Słabe dane z USA i klif fiskalny popsuły nastroje

Słabe dane z USA i klif fiskalny popsuły nastroje
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-12-04 (10:34)

Wczoraj od samego rana wszystko układało się po myśli posiadaczy bardziej ryzykownych aktywów w portfelu. Opublikowane w sobotę i w nocy z niedzieli na poniedziałek dane z Chin potwierdziły tezę, że tamtejsza gospodarka odbija w IV kwartale, co może pociągnąć w górę wzrost gospodarczy na świecie. Pozytywne wieści napłynęły też z Grecji i Hiszpanii.

Nieoczekiwanie jednak cios przyszedł z USA. Najpierw fatalny odczyt indeksu ISM dla przemysłu, a później powrót obaw o klif fiskalny pogorszyły nastroje. Dlatego też we wtorek na rynkach powinien dominować pesymizm.

Grecja odkupi dług…

Grecja przedstawiła w poniedziałek warunki transakcji odkupu swojego długu, co jest elementem porozumienia tego kraju z międzynarodowymi pożyczkodawcami i ma na celu doprowadzić do obniżenia relacji długu do Produktu Krajowego Brutto (PKB). To o tyle istotne, że brak takiego odkupu sprawi, że MFW nie przekaże swojej transzy pomocy finansowej.

Ateny na ten cel przeznaczą maksymalnie 10 mld EUR. Inwestorzy zainteresowani odkupem mogą się zgłaszać do 7 grudnia, natomiast rozliczenie transakcji nastąpi 17 grudnia. Grecja przeprowadzi skup swojego długu metodą zmodyfikowanej aukcji holenderskiej. Oznacza to, że inwestorzy deklarują za ile są skłonni sprzedać posiadane przez siebie obligacje, a następnie określana jest cena odkupu.
Warunki przedstawione przez Ateny okazały się lepsze od oczekiwań, co mocno w dół pchnęło rentowności obligacji Grecji, a także Hiszpanii i Włoch. Jednocześnie wsparło to nastroje na rynkach akcji oraz doprowadziło do umocnienia euro.

… Hiszpania poprosiła o pomoc dla banków

Innym popytowym impulsem, a właściwie bardziej pretekstem niż impulsem, była oficjalna prośba Hiszpanii o pomoc finansową dla tamtejszego sektora bankowego. Taki krok był od dawna oczekiwany. Zapadła nawet wstępna zgoda na przekazanie Hiszpanii środków na dokapitalizowanie banków. Pomimo to, informacje te zostały pozytywnie przyjęte. Trudno zakładać, że inwestorzy pomylili prośbę o pomoc dla banków z ewentualną prośbą o pomoc dla państwa (ta druga otwierałaby drogę do interwencji Europejskiego Banku Centralnego na rynku długu), dlatego wczorajszą reakcję bardziej należy traktować w kategoriach pretekstu niż faktycznego impulsu.

Cios z USA czyli ISM najniżej od 3 lat

Gdy już wszystko wydawało się być w poniedziałek poukładane na rynek dotarły fatalne dane z amerykańskiego sektora przemysłowego. W listopadzie znacząco pogorszyła się aktywność w tym sektorze. Indeks ISM dla przemysłu nieoczekiwanie spadł do 49,5 pkt. z 51,7 pkt. Tym samym zaledwie po dwóch miesiącach indeks ten wrócił poniżej granicznego poziomu 50 pkt. Na domiar złego listopadowe dane okazały się być nie tylko znacząco gorsze od prognoz (51,2 pkt.), ale były również najgorsze od 3 lat.

Klif fiskalny wiecznie żywy

Temat klifu fiskalnego, podobnie jak Lenin, jest wiecznie żywy. Republikanie przedstawili w poniedziałek wieczorem swoje propozycje rozwiązania problemu. W liście opublikowanym przez spikera Izby Reprezentantów Johna Boehnera, pod którym podpisali się również inni przedstawiciele Partii Republikańskiej, pada propozycja m.in. reformy przepisów podatkowych (800 mld USD oszczędności w ciągu 10 lat) oraz zmniejszenia kosztów opieki zdrowotnej (600 mld USD oszczędności). Republikanie sprzeciwiają się natomiast podwyższeniu podatków dla najbogatszych w wyniku likwidacji ulg podatkowych.

Biały Dom, który był adresatem listu, odrzucił przedstawione propozycje. Zaznaczono, że przedstawiony plan „nie zwiera niczego nowego, nie zawiera też szczegółów”. Jednocześnie Biały Dom zapowiedział, że będzie kontynuował rozmowy ws. uniknięcia klifu fiskalnego, czyli automatycznej podwyżki podatków i cięć wydatków, jaka grozi Stanom Zjednoczonym po Nowym Roku.

Stopy w Australii w dół

Zgodnie z rynkowymi prognozami, Bank Rezerw Australii (RBA) obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych, żeby w ten sposób wesprzeć słabnącą gospodarkę. Po tej decyzji główna stopa spadła do 3%. Była to czwarta obniżka w tym roku. Rynek nie oczekuje już dalszych cięć. Poziom stóp powinien utrzymać się na obecnym poziomie przynajmniej do I kwartału 2014 roku.

Wtorkowe kalendarium

Wtorkowe kalendarium jest praktycznie puste. Jedynym ważnym wydarzeniem jest posiedzenie Banku Kanady. Rynek zakłada, że bank nie zmieni stóp procentowych, pozostawiając główną z nich na poziomie 1%. Decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona o godzinie 15:00.

Na wykresach:

GBPUSD, D1 – w poniedziałek strona popytowa zrobiła duży krok do przodu. Tak należy interpretow2ać długą białą świecę na wykresie dziennym, wybicie górą z tygodniowej konsolidacji i przełamanie oporu tworzonego przez linię poprowadzoną po szczytach z ostatnich trzech miesięcy. Najbliższy opór to 1,6173. Jego test jest prawdopodobny.

USDJPY, D1 – problemy z poziomem 82,80 i dwa dni spadków wystarczyły, żeby na wykresie dziennym dostrzec potencjalną formację podwójnego szczytu. Rośnie ryzyko pogłębienia spadkowej korekty na USDJPY. Średnioterminowy trend wzrostowy wciąż jednak pozostaje niezagrożony.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.