Włosi powiedzieli reformom „nie”

Włosi powiedzieli reformom „nie”
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-02-26 (09:55)

Szok i niedowierzanie – włoska wersja greckiej Syrizy została ogłoszona triumfatorem wyborów parlamentarnych. Choć większość w izbie niższej będzie miał Bersani, w senacie mamy pat, a 25% dla populisty Grillo wobec 10% dla Montiego może świadczyć tylko o jednym – Włosi powiedzieli reformom „nie”. W tej sytuacji szefowi Fed nie będzie łatwo dziś poprawić nastrojów rynkowych.

Pat w Senacie, rynki w szoku

Tego nie spodziewał się nikt. Rynki mogły obawiać się zwycięstwa Berlusconiego, ale wyniki wyborów okazały jeszcze bardziej skomplikowane. Przypomnijmy, iż rynki miały nadzieję na koalicję lewicowej Partii Demokratycznej pod wodzą Pier Luigi Bersaniego z Mario Montim, co miało dać gwarancję ciągłości procesu przeprowadzania reform. Marsz Berlusconiego w górę sondaży był postrzegany jako zagrożenie, ale mimo to dawano mu niewielkie szanse na zwycięstwo. Bersani wygrwał wybory do Izby niższej, a zwycięzca automatycznie dostaje tam większość mandatów, ale na tym dobre wiadomości się kończą. Złe to kombinacja mocnego wyniku Berlusconiego w senacie, oszołamiający sukces populisty Beppe Grillo i bardzo skromny wynik nadziei rynków Mario Montiego.

Po pierwsze, arytmetyka wyborcza w senacie jest we Włoszech bardziej złożona, a większość w nim jest niezbędna do rządzenia krajem. Zwycięzca dostaje większość mandatów, ale jedynie w danym okręgu, tak więc to wygrane okręgi decydują o sile w senacie, a co za tym idzie, o możliwościach koalicyjnych. Wynik Bersaniego jest tu podobny jak Berlsuconiego, ale w przeciwieństwie do izby niższej nie daje mu to dodatkowych mandatów. Tego można było się spodziewać, lecz właśnie tu pomóc miał Monti, oferując większość do utworzenia koalicji. Nic z tego, ogromny sukces antysystemowej partii byłego komika Grillo, który w obydwu izbach zdobył po około 25% i nie wykazuje jakiejkolwiek zdolności koalicyjnej oznacza, że tak naprawdę w senacie mamy pat. Jakkolwiek Bersani zachowuje dobrą minę do złej gry, na ten moment scenariuszem bazowym wydają się kolejne wybory – a w nich szansa na zwycięstwo dla Berlusconiego lub Grillo, którzy ewidentnie są na fali. Wreszcie fatalny wynik Montiego (10,5% w izbie niższej, 9% w senacie) pokazuje, iż tak naprawdę Włosi odrzucili zmiany – zarówno Berlusconi, jak i Grillo prowadzili bardzo populistyczne kampanie, a i Bersani nie jest zwolennikiem zbyt odważnych reform.

Sytuacja zatem mocno się skomplikowała. Należy mieć na uwadze, iż rynki od wakacji ubiegłego roku systematycznie wyceniały poprawę perspektyw dla strefy euro. Już pod koniec ubiegłego roku przeważały tezy, iż strefa euro kłopoty ma już za sobą. W efekcie premie za ryzyko, również włoskiego długu, mocno spadły. W obecnej sytuacji proces ten może ulec przynajmniej częściowej korekcie.

Jeszcze jeden płotek dla Bena Bernanke

Dzisiejsze zadanie szefa Fed i tak nie było łatwe. W zdominowanym przez Republikanów Kongresie Bernanke miał uspokoić rynki, które zaczęły się obawiać odcięcia kroplówki z tanim pieniądzem jeszcze w tym roku. We wczorajszym komentarzu pisaliśmy, iż Bernanke będzie starał się uspokoić rynki, co może pomóc euro i rynkom akcji. Zdaje się, iż inwestorzy zaczęli wyceniać taki scenariusz jeszcze przed wystąpieniami – do czasu, kiedy stało się jasne, co oznaczają wyniki z Włoch. W obecnej sytuacji Bernanke tym bardziej nie może pozwolić sobie na zadanie rynkom kolejnego ciosu. Będzie starał się więc przekonywać, iż nie należy jeszcze myśleć o wygaszaniu programu skupu aktywów. W normalnej sytuacji rynki reagowałyby pozytywnie na takie słowa, tylko, czy dziś to wystarczy?

Na wykresach:

EURUSD, D1 – wpływ wyborów we Włoszech ma ogromne konsekwencje dla notowań EURUSD; para w ubiegłym tygodniu wybroniła wsparcie ostatniej szansy na poziomie 1,3170 i wczoraj przez większość dnia realizowała odbicie, które sięgnęło już poziomu 1,3310; tąpnięcie, które później nastąpiło może przesądzać o tym, iż czeka nas duża korekta ponad półrocznego trendu lub nawet jego odwrócenie; na moment obecny wyprzedaż zatrzymała się tuż ponad 1,30, ale wydaje się, iż w średnim terminie para zmierzać będzie do dołka 1,2658; nie mówiąc już o tym, iż wynik wyborów oznacza też prawdopodobnie wzrost premii na rynku obligacji, który również będzie szkodził notowaniom euro; oporem jest przełamane wsparcie 1,3170

USDJPY, H4 – szansa na większą przecenę rysuje się też na parze UJ; po raz pierwszy spełniony jest bowiem szereg warunków technicznych, o których pisaliśmy od dłuższego czasu: przełamane zostały nie tylko linie trendu, ale także silne wsparcie w okolicach 91,95-92,00, a do tego poziom 38 pkt. na wskaźniku RSI; trend wzrostowy w obecnej postaci trwał od początku grudnia, ale tak naprawdę większych spadków na parze nie mieliśmy od pierwszych dni września – rynkowi należy się zatem prawdziwa korekta; pierwszym wsparciem jest poziom 90,28 (dość silnym, gdyż jest to zarówno lokalny dołek, jak i szczyt sprzed styczniowego posiedzenia BoJ)

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.