Liczy się jedna cyfra

Liczy się jedna cyfra
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-06-03 (09:34)

W tym tygodniu nie można narzekać na brak publikacji danych makro. Już poniedziałek przynosi sporo ciekawych pozycji. Jednak dla rynku liczy się w zasadzie tylko jeden raport, który poznamy dopiero w piątek. Tym razem inwestorzy mogą bardziej obawiać się dobrego, nie słabego, odczytu. W tle posiedzenia EBC, Banku Anglii i RPP.

Nerwowy piątek na Wall Street, piątkowe dane kluczowe

Zakończenie tygodnia na Wall Street było bardzo nerwowe. Maj był piątym kolejnym miesiącem wzrostów cen na rynku akcji w USA i z taką sytuacją nie mieliśmy do czynienia od początku hossy. Jednak piątkowa wyprzedaż ograniczyła skalę majowej zwyżki. Powód jest zasadniczo jeden: obawa inwestorów, iż paliwo do wzrostów dostarczane przez Rezerwę Federalną wkrótce się wyczerpie. Część członków FOMC sugerowała, iż może stać się to już na czerwcowym posiedzeniu, dlatego koniec miesiąca stał się dla funduszy dogodną okazją do realizacji zysków.

Czerwcowa decyzja FOMC będzie w dużym stopniu uzależniona od raportu z rynku pracy za maj. Naszym zdaniem wśród głosujących członków Komitetu nadal przeważają gołębie, dlatego też Fed raczej nie zdecyduje się na ograniczenie QE już w czerwcu. Gdyby jednak raport okazał się bardzo mocny takiej decyzji nie można będzie wykluczyć. Psychologiczną granicą wydaje się wzrost zatrudnienia o 200 tys., przy jednoczesnym kolejnym spadku stopy bezrobocia. To więcej niż oczekuje rynek (175 tys., stopa niezmieniona). Takie dane z pewnością umocniłyby dolara i paradoksalnie mogłyby wywołać nerwowość na rynku akcji. Wcześniej dostaniemy kilka pomniejszych wskazówek odnośnie sytuacji na rynku pracy. Dziś i w środę poznamy indeksy ISM, które mają składowe dotyczące zatrudnienia, w środę przewidziana jest publikacja raportu ADP, zaś w czwartek poznamy tygodniowe dane z rynku pracy.

EBC, BoE nie zmienią polityki, Rada obniży stopy

W tle publikowanych danych czekają nas posiedzenia banków centralnych w Europie. Naszym zdaniem, dwa najważniejsze banki w Europie w tym miesiącu nie zaskoczą. Prezes EBC miał spory wpływ na euro miesiąc temu, gdy dopuścił możliwość obniżenia stopy depozytowej. Jednak wobec nieco lepszych danych z europejskiej gospodarki w maju, Bank z pewnością tego nie uczyni już na tym posiedzeniu. Draghi może nawet nieco wycofać się ze swoich deklaracji, niewykluczone więc, iż czwartek przyniesie umocnienie euro. Dla pary EURUSD bez dwóch zdań ważniejsze są jednak piątkowe dane z USA. Jeśli raport będzie dobry, spadki niechybnie powrócą.

Zmian nie spodziewamy się również na Wyspach. Trzeba pamiętać, iż jest to już ostatnie posiedzenie z Kingiem jako prezesem. Od kilku miesięcy forsował on kolejną ekspansję monetarną, jednak nie znalazł dla tej decyzji większości. Nie sądzimy zatem, iż miałoby się to zmienić teraz, skoro już za miesiąc posiedzeniu przewodzić będzie Mark Carney.

Ciekawej za to zapowiada się posiedzenie RPP. Przed miesiącem Rada powróciła do obniżek stóp i naszym zdaniem nie powiedziała ostatniego słowa. Szczególnie minutes z poprzedniego posiedzenia sugerują, iż Rada może ponownie obniżyć stopy, gdyż część członków uważa, że trzeba robić to szybko. Naszym zdaniem okoliczności są nadal sprzyjające, zaś po wakacjach, gdy inflacja powoli będzie odbijać, gołębiom może być trudniej forsować kolejne cięcia. Dlatego w środę spodziewamy się obniżenia stóp o 25 bps.

Już dziś w nocy posiedzenie RBA. Przypomnijmy, iż przed miesiącem Bank nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe. Wobec przeceny dolara australijskiego oczekujemy jednak, iż Bank wstrzyma się z dalszymi obniżkami.

Zaskakujący odczyt Chicago PMI, dziś ISM

Dane z Chicago tylko na chwilę poprawiły w piątek nastroje, ale i tak warto ten odczyt odnotować. Najważniejszy z indeksów regionalnych, Chicago PMI, odnotował gigantyczny skok, z 49 do 58,7 pkt. Tak więc o ile w kwietniu sugerował on stagnację, to już w maju wskazał na silną ekspansję. Wzrost jest tym bardziej zaskakujący, iż inne wskaźniki regionalne wskazywały raczej na pogorszenie sytuacji. Pytanie, na ile ten wzrost jest wiarygodny być może znajdzie odpowiedź już dziś o 16.00. Poznamy bowiem indeks ISM dla przemysłu w całym USA. Oficjalny konsensus to 51,9 pkt. Nieoficjalny jest z pewnością sporo wyżej.

Na wykresach:

Nikkei225 (kontrakt), D1 – w Azji obserwujemy konsekwentne spadki od momentu załamania w ostatnich dniach maja; na ten moment jednak kontrakt na indeks Nikkei dotarł to istotnego miejsca; jest nim wsparcie wyznaczone przez linię poprowadzoną od dołków z początków hossy przez ważne minimum 11796 pkt.; wobec braku innych punktów na tej linii, trudno nazwać ją linią trendu, jednak ze względu na fakt, iż niewiele niżej mamy lokalne wsparcie 12939 pkt., można mówić o pewnej szansie dla kupujących; jeśli jednak nie zostanie ona wykorzystana, rynek będzie zmierzał właśnie do 11796 pt.

S&P500 (kontrakt), H4 – po piątkowej przecenie rynek znalazł się w ciekawym miejscu; jeszcze w piątek pokonane zostało ważne wsparcie na poziomie 1632 pkt., ale sprzedającym zabrakło już czasu na wykorzystanie tego faktu; w Azji, pomimo przeceny w Tokio, kontrakt na S&P500 pozostał stabilny, wobec czego mamy nietypową konsolidację tuż pod przełamanym wsparciem; dlatego też warto wyznaczyć wsparcie pomocnicze na poziomie 1619 pkt.; w przypadku jego przełamania rynek powinien zmierzać do 1592 pkt.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.