Zawiedzione nadzieje

Zawiedzione nadzieje
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-12-12 (09:44)

Dziś zachowanie naszego rynku na wtorkowej sesji wydaje się w miarę zrozumiałe. Jednak w dniu wczorajszym wyraźna słabość giełdy kontrastowała z tym, czego można było oczekiwać. Utrzymujący się przez poprzednie dni na świecie optymizm związany z oczekiwanym cięciem stóp procentowych w Ameryce pozwalał myśleć o wyczekiwaniu na tę decyzję w pozytywnych nastrojach.

Tak się jednak nie stało i nasza giełda, podobnie zresztą jak rynki europejskie, poszła wyraźnie w dół. Jak się wieczorem okazało ostrożność była uzasadniona, gdyż postanowienie Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), a szczególnie komentarz jemu towarzyszący mocno zbił z tropu inwestorów w USA. Skala przeceny po wczorajszej decyzji była na tyle duża, że trudno mówić jedynie o realizacji zysków ze zwyżek trwających przez poprzednie dni. To było jednak mocne rozczarowanie, którego konsekwencje będziemy zapewne oglądać przez kolejne dni.

O rozczarowaniu mówiła zarówno reakcja giełdy, jak obligacji i dolara. Rentowność papierów skarbowych obniżyła się, dolar w niewielkim stopniu zmienił swoją wartość. To potwierdza, że w komunikacie po posiedzeniu FOMC inwestorzy wyczytali głównie złe rzeczy, dotyczące negatywnych zjawisk w gospodarce. Wydaje się jednak, że to jakoś znieśliby, gdyby takim wiadomościom towarzyszyło przesłanie o gotowości dalszych obniżek stóp procentowych w razie potrzeby. Jednak władze monetarne wskazały również na ryzyka inflacyjne, co zostało odczytane jako ostrzeżenie przed tym, by dalsze luzowanie polityki pieniężnej przynajmniej w krótkim czasie nie liczyć.

Kluczowe pytanie po wczorajszym wieczorze sprowadza się do tego, czy z zachowania rynków przez te niecałe dwie godziny można wyciągać dalej idące wnioski. Czy decyzja i komentarz były jakimś przełomem dla rynków, czy też nie. Wydaje się, że nie pojawiły się żadne przełomowe tezy, żadne informacje o których inwestorzy wcześniej by nie wiedzieli. Mają świadomość zwalniania amerykańskiej gospodarki, pogarszania się sytuacji w zakresie konsumpcji, trudności na rynkach finansowych i utrzymującej się presji inflacyjnej. W związku z tym na pewno nie możemy mówić o „porażeniu” inwestorów wczorajszym komentarzem. Natomiast zderzył się on bardzo mocno z narosłymi przez ostatnie dni oczekiwaniami. Związane były po części z nadziejami na to, że władze monetarne pozostawią otwartą drogę do kolejnych obniżek stóp, po części, że cięcie wczorajsze wyniesie 0,5 pkt proc., a po części, że stopa procentowa po jakiej pożyczane są pieniądze bankom komercyjnym zostanie ścięta mocniej niż podstawowa stopa procentowa. Żadna z tych nadziei nie ziściła się.

Decyzja o stopach w USA przyćmiła wczoraj praktycznie wszystko. Jednak nie można pominąć kolejnych niepokojących informacji z innych regionów świata. Chodzi głównie o tempo wzrostu cen w Chinach oraz coraz gorsze nastroje w niemieckiej gospodarce, co tym razem potwierdził spadek indeksu ZEW do najniższego poziomu od blisko 15 lat. Również w Japonii nastroje konsumentów pogarszają się. W listopadzie były najgorsze od 2003 r. To jest tak bardzo teraz ważne, bo w kontekście koniunktury gospodarczej w kolejnych miesiącach jednym z kluczowych czynników jest to, jak konsumenci zareagują na negatywne zjawiska na rynkach finansowych i w gospodarkach.

Z perspektywy naszego rynku wciąż trzymamy się diagnozy opartej na 12-miesięcznej średniej kroczącej dla indeksu WIG oraz sierpniowych dołkach dla sWIG80 oraz mWIG40. Dopóki te bariery nie zostaną przełamane utrzymuje się zagrożenie dalszym spadkiem. „Mityczne” oddziaływanie grudnia jako korzystnego okresu dla inwestycji w akcje przestanie mieć już teraz znaczenie, a wrócimy raczej do gry opartej na fundamentach.

Najważniejsze wydarzenia z 11 grudnia 2007 r.:

* W listopadzie inflacja w Chinach sięgnęła 6,9%, najwięcej od 11 lat
* Grudniowy indeks ZEW dla Niemiec spadł do najniższego poziomu od prawie 15 lat – minus 37,2 pkt
* Indeks nastrojów japońskich konsumentów wyniósł 40 pkt i był najniższy od 2003 r.
* Październikowy bilans handlowy Wielkiej Brytanii zamknął się mniejszym deficytem od oczekiwanego – ok. 4,1 mld funtów
* Komitet Otwartego Rynku w USA obciął stopę procentową w USA o 0,25 pkt proc., do 4,25 proc.

Dziś na rynkach
12 XII 2007 r.

* W Chinach sprzedaż detaliczna wrosła w listopadzie w najszybszym tempie od 8 lat – 18,8%
* Październikowa produkcja przemysłowa w Indiach zwiększyła się o 11,8%, więcej niż się spodziewano
* Produkcja przemysłowa w strefie euro w październiku
* Inflacja PPI w Japonii w listopadzie wyniosła 2,3% i była najwyższa od 14 miesięcy
* Bilans handlowy USA w październiku
* Październikowy bilans obrotów bieżących w Polsce

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.