finalny odczyt PKB w Polsce

finalny odczyt PKB w Polsce
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-05-29 (10:00)

Niższe stopy na Węgrzech: Bank Węgier obniżył wczoraj główną stopę procentową o 25pb do poziomu 4,5%. Jest to najniższy poziom w historii, ale cały czas można spodziewać się kolejnych obniżek. Kontrakty FRA dyskontują obniżki aż do 3,75% w ciągu najbliższych 9 miesięcy.

Decyzje banku oraz oczekiwania co do dalszych obniżek przekładają się także na rentowności obligacji rządowych, które w przypadku 10-latek od początku 2013 r. spadły z poziomu ponad 6,5% do 5,1% w ostatnich dniach. Co więcej Komisja Europejska zaproponuje dziś najprawdopodobniej zniesienie procedury nadmiernego deficytu wobec Węgier. O zniesieniu procedury zdecyduje ostatecznie Rada EcoFin-u pod koniec czerwca. W przypadku gdyby doszło do zniesienia owej procedury, dalszy spadek premii od ryzyka może wspierać napływ kapitału zagranicznego na rynek długu i dalej umacniać węgierskiego forinta.

Spotkanie kartelu OPEC i sytuacja w Syrii

W piątek w Wiedniu spotykają się przedstawiciele kartelu OPEC by tradycyjnie ustalić na kolejne pół roku maksymalny łączny poziom wydobycia dla wszystkich 13 członków. Od kilku lat spotkania te są tylko formalnością, albowiem przedstawicielom takich krajów jak Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich trudno jest dojść do porozumienia z wysłannikami władz Iranu czy też Wenezueli. Dlatego też trudno oczekiwać by Arabia Saudyjska przy cenach na poziomie 100 USD, które według rządu w Rijadzie odpowiadają równowadze rynkowej, zgodziła się na postulaty obniżenia wydobycia wysuwane m.in. przez rządy Wenezueli i Iranu.

Dużo większy wpływ na rynek ropy w najbliższych tygodniach może mieć sytuacja wokół Syrii. Wczorajsza Unii Europejskiej decyzja o zakończeniu embarga na dostawy broni dla syryjskiej opozycji oraz deklaracje władz w Moskwie o chęci wspierania reżimu Baszara Al-Assada nie wróży niczego dobrego pokojowi na Bliskim Wschodzie. Prawdopodobieństwo zniesienia części sankcji wobec Iranu (największy sojusznik reżimu w Syrii) w najbliższych miesiącach spadło niemal do zera, a coraz ostrzejsza postawa krajów Zachodu wobec reżimu w Damaszku sprawia, że premia za ryzyko na rynku ropy może utrzymywać ceny surowca powyżej 100 USD, nawet pomimo sprzyjających spadkowi cen czynników fundamentalnych.

PKB w Polsce

Dziś w Polsce poznamy finalny odczyt PKB za I kwartał. Wstępne dane kształtowały się na poziomie 0,4 proc. r/r, a nasza prognoza dotycząca finalnej publikacji zakłada wzrost PKB w I kwartale o 0,5 proc. (a więc nieznacznie wyżej od odczytu wstępnego). Dane te będą dość istotne, ponieważ to od nich mogą zależeć następne decyzje RPP odnośnie stóp procentowych. Naszym zdaniem stopy zostaną obniżone już na czerwcowym posiedzeniu, które rozpocznie się 4 czerwca, a decyzję poznamy dzień później.

Niezłe, ale nic niezmieniające dane ze Stanów

Wczorajsze dane z USA, czyli indeksy Conference Board, oddziału Fed z Richmond oraz S&P Case-Shiller, które były lepsze niż przed miesiącem oraz lepsze od rynkowych oczekiwań nie zmieniają sytuacji na najważniejszych rynkach. Dużo większy wpływ na kurs EURUSD i metale szlachetne będzie mieć z pewnością czwartkowy odczyt danych z rynku pracy oraz rewizja PKB za I kwartał.

Na wykresach:

EURUSD, W1 - Notowania pary EURUSD, z punktu widzenia analizy technicznej, ponownie zbliżają się do kluczowego miejsca. Mowa tutaj o zarysowanej na czerwono linii szyi. Jej przekroczenie mogłoby doprowadzić do znaczącej wyprzedaży euro, ponieważ wtedy powinna rozpocząć się realizacja formacji głowy z ramionami. Jeśli doszłoby do takiego spadku kursu, to kolejne potencjalne zasięgi wyznaczone są przez ekspansje Fibonacciego oraz przez dołek lipca ubiegłego roku. Powyższy scenariusz może zanegować wybicie górą z niebieskiego kanału spadkowego, co w średnim terminie otworzyłoby drogę nawet w okolice 1,3241.

EURPLN, W1 - Złoty wciąż jest pod presją. Kurs EURPLN cały czas znajduje się pod górnym ograniczeniem wielomiesięcznej konsolidacji, które wypada w rejonie 4,21-4,22. Można założyć, że w tych okolicach znajduje się duża ilość zleceń oczekujących, a ich aktywacja powinna doprowadzić do większej zwyżki notowań. Gdyby taki ruch się pojawił, to kupujący euro za złotego mogą doprowadzić do testu okolic 4,25, gdzie znajduje się ekspansja 100% oraz mniej znaczące lokalne szczyty. Z kolei bardziej znaczące miejsce wypada dopiero przy 4,30. Również opór może stanowić górne ograniczenie w niebieskim kanale wzrostowym. Jednak z drugiej strony, bliskość tak istotnego oporu mogą próbować wykorzystać kupujący złotego, gdyż zlecenia obronne dla pozycji krótkich byłby umieszczone w niewielkiej odległości od bieżącego kursu.

Źródło: Paweł Kordala, Daniel Kostecki, X-Trade Brokers S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.