Głosowanie na Cyprze ciągle przed nami

Głosowanie na Cyprze ciągle przed nami
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-03-19 (09:37)

Danina od oszczędzających w cypryjskich bankach wydaje się prawie pewna, natomiast jej forma jest ciągle dyskutowana, gdyż prezydent nie ma w parlamencie większości. Rynki nieco ochłonęły po weekendowych decyzjach. Dziś czeka nas publikacja indeksu ZEW oraz dane o produkcji przemysłowej w Polsce.

Wall Street szybko się podniosła, GPW nie

W części technicznej wczorajszego komentarza wspominaliśmy, iż pomimo cofnięcia na kontraktach na S&P500 rynek ten ciągle wyglądał mocno, zaś luka na kontrakcie na WIG20 wyglądało złowieszczo. Okazało się, iż rynki rzeczywiście reagowały wprost proporcjonalnie do swojej siły w ostatnim czasie. Będąca w wyraźnej hossie Wall Street wykorzystała niedawne maksima na S&P500 (1530) do odbicia i jakkolwiek nowe maksima nie zostały jeszcze tu osiągnięte, nie wykluczone, iż stanie się tak po wystąpieniu Bernanke (jutro, po posiedzeniu Fed). Będący w średnioterminowym trendzie spadkowym EURUSD zatrzymał się na wsparciu (nieco poniżej 1,29) i odreagował, choć bez specjalnego wigoru. Z kolei słaby od miesięcy WIG20 przez dużą część sesji jeszcze pogłębiał spadki i dopiero pod koniec sesji nieco odrobił straty.

Na Cyprze danina od lokat musi być jeszcze zatwierdzona przez parlament (swoją drogą niemiecki parlament musi zatwierdzić pomoc dla Cypru) i jakkolwiek miało to pierwotnie mieć miejsce do dziś, głosowanie może przeciągnąć się aż do piątku. Po pierwsze chodzi o to, aby koalicja zgromadziła swoich posłów (jeden był w drodze do Argentyny), a po drugie najprawdopodobniej zmieni się struktura opodatkowania, dzięki czemu część posłów będzie miała mniejszy problem z poparciem inicjatywy. Mówi się o obniżeniu podatku dla najmniejszych puli oszczędności kosztem większej kwoty dla dużych depozytów (chodzi naturalnie o większe obciążenie zagranicznych pieniędzy a mniejsze obywateli). O obawach depozytariuszy w Grecji czy Hiszpanii pisaliśmy już wczoraj – jeśli na rynku nie będzie nerwowo, to być może ludność w tych gospodarkach też zareaguje spokojnie. Nas zastanawia, jak zachowają się zagraniczni depozytariusze, którzy poniosą największe koszty. Gdyby zaczęli masowo opuszczać Cypr po odblokowaniu kont, cypryjskie banki byłyby zmuszone do wyprzedaży aktywów i być może potrzebowałyby dodatkowego wsparcia.

Dziś ZEW, produkcja w Polsce

Indeks ZEW (11.00, konsensus 47,9 pkt.) nie zawsze celnie sygnalizował zmiany niemieckiej koniunktury, ale na początku roku dał inwestorom nadzieje na ożywienie. Kolejny mocny odczyt tego indeksu mógłby pomóc notowaniom euro, które walczą o mocniejsze odbicie. W Polsce dane o produkcji (14.00). Po pozytywnym zaskoczeniu w styczniu spodziewamy się spadku produkcji o 3,4% (w skali roku) w lutym. Konsensus jest bardziej optymistyczny i zakłada spadek o 1,7%.

Na wykresach:

EURUSD, H4 – para odbiła się wczoraj od dolnego ograniczenia zniżkującej konsolidacji, ale notowania nie były w stanie pokonać psychologicznej bariery 1,30 i dziś ponownie wracamy do testu wspomnianego wsparcia; słabość pary może skończyć się pokonaniem tego poziomu, a wtedy droga do 1,2658 byłaby otwarta; taki scenariusz jest o tyle wiarygodny, iż cały czas jesteśmy w trendzie spadkowym i do tej pory wszelkie próby wzrostowe były szybko wykorzystywane przez sprzedających

HangSeng China (kontrakt), D1 – wracając do wpisu sprzed tygodnia na chińskim rynku akcji realizuje się scenariusz korekty ABC, o której wtedy pisaliśmy; co bardziej istotne, wydarzenia na Cyprze zdają się odgrywać na tym rynku drugorzędną rolę; zasięg korekty można wyznaczyć na poziomie 10300 pkt., gdzie mamy 61,8% zniesienie poprzednich wzrostów; biorąc pod uwagę, jak Chiny pomogły globalnemu ożywieniu w ostatnich miesiącach, takie zachowanie tamtejszego rynku (związane zapewne w dużym stopniu z restrykcjami wprowadzanymi przez nowe władze) jest sygnałem ostrzegawczym dla innych rynków

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.