Ochrona oszczędności i inwestowania w dobie rosnącej inflacji

Ochrona oszczędności i inwestowania w dobie rosnącej inflacji
Analiza Money Expert
Data dodania: 2007-12-03 (13:57)

Warren Buffet, najbogatszy na świecie inwestor giełdowy, zapytany, kiedy warto jest inwestować – odpowiedział, że zawsze, kiedy tylko posiada się kapitał. Utrzymujący się od chwili przystąpienia Polski do UE rozwój gospodarczy oraz towarzyszące mu zwiększenie wynagrodzeń spowodowały w ostatnim czasie silny wzrost konsumpcji.

Innymi słowy – Polacy rzucili się w wir zakupów (począwszy od produktów żywnościowych, na nieruchomościach skończywszy). Efektem takiego ogólnonarodowego zrywu jest, jak łatwo się domyślić, wyższa od prognozowanej na 2007 r. inflacja.

Teoretycznie przyrost ilości pieniądza w obiegu skłania społeczeństwo do zwiększania konsumpcji w celu upłynnienia posiadanego kapitału, a takie działanie w warunkach wolnorynkowych powoduje wzrost cen, czyli bezpośrednio wpływa na wzrost inflacji. Koło zatem się zamyka. Taka sytuacja nam jednak nie grozi. Nie borykamy się bowiem z 30-proc. inflacją (jak w 1995 roku), ani nawet z 10-proc. (jak to miało miejsce w 1998 r.). Kilkuprocentowa inflacja nie stawia pod znakiem zapytania rentowności inwestycji na giełdzie. Może ona jednak spowodować, że zysk w wysokości 3–5% pochodzący z lokaty bankowej lub konta oszczędnościowego (relatywnie do wartości pieniądza) okaże się niewielką, ale jednak deprecjacją wartości posiadanego kapitału.

Mimo wszystko coraz więcej Polaków zaczyna oszczędzać. Inwestują oni swoje pieniądze bezpośrednio na giełdzie papierów wartościowych, kupują jednostki uczestnictwa w otwartych funduszach inwestycyjnych lub stają się klientami towarzystw ubezpieczeniowych inwestujących 100% kapitału wpłacanych składek.

Od momentu lipcowej korekty na giełdzie bardzo trudno określić, jaka strategia inwestycyjna jest najlepsza. Niestabilna sytuacja gospodarcza w USA determinuje bilans notowań indeksów spółek na światowych parkietach (dlatego w ostatnich trzech miesiącach jest on ujemny).

Dobrym rozwiązaniem w takim okresie mogłyby być fundusze hedgingowe. Ich struktura inwestycyjna znacznie różni się od zwykłych funduszy inwestycyjnych. Przede wszystkim fundusze hedge nie są zależne od notowań giełdowych. Równie dobrze jak w momencie hossy można zarabiać w okresie ciągłych spadków. W zależności od sytuacji możliwe jest bowiem stosowanie określonych strategii np.: krótkiej sprzedaży (zbycie akcji, obligacji czy kontraktów terminowych pozwalające osiągnąć zysk dzięki spadkowi ceny), arbitrażu (stosowanie korelacji kupna i sprzedaży tego samego instrumentu finansowego na różnych rynkach, pozwalające osiągnąć zysk dzięki różnicom cenowym) lub dźwigni finansowej (inwestowanie jedynie częściowo własnego kapitału do zakupu akcji lub obligacji wsparte np. kredytem). Zwłaszcza ta ostatnia praktyka inwestorów funduszy hedgingowych pozwala zwielokrotnić zyski z inwestycji.

Powyższe strategie inwestycyjne cieszą się na całym świecie coraz większą popularnością. Najliczniejszą grupę inwestorów funduszy typu hedge stanowią Amerykanie i Szwajcarzy. Polscy inwestorzy powoli zaczynają przekonywać się do tego produktu. Nie ułatwia im tego bardzo skromna oferta, jaka dostępna jest na krajowym rynku. W chwili obecnej tylko trzy towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) zaproponowały fundusze hedgingowe. Należą do nich: Superfund, Investors oraz Opera. Rynek ten z pewnością będzie się rozwijał, ponieważ coraz więcej inwestorów indywidualnych zainteresowanych jest nowymi możliwościami, które pomogłyby im uniezależnić się od koniunktury giełdowej.

Osoby, które nie czują się na siłach uczestniczyć w wyżej wymienionych wyrafinowanych strategiach inwestycyjnych (wymagających dużej wiedzy o międzynarodowych rynkach akcji, a często także mocnych nerwów), mogą skorzystać z coraz popularniejszej w naszym kraju oferty programów inwestycyjnych towarzystw ubezpieczeniowych (takich jak: AEGON, Skandia czy AXA).

Udział w tych programach inwestycyjnych daje wiele korzyści prawno-finansowych. Inwestor ma możliwość stworzenia portfela inwestycyjnego składającego się z wyselekcjonowanych i najlepiej zarabiających funduszy rynków polskich (np. Noble Fund Akcji, Legg Mason Akcji) oraz funduszy rynków zagranicznych (np. Templeton Asian Growth Fund, Merrill Lynch World Mining Fund). Ponadto przez cały okres inwestycyjny klient ma możliwość wglądu (za pośrednictwem Internetu), jak zmienia się wartość wykupionych przez niego jednostek uczestnictwa. Może również bez dodatkowych kosztów dokonywać alokacji i transferu środków pomiędzy kilkudziesięcioma funduszami, unikając podatku od zysków kapitałowych.

Wszystkie korzyści, jakie niosą ze sobą programy inwestycyjne towarzystw ubezpieczeniowych, w połączeniu z niskimi opłatami za ich zarządzanie, przyczyniły się do wzrostu sprzedaży tych produktów w ostatnim roku o kilkadziesiąt procent (w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego). Obecnie prym na rynku wiedzie AXA, na której sukces złożyły się takie czynniki jak: atrakcyjne programy inwestycyjne, niskie koszty zarządzania oraz skuteczna kampania reklamowa. Miłym akcentem obecnej oferty inwestycyjnej planu regularnego AXA jest wykup w pierwszym roku polisowym jednostek uczestnictwa za kwotę o 10% wyższą od dokonywanej przez klienta wpłaty.

Osoby, które nie chcą być zobligowane do wykonywania comiesięcznych wpłat przez 5 – 10 lat, mogą zainwestować bezpośrednio w otwarte fundusze inwestycyjne. W obecnej sytuacji destabilizacji na giełdzie inwestowanie krótkoterminowe poprzez fundusze jest jednak bardzo ryzykowne.

Trudno nie zauważyć, że po kilku latach hossy na giełdzie mamy do czynienia z gorszym okresem (przez niektórych określanym mianem „chwili do refleksji”). Nie oznacza to jednak, że musi on wiązać się z biernością inwestycyjną. Wręcz przeciwnie – doradcy inwestycyjni zarządzający funduszami poszukują nowych ścieżek wiodących do osiągnięcia zysków, zaś inwestorzy indywidualni (nawet niemający wielkiego doświadczenia) mogą skorzystać z wielu programów inwestycyjnych, w których należy przyjąć jedynie dłuższy okres prowadzenia inwestycji.

Źródło: Łukasz Włodarczyk, Doradca Finansowy Money Expert SA
Money Expert
Komentarz dostarczyła firma:
Money Expert SA
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.