Tydzień: posiedzenie FOMC, SNB i inflacja w Polsce

Tydzień: posiedzenie FOMC, SNB i inflacja w Polsce
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-12-10 (10:01)

WYDARZENIE DNIA: Wydarzeniem tygodnia będzie wtorkowe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku, który zadecyduje o stopach procentowych w USA. Rynek spodziewa się obniżki o 25 pkt bazowych. Taka decyzja nie będzie więc dla nikogo zaskoczeniem, a jednak wielu inwestorów będzie na nią czekać uparcie, nie podejmując ważniejszych decyzji.

Dlatego poniedziałek i wtorek mogą być spokojniejsze na rynkach finansowych. Jeśli decyzja będzie zgodna z oczekiwaniami, wówczas trzeba liczyć się z realizacją zysków. Z punktu widzenia rodzimych kredytobiorców zadłużonych we frankach, równie istotna będzie decyzja Narodowego Banku Szwajcarii - tę poznamy w czwartek, rynek nie oczekuje zmian. W czwartek także dane o inflacji w Polsce.

SYTUACJA NA GPW

Piątkowa sesja niewiele zmieniła w obrazie rynku. Jesteśmy po wybiciu - w środę - indeksu WIG20 ze strefy konsolidacji, a kolejne dwa dni przyniosły wyhamowanie zwyżki poniżej 3700 pkt. Warto zwrócić uwagę na utrzymujące się w czwartek i piątek wysokie obroty - 1,9 mld PLN. To nie jest taka zwykła konsolidacja przy niskiej aktywności, ale aktywna wymiana akcji między wierzącymi w dalszą zwyżkę, i tych, którzy tej wiary nie mają. Remisowe w gruncie rzeczy wskazania indeksów wskazują, że żadna ze stron nie osiągnęła wyraźnej przewagi, ale gdyby atmosfera na światowych rynkach miała się pogorszyć, wówczas i u nas można spodziewać się realizacji zysków.

W piątek podrożały akcje 175 spółek, potaniały 115, ale przewaga obrotów przy spółkach drożejących była jak pięć do jednego.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Piątkowa sesja w Stanach przebiegła spokojnie, przy niewielkich wahaniach głównych indeksów i niskich obrotach. S&P i Dow Jones zamknęły się praktycznie na czwartkowych poziomach, po tym jak comiesięczny raport z rynku pracy okazał się lepszy od oczekiwań. W wyniku wyższego od prognoz zwiększenia zatrudnienia w listopadzie w sektorze pozarolniczym oraz rewizji w górę październikowego wskazania bezrobocie utrzymało się na poziomie 4,7 proc., co sugeruje, że spadki cen nieruchomości nie wpływają znacząco na kondycję sektora budowlanego. W rezultacie, niewielu inwestorów chce realizować zyski po ostatnich spadkach.

Podobnie przebiegła sesja w Azji, gdzie indeks Nikkei odreagował trzy wzrostowe sesje z rzędu spadając o zaledwie kilka dziesiątych procenta. Głębsze spadki zawitały na rynkach wschodzących - Kospi stracił 1,4 proc., a Hang Seng 1,2 proc.

OBSERWUJ AKCJE

WIG20 - sesja z ostatniej środy była dla wykresu tego indeksu kluczowa. Po otwarciu powyżej linii podstawy formacji podwójnego dołka kurs silnie zwyżkował z łatwością przebijając opór na 3.600 pkt. (wybicie z bazy). Sugeruje to, że rajd świętego Mikołaja potrwa w najbliższych dniach i wywinduje indeks do poziomu 3.760 pkt., czemu służyć może niedalekie wygasanie kontraktów. Wspomniany opór wyznacza minimalny zasięg z wybicia formacji podwójnego dna, zniesienia Fibonacciego oraz linia podstawy październikowej formacji podwójnego szczytu. Wskaźnik RSI pokazuje miejsce do takiego ruchu.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Polnord - podpisał list intencyjny z petersburską firmą Ruskie Samocwiety dotyczący współpracy przy projekcie deweloperskim polegającym na wybudowaniu kompleksu biurowego, którego szacowana wartość wynosi ok. 800 mln USD.

