Wzrosła liczba transakcji na rynku domów w USA

Wzrosła liczba transakcji na rynku domów w USA
Komentarz wieczorny Open Finance
Data dodania: 2007-12-10 (21:26)

WYDARZENIE DNIA: A konkretniej wzrósł indeks mierzący liczbę podpisywanych umów kupna/sprzedaży na rynku wtórnym. Wzrost w październiku wyniósł 0,6 proc., wobec oczekiwanego spadku o 1 proc. Był to więc wzrost zaskakujący, tym bardziej, że drugi z rzędu.

We wrześniu indeks wzrósł o 1,4 proc. Za wcześnie jeszcze by mówić, o odbudowie rynku handlu nieruchomościami, natomiast są to dane, które mogą świadczyć o wyczerpywaniu się potencjału spadkowego, ponieważ jak twierdzą eksperci - najgorsze skutki kryzysu kredytowego są już wliczone w ceny. Stowarzyszenie pośredników handlu domami szacuje, że w tym roku właściciela zmieni prawie 6 mln domów na rynku wtórnym i prawie 700 tys. nowych domów. Z kolei analitycy spodziewają się, że w 2008 r. średnia cena domów wzrośnie o 0,3 proc.

SYTUACJA NA GPW

Po godzinie notowań WIG20 złamał opór na poziomie 3700 pkt, a przed południem pokonał także kolejny - jak się okazało niezbyt silny. Wczesnym popołudniem rozpoczęła się już realizacja zysków, a WIG20 do końca dnia spadł o 40 pkt poniżej swojego dziennego szczytu. Ale najważniejszego dokonał - wybił się powyżej 3700 pkt i powyżej tej bariery pozostał. Teraz jednak przestaje ona pełnić tak ważną rolę. Gorzej, że w ciągu dnia WIG20 niemal zrealizował pełny zasięg wybicia z formacji podwójnego dna i powiększa się przez to ryzyko korekty. Jednak te ostatnie były płytkie, niemal niezauważalne, więc można powiedzieć, że popyt wciąż utrzymuje kontrolę nad rynkiem. Także dlatego, że dziś znów obroty podliczyliśmy na 2 mld PLN - potwierdza to poważne zamiary kupujących. Poza WIG20 daje się jednak zauważyć pewna bierność rynku - mWIG i sWIG nie rosły w czasie sesji. Widać to w statystyce rynku - podrożały akcje 130. spółek, potaniały 168.

GIEŁDY W EUROPIE

Czekając na pierwszą sesje tego tygodnia na Wall Street inwestorzy europejscy nie podejmowali żadnych gwałtownych decyzji, co przełożyło się na niewielkie zmiany głównych indeksów. Całkiem nieźle radziły sobie spółki sektora finansowego, po publikacji szwajcarskiego UBS, który wprawdzie odpisał 10 mld USD straty związanej z kredytami subprime, jednak powiązał to z informacją o pozyskaniu 11,5 mld USD w wyniku sprzedaży akcji rządowi Singapuru oraz inwestorowi z Bliskiego Wschodu. Drożały również akcje Societe Generale, który odkupił aktywa warte 4,3 mld USD od jednego z funduszy zależnych, dzięki czemu uchronił je przed sprzedażą na rynku po bardzo niekorzystnych cenach.

Sesja w Stanach rozpoczęła się bardzo pozytywnie. Główne indeksy zyskały ponad pół procenta (w oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję FED) co wywindowało giełdy europejskie na lekkie plusy.

WALUTY

Kurs euro wzrósł w ciągu dnia do 1,471 USD, a więc o pół centa, co może być wyrazem oczekiwań inwestorów na jutrzejsze cięcie stóp procentowych w USA. Rynek oczekuje, że Komitet Otwartego Rynku zdecyduje się na obniżkę o 25 pkt bazowych.

Jen osłabił się o 0,4 proc. wobec euro i nie zmienił kursu wobec dolara, co jest pewnego rodzaju odzwierciedleniem zachowania pary euro/dolar.

Spadek jena, w szczególności wobec euro, jest zwykle korzystny dla walut w naszym regionie i tak też jest i tym razem. Kurs dolara spadł do 2,424 PLN. Euro potaniało do 3,57 PLN, frank do 2,152 PLN. Frank jest bliski przełamania dołka z końca października.

SUROWCE

Cena ropy zmienia się nieznacznie pozostając w okolicach 89 USD za londyńską baryłkę brent. Niewielkie wahania są wynikiem oczekiwania na jutrzejszą decyzję FED-u w sprawie stóp procentowych. Jeżeli zostaną obniżone bardziej od oczekiwań może to pociągnąć to za sobą silne wzrosty, zarówno dzięki perspektywom ożywienia gospodarki, jak i taniejącemu dolarowi.

Podobnej reakcji możemy się spodziewać na złocie i miedzi, która dzisiaj odreagowała silne wzrosty z ubiegłego piątku.

Z kolei, złoto drożeje przy umacniającym się eurodolarze. Cena uncji tego kruszcu znów jest powyżej 800 USD w wyniku oczekiwań rynku na jutrzejszą obniżkę stóp procentowych w Stanach. Inwestorzy traktują złoto jako inwestycję alternatywną dla amerykańskich obligacji, więc spadek ich rentowności będzie wpływał pozytywnie na popyt na ten metal szlachetny. Co więcej, obniżając stopy FED chwilowo rezygnuje z walki z inflacją, przed którą kupno złota jest dobrym zabezpieczeniem. Jeśli dodamy do tego perspektywę dalszego osłabienia dolara, można powiedzieć, że argumenty za wzrostem ceny w okolice rekordów są bardzo prawdopodobne.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: