Zawiedzione nadzieje

Zawiedzione nadzieje
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-12-12 (09:44)

Dziś zachowanie naszego rynku na wtorkowej sesji wydaje się w miarę zrozumiałe. Jednak w dniu wczorajszym wyraźna słabość giełdy kontrastowała z tym, czego można było oczekiwać. Utrzymujący się przez poprzednie dni na świecie optymizm związany z oczekiwanym cięciem stóp procentowych w Ameryce pozwalał myśleć o wyczekiwaniu na tę decyzję w pozytywnych nastrojach.

Tak się jednak nie stało i nasza giełda, podobnie zresztą jak rynki europejskie, poszła wyraźnie w dół. Jak się wieczorem okazało ostrożność była uzasadniona, gdyż postanowienie Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), a szczególnie komentarz jemu towarzyszący mocno zbił z tropu inwestorów w USA. Skala przeceny po wczorajszej decyzji była na tyle duża, że trudno mówić jedynie o realizacji zysków ze zwyżek trwających przez poprzednie dni. To było jednak mocne rozczarowanie, którego konsekwencje będziemy zapewne oglądać przez kolejne dni.

O rozczarowaniu mówiła zarówno reakcja giełdy, jak obligacji i dolara. Rentowność papierów skarbowych obniżyła się, dolar w niewielkim stopniu zmienił swoją wartość. To potwierdza, że w komunikacie po posiedzeniu FOMC inwestorzy wyczytali głównie złe rzeczy, dotyczące negatywnych zjawisk w gospodarce. Wydaje się jednak, że to jakoś znieśliby, gdyby takim wiadomościom towarzyszyło przesłanie o gotowości dalszych obniżek stóp procentowych w razie potrzeby. Jednak władze monetarne wskazały również na ryzyka inflacyjne, co zostało odczytane jako ostrzeżenie przed tym, by dalsze luzowanie polityki pieniężnej przynajmniej w krótkim czasie nie liczyć.

Kluczowe pytanie po wczorajszym wieczorze sprowadza się do tego, czy z zachowania rynków przez te niecałe dwie godziny można wyciągać dalej idące wnioski. Czy decyzja i komentarz były jakimś przełomem dla rynków, czy też nie. Wydaje się, że nie pojawiły się żadne przełomowe tezy, żadne informacje o których inwestorzy wcześniej by nie wiedzieli. Mają świadomość zwalniania amerykańskiej gospodarki, pogarszania się sytuacji w zakresie konsumpcji, trudności na rynkach finansowych i utrzymującej się presji inflacyjnej. W związku z tym na pewno nie możemy mówić o „porażeniu” inwestorów wczorajszym komentarzem. Natomiast zderzył się on bardzo mocno z narosłymi przez ostatnie dni oczekiwaniami. Związane były po części z nadziejami na to, że władze monetarne pozostawią otwartą drogę do kolejnych obniżek stóp, po części, że cięcie wczorajsze wyniesie 0,5 pkt proc., a po części, że stopa procentowa po jakiej pożyczane są pieniądze bankom komercyjnym zostanie ścięta mocniej niż podstawowa stopa procentowa. Żadna z tych nadziei nie ziściła się.

Decyzja o stopach w USA przyćmiła wczoraj praktycznie wszystko. Jednak nie można pominąć kolejnych niepokojących informacji z innych regionów świata. Chodzi głównie o tempo wzrostu cen w Chinach oraz coraz gorsze nastroje w niemieckiej gospodarce, co tym razem potwierdził spadek indeksu ZEW do najniższego poziomu od blisko 15 lat. Również w Japonii nastroje konsumentów pogarszają się. W listopadzie były najgorsze od 2003 r. To jest tak bardzo teraz ważne, bo w kontekście koniunktury gospodarczej w kolejnych miesiącach jednym z kluczowych czynników jest to, jak konsumenci zareagują na negatywne zjawiska na rynkach finansowych i w gospodarkach.

Z perspektywy naszego rynku wciąż trzymamy się diagnozy opartej na 12-miesięcznej średniej kroczącej dla indeksu WIG oraz sierpniowych dołkach dla sWIG80 oraz mWIG40. Dopóki te bariery nie zostaną przełamane utrzymuje się zagrożenie dalszym spadkiem. „Mityczne” oddziaływanie grudnia jako korzystnego okresu dla inwestycji w akcje przestanie mieć już teraz znaczenie, a wrócimy raczej do gry opartej na fundamentach.

Najważniejsze wydarzenia z 11 grudnia 2007 r.:

* W listopadzie inflacja w Chinach sięgnęła 6,9%, najwięcej od 11 lat
* Grudniowy indeks ZEW dla Niemiec spadł do najniższego poziomu od prawie 15 lat – minus 37,2 pkt
* Indeks nastrojów japońskich konsumentów wyniósł 40 pkt i był najniższy od 2003 r.
* Październikowy bilans handlowy Wielkiej Brytanii zamknął się mniejszym deficytem od oczekiwanego – ok. 4,1 mld funtów
* Komitet Otwartego Rynku w USA obciął stopę procentową w USA o 0,25 pkt proc., do 4,25 proc.

Dziś na rynkach
12 XII 2007 r.

* W Chinach sprzedaż detaliczna wrosła w listopadzie w najszybszym tempie od 8 lat – 18,8%
* Październikowa produkcja przemysłowa w Indiach zwiększyła się o 11,8%, więcej niż się spodziewano
* Produkcja przemysłowa w strefie euro w październiku
* Inflacja PPI w Japonii w listopadzie wyniosła 2,3% i była najwyższa od 14 miesięcy
* Bilans handlowy USA w październiku
* Październikowy bilans obrotów bieżących w Polsce

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).