Grudniowe nadzieje

Grudniowe nadzieje
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-12-03 (09:51)

Dziś rozpoczynamy tradycyjnie jeden z lepszych okresów dla rynków akcji. Grudzień zazwyczaj budzi pozytywne emocje, które nie zawsze opierają się na racjonalnych przesłankach. Wśród nich jedną z ważniejszych jest legendarny Rajd. Św. Mikołaja. W poprzednich dniach często słyszeliśmy o nim w kontekście odbicia, jakie pojawiło się na giełdach.

Inwestorzy z jednej strony mieli kupować akcje licząc na kolejną obniżkę stóp procentowych w USA, z drugiej licząc na to, że grudzień nie będzie tak zły dla giełd jak listopad. To pierwsze wytłumaczenie mogło budzić wątpliwości, o czym pisaliśmy w drugiej połowie minionego tygodnia, ale jakieś racjonalne argumenty można było w nim znaleźć. Choćby takie, że oczekiwania na cięcie stóp spychają w dół rentowność długoterminowych obligacji, a przez to wyceny akcji stają się relatywnie bardziej atrakcyjne nawet mimo niekorzystnych prognoz zysków na obecny kwartał. Wedle ostatnich szacunków zyski amerykańskich firm zwiększą się w IV kwartale o zaledwie 1,1%. Natomiast argument w postaci Rajdu Św. Mikołaja wydaje się jeszcze bardziej naciągany. Po pierwsze dlatego, że rozumie przezeń różne okresy. Jedni mówią, że zaczyna się z początkiem grudnia i trwa do końca roku, inni wiążą go jedynie z okresem świątecznym. Takie wyjaśnienia brzmią atrakcyjnie w mediach, ale w rzeczywistości nie ma ich chyba co wyolbrzymiać.

Wiele światła na sytuację na giełdach w ostatnich dniach rzucają dane o przepływach globalnego kapitału. Z danych Emerging Portfolio wynika, że inwestorzy skupiali się w minionym tygodniu na bezpiecznych lokatach. Stąd duże środki, jakie trafiły do funduszy pieniężnych, a także napływy do podmiotów lokujących w amerykańskie akcje. Natomiast w niełasce pozostawały rynki wschodzące. Najsłabiej wypada pod tym względem Azja, ale również nasz region, czyli EMEA (Europa, Bliski Wschód oraz Afryka) kontynuowała złą passę. To wszystko tłumaczy dlaczego emerging markets z dużą ostrożnością podchodziły do mocnej zwyżki w USA i dlaczego wzrost w USA był tak silny. Biorąc pod uwagę, że tendencje w zakresie przepływów globalnych kapitałów zazwyczaj trwają przynajmniej po kilka tygodni można zakładać, że te zjawiska utrzymają się przez większość grudnia.

Nasz rynek pozostaje w rozterce, co po raz kolejny potwierdziła piątkowa sesja. Na fali utrzymujących się na świecie dobrych nastrojów poziom cen akcji przesunął się na wyższy poziom, ale znów nie było chętnych, by kursy ciągnąć jeszcze wyżej. Trudno było w zachowaniu rynku dopatrzyć się jakiegoś przełomu. Wydaje się, że jedynym czynnikiem, który może podciągnąć jeszcze kursy trochę wyżej jest dalszy wzrost na świecie. Jednak i tutaj piątkowe notowania wykazały kłopoty z windowaniem cen. Dzisiejsza sesja będzie też ważna z tego powodu, że znika argument o windows dressing, czyli zjawisku charakterystycznym dla ostatnich sesji miesiąca. Nie chodzi już o same działania funduszy, które są zainteresowanie lepszym zakończeniem miesiąca, by stopy zwrotu prezentowały się bardziej korzystnie. Istotne jest również to, na ile inwestorzy wierzą w takie zjawisko i do niego dostosowują swoje decyzje. Przełom października i listopada wypadł pod tym względem emocjonująca i przyniósł spore zmiany cen. Trzeba brać pod uwagę, że teraz może być podobnie.

Najważniejsze wydarzenia z 30 listopada 2007 r.:

* Październikowa ilość rozpoczętych budów w Japonii spadła o 35%, nieco mniej od oczekiwanych 36,3%
* Indyjski PKB w III kwartale wzrósł o 8,9% wobec oczekiwanych 8,7%
* Polski PKB w III kwartale zwiększył się o 6,4%, więcej niż oczekiwano
* Listopadowa inflacja w strefie euro sięgnęła 3%
* PKB Eurolandu w III kwartale wzrósł o 2,7%, trochę bardziej od prognoz
* Październikowa sprzedaż detaliczna w Niemczech była o 0,6% niższa niż przed rokiem
* Listopadowy indeks zaufania konsumentów w strefie euro okazał się nieco gorszy niż oczekiwano – wyniósł minus 8 pkt
* Październikowe dochody i wydatki osobiste Amerykanów wzrosły po 0,2% m/m, słabiej niż się spodziewano; wskaźnik zmiany cen odpowiadający strukturze tych wydatków (PCE Deflator)wyniósł 1,9% wobec oczekiwanych 1,8%
* Chicago PMI, wskaźnik aktywność amerykańskiego przemysłu w rejonie Chicago był lepszy od spodziewanego – miał 52,9 pkt

Dziś na rynkach
3 XII 2007 r.

* Indeks ISM, aktywności przemysłu, w USA za listopad
* Listopadowy PMI, obrazujący aktywność przemysłu, w strefie euro, Wielkiej Brytanii, Niemczech

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.