GTC - członek rady nadzorczej sprzedał 134.776 akcji po średniej cenie 47,27 PLN (za łącznie 6,37 mln PLN).

Pol-Aqua - fundusz emerytalny Commercial Union OFE zwiększył zaangażowanie w spółkę do 6,4 proc. (wcześniej 4,5 proc.).

Multimedia Polska - przejęła tarnowskiego operatora telefonii stacjonarnej i dostępu do internetu Zicom za 6 mln PLN.

Hygienika - podpisała umowę z siecią Kaufland na dostawy pieluch w 2008 roku. Szacowana wartość kontraktu to 5,5 mln PLN.

Sygnity - fundusz emerytalny Commercial Union OFE zmniejszy zaangażowanie w spółkę do 3,9 proc. (wcześniej 5,1 proc.).

TVN - insider sprzedał 10.000 akcji po cenie 25,00 PLN za jedną.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Nie bardzo są podstawy do tego, by sądzić, że akurat dziś rynek zostanie pchnięty na wyższe poziomy. Po pierwsze w końcówce tygodnia poziom 3700 pkt dla WIG20 udowodnił, że jest oporem, z którym trzeba walczyć z dużymi pieniędzmi po stronie kupujących. Po drugie ani skromna zmiany w USA, ani tym bardziej poranne spadki w Azji nie podziałają mobilizująco na inwestorów w Europie, w tym i u nas. Po trzecie wreszcie, nad wyraz często poniedziałki upływają naszym inwestorom w oczekiwaniu na otwarcie notowań w USA i niewiele się dzieje w te dni tygodnia.

Spodziewamy się zatem kolejnej spokojnej sesji i przedłużenia stablizacji notowań wokół obecnych poziomów. Bardziej prawdopodobne wydaje się, że to posiadacze akcji stracić mogą cierpliwość i możliwa jest niewielka realizacja zysków.

WALUTY

Jak można się było spodziewać, nowy tydzień nie rozpoczyna się od wielkich zmian i wahań, lecz jest tylko kontynuacją wcześniejszej stabilizacji. Dziś rano jedno euro wyceniane jest na 1,465 USD, tyle samo co w piątek. Rynek czeka już na decyzję amerykańskiego banku rezerw federalnych i zapewne zmienność nie będzie duża w tych dniach.

Jen spada o 0,1 proc. do dolara i do euro, co także trudno nazwać dużą zmianą.

Podbnie ma się naturalnie sprawa ze złotym. Dolar wyceniany jest rano na 2,444 PLN, euro na 3,58 PLN, frank na 2,165 PLN, są to więc kursy niemal żywcem przeniesione z piątkowego zamknięcia.

SUROWCE

Ropa otworzyła się dziś rano 0,6 proc. niżej na poziomie 88,50 USD za londyńską baryłkę brent. Utrzymujący się trend spadkowy jest wynikiem rosnących zapasów, które przekonują zarządzających funduszami hedgingowymi do zajmowania krótkich pozycji, tym bardziej, że większość analityków prognozuje spadek ceny na koniec roku do przedziału 70-80 USD.

Miedź podrożała w wyniku spadku jej zapasów w Chinach, które w ubiegłym tygodniu zmniejszy się o 20 proc. Na giełdzie w Sznaghaju cena tego surowca podskoczyła o 1,6 proc., a na giełdzie w Londynie o 1,2 proc. do poziomu 6.830 USD. Inwestorzy tym chętniej kupowali kontrakty, że druga największa firma wydobywcza w Chinach ograniczy produkcję w grudniu przy przeprowadzanych naprawach, co może wpłynąć negatywnie na zapasy.

Przy niewielkich ruchach eurodolara złoto zmienia się nieznacznie, pozostając na poziomie 798 USD za uncję.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.