Gromne umocnienie walut rynków wschodzących

Gromne umocnienie walut rynków wschodzących
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-04-09 (09:58)

Od kilku dni wiele walut rynków wschodzących umacnia się pod wpływem spadającej na rynkach awersji do ryzyka, ale także dzięki rosnącemu napływowi kapitału spekulacyjnego z Japonii. Dotyka to także złotego i rentowności polskiego długu, które spadły do bardzo niskich poziomów.

Pytanie tylko czy przy tak mocno wykupionych zachodnich rynkach akcji i po takim osłabieniu jena wraz z nawet lekkim ogólno rynkowym wzrostem awersji do ryzyka, równie szybko nie nadejdzie silna realizacja zysków i odwrót od rynków wschodzących?

Japoński kapitał płynie nie tylko do Polski

Rand południowoafrykański, real brazylijski, meksykańskie peso czy wreszcie węgierski forint to waluty, które od kilku dni wraz z polskim złotym odnotowują silne umocnienie. Na rynkach widoczny jest przede wszystkim napływ kapitału z Japonii, gdzie ultra luźna polityka monetarna sprzyja ponownie wzrostowi zainteresowania wśród instytucji finansowych papierami wartościowymi dającymi relatywnie wyższy dochód. Czy tak silny carry trade utrzyma się w kolejnych tygodniach? Trudno powiedzieć, lecz warto pamiętać, że po silnym luzowaniu ilościowym w USA (m.in. po QE2) wielu inwestorów również oczekiwało ogromnego napływu kapitału na rynki wschodzące, co jednak nie miało miejsca. Stąd też ostatnie umocnienie tych walut może potrwać relatywnie krótko, szczególnie w przypadku nadejścia w najbliższym okresie większej korekty na rynku w USA lub na parze USDJPY. Jeśliby tak wzmożona aktywność potrwała jeszcze przez kolejne tygodnie, to inwestorzy powinni wykorzystać ją by tanio wejść w pozycje długie na takich walutach jak EURPLN czy też EURHUF przy ważnych wsparciach.

Mieszane wyniki Alcoa

Wczoraj po sesji wyniki opublikował największy producent aluminium w USA Alcoa. Zysk na akcję w I kwartale 2013 r. okazał się wyższy od rynkowych oczekiwań (0,11 USD vs. konsensus: 0,08 USD), głównie dzięki bardzo wysokim marżom w sektorze sprzedaży produktów aluminiowych dla branży lotniczej, która w USA jest w trakcie potężnej wymiany starej floty. Słabiej natomiast prezentowały się dane o sprzedaży (5,83 mld USD vs. konsensus: 5,89 mld USD), przede wszystkim z powodu utrzymujących się niskich cen aluminium oraz wyłączenia części nierentownych hut w Europie. Spółka nie zmieniła prognoz popytu na aluminium w tym roku, lecz obniżyła prognozy nadpodaży na rynku aluminium, co ma być wynikiem wyłączenia części mocy hutniczych w Chinach . Akcje spółki w handlu posesyjny spadały o ok. 1 %.

Niższa inflacja w Chinach

Niższa od rynkowych oczekiwań inflacja w Chinach (2,1% vs konsensus: 2,4%) to przede wszystkim efekt spadku cen żywności, w tym przede wszystkim wieprzowiny. Dane te dają nadzieje, że bank centralny w najbliższych miesiącach ograniczy swoje zapędy w zakresie redukowania nadpłynności na rynku międzybankowym, co mogłoby krótkoterminowo (naszym zdaniem tylko krótkoterminowo) pomóc odbić się rynkom akcji w Chinach, które od początku roku są jedynymi z najsłabszych na świecie. Jutro poznamy jeszcze informacje o handlu zagranicznym, które będą pierwszymi danymi o eksporcie i imporcie po okresie z świętem Nowego Roku, które zwykle zaburza odczyty wielu danych.

Na wykresach:

EURPLN, D1 - Kurs pary EURPLN znalazł się wczoraj na najniższym poziomie od 18 stycznia. Rynek kontynuował gwałtowną wyprzedaż euro, która rozpoczęła się już pod koniec ubiegłego tygodnia. W konsekwencji, po pokonaniu krótkoterminowej linii trendu wzrostowego, notowania dotarły do najbliższych istotnych wsparć rozciągających się w przedziale 4,10-4,11. Również w tym miejscu przebiega dolne ograniczenie kanału spadkowego, stanowiąc także miejsce wsparcia. Niemniej jednak notowania w dalszym ciągu znajdują się wewnątrz długoterminowej konsolidacji, dla której bariery wyznaczone są przy poziomie 4,05 oraz 4,21.

ALUMINIUM, W1 - Cena aluminium zbliża się do kluczowego wsparcia. Mowa tutaj o poziomie 1788 USD, który to poziom był już kilkukrotnie w przeszłości testowany i za każdym razem powstrzymywał podaż. Dodatkowo w tym rejonie znajduje się dolne ograniczenie średnioterminowego kanału spadkowego i dopiero wybicie jego minimum otwierałoby drogę do o wiele niższych poziomów 1502, 1233 USD. Z kolei najbliższe miejsce kluczowego oporu jest znacząco oddalone w tym momencie od ceny, gdyż wyznacza je górne ograniczenie wspomnianego kanału.

Źródło: Paweł Kordala, Daniel Kostecki, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.