca listopada, więc teoretycznie może szukać kolejnego wsparcia na poziomie 3300-3250 pkt.

Podrożały akcje 103. spółek, potaniały 199.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Przy braku ważnych publikacji makro, wczorajsza sesja na Wall Street przebiegała dosyć spokojnie przy niewielkich obrotach, a na jej zakończeniu główne indeksy spadły w granicach 0,2 proc. Początek był na lekkim plusie po informacji z sektora finansowego o kupnie akcji banku Morgan Stanley o wartości 5 mld USD przez chińskiego partnera oraz zasileniu systemu bankowego przez FED kwotą 20 mld USD. Niemniej, reakcja inwestorów była dosyć chłodna. Najwidoczniej niewielu z nich chce kupować akcje przed zbliżającymi się Świętami, aby móc spędzić je spokojniej.

Spokojniej (niż ostatnio przyzwyczaiły) zachowują się również giełdy azjatyckie, gdzie zmiany głównych indeksów poza koreańskim Kospi, który stracił 0,9 proc. nie przekraczają 0,5 proc. Tam również mieliśmy lepsze otwarcie dzięki wzrostom sektora finansowego oraz natychmiastową realizację zysków.

OBSERWUJ AKCJE

Agora - pomimo silnych spadków z ostatnich kilku dni, kurs spółki obronił się na silnym wsparciu powyżej 50,00 PLN, co miało miejsce na wczorajszej sesji i odbyło się przy wysokich obrotach. Wprawdzie wskaźniki analizy technicznej nie wyglądają najlepiej (MACD wygenerował sygnał sprzedaży, DMI pokazuje trend spadkowy), ale jest szansa na obronienie tego wsparcia dzięki silnym fundamentom. Październikowe wybory parlamentarne były dużym wydarzeniem medialnym, na którym spółki z tej branży mogły sporo zarobić, co powinno mieć wyraz w wynikach za czwarty kwartał.

PBG - spadki z ostatnich dni wymazały 62 proc. poprzedniej fali wzrostowej (z drugiej połowy listopada), a ponieważ obrona na tym poziomie miała miejsce przy stosunkowo dużych obrotach, jest szansa na utrzymanie się powyżej tego wsparcia i powrót wzrostów. Gdyby tak było, silne opory kurs napotka na poziomach 346 PLN i 360 PLN, którego przekroczenie powinno oznaczać zniesienie całej fali spadkowej z października i listopada, oraz wywindowanie ceny do 400 PLN. Do tego jednak jeszcze długa droga. Znacznie bliżej jest wspomniane wsparcie na 311 PLN, a jego przekroczenie będzie sygnałem sprzedaży.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Mostostal Płock/Lotos - podpisały umowę na wykonanie konstrukcji zbiorników dla spółki Lotos o wartości 73,6 mln PLN.

Ferrum - podpisało umowę z duńskim koncernem LOGSTOR na dostawy w 2008 roku rur stalowych. Szacunkowa wartość sprzedaży wynosi 42 mln PLN.

Członek rady nadzorczej kupił 8.770 akcji po cenie 9,58 PLN.

Kredyt Bank - fundusze Pioneer Pekao Investment Management zwiększyły zaangażowanie w spółkę powyżej progu pięciu procent.

Skotan - spółka zależna (Eurochem) podpisała umowę z Carrefour Polska dotyczącą dostaw benzyny i oleju napędowego. Szacunkowa wartość dostaw do zrealizowania w 2008 roku wynosi ponad 500 mln PLN.

Midas - członek rady nadzorczej zbył w transakcji pakietowej 47.000 akcji funduszu po średniej cenie 17,00 PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

WIG20 zdołał utrzymać się powyżej 3400 pkt, a WIG ponownie obronił się na linii hossy. Dla części inwestorów to wystarczający argument, żeby akcje kupować, inni zaś wykorzystują zwiększony popyt do sprzedaży. Żadna ze stron nie osiąga wyraźnej przewagi i trudno oczekiwać, by dziś ten stan rzeczy miał się zmienić. Jedyną niewiadomą jest zachowanie rynku w piątek, zwłaszcza w ostatniej godzinie, kiedy będzie ustalany kurs rozliczeniowy dla grudniowej serii kontraktów terminowych. To jednak dopiero jutro. Dziś nie spodziewamy się przełomu i oczekujemy dalszych wahań, lecz w pobliżu poziomów z wczorajszego zamknięcia.

WALUTY

Euro utrzymuje się wciąż poniżej 1,44 USD, ale zarazem na tyle blisko tego poziomu (1,437 USD), że nie można mówić o znaczących zmianach kursu. Na dziennym wykresie wskaźnik MACD wysyła kolejne sygnały sprzedaży, ale w końcówce roku nie ma to większego znaczenia dla inwestorów, zwłaszcza dla banków, gdzie departamenty walutowe już wypracowały roczne plany zysków i dealerzy nie mają ochoty ryzykować utraty należnych im premii.

Jen umocnił się o 0,1 proc. do dolara i do euro.

Również u nas rynek jest bardzo spokojny. Dolar kosztuje 2,517 PLN, euro 3,615 PLN, frank 2,179 PLN. Zmiany w porównaniu do wczorajszego popołudnia są minimalne i tak już może zostać do końca roku.

SUROWCE

Ropa nieznacznie podrożała, pomimo silnego spadku jej zapasów. Wczorajszy raport dotyczący stanu rezerw tego surowca w USA pokazał ich spadek o 7,6 mln baryłek przy prognozie na poziomie –1,5 mln bb. Tym samym spadły one najniżej od lutego 2005 roku. Spokojna reakcja na tak informację sugeruje, że obecne ceny są zbyt wysokie i przy braku wiadomości, które mogłyby je utrzymać na takich poziomach zobaczymy spadki w okolice 70-80 USD. Póki co, londyńska baryłka brent kosztuje jednak 91,60 USD po otwarciu dziś rano 0,3 proc. wyżej.

Znacznie bardziej rośnie cena miedzi, na którą po ostatnich spadkach zgłaszają popyt chińscy konsumenci. Widać to po malejących zapasach na giełdzie w Szanghaju, które są najniżej od lutego tego roku. W rezultacie, miedź podrożała na wspomnianej giełdzie o 1,9 proc., a na londyńskim LME o 0,8 proc.

Przy niewielkiej zmienności eurodolara złoto ciągle waha się w okolicach 800 USD za uncję.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.