Kto straci na zmianie regulaminu NewConnect

Kto straci na zmianie regulaminu NewConnect
Analiza Ipo.pl
Data dodania: 2007-11-30 (11:37)

Mija czwarty miesiąc od uruchomienia nowego rynku, a mamy już 18 debiutantów. Zarówno wśród inwestorów, jak i emitentów wzrasta zainteresowanie alternatywnym rynkiem GPW. NewConnect jest z zasady rynkiem prostszym i bardziej liberalnym niż rynek regulowany.

To właśnie dzięki niewielkim wymogom formalnym jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się alternatywnych rynków giełdowych w Europie.

Giełda postanowiła bardziej zintegrować rynek NewConnect ze swoim głównym parkietem. Mają temu służyć zmiany w Regulaminie alternatywnego systemu obrotu. Chyba najważniejszą z nich jest decyzja o cofnięciu obowiązku sporządzenia Dokumentu Informacyjnego i współpracy z Autoryzowanym Doradcą. Zmiany objąć mają również harmonogramu notowań. Notowania na rynku NewConnect zostaną skorelowane z harmonogramami notowań obowiązującymi na Głównym Rynku GPW. Można tym samym pokusić się o prognozę, że uporządkowanie dnia giełdowego pozwoli inwestorom na dokonywanie większej liczby transakcji na NewConnect. Na alternatywny rynek warszawskiej giełdy będą mogły wejść podmioty będące w stanie upadłości.

Eksperci wydają się popierać pierwszy z pomysłów władz Giełdy. Jeśli spółka jest lub była notowana na rynku regulowanym nie powinna przechodzić tej samej procedury co nowi debiutanci, którymi z zasady są młode firmy, po raz pierwszy stykające się z polityką giełdowego parkietu. Za takim rozwiązaniem przemawia choćby fakt, że spółka, która debiutowała na rynku regulowanym musi publikować raporty bieżące i okresowe, zatem informacja o jej aktualnej sytuacji finansowej jest ogólnie dostępna. Jeśli zatem rynek posiada wszystkie aktualne informacje (przede wszystkim publikowane), uważam ze nie ma konieczności sporządzania dokumentu informacyjnego – mówi Piotr Paliło, Biuro Inwestycji Kapitałowych. Jeżeli spółka akcyjna działa lub działała na rynku regulowanym, to wiedza o jej fundamentach jest powszechna i wystarczająca. Nie powinno więc być konieczności dodatkowego informowania inwestorów o strukturze i ryzykach biznesu – dodaje Bartosz Zalewski, Dyrektor ds. Klientów Kluczowych GoAdvisers.

Druga z propozycji GPW też zdaje się nie budzić sprzeciwów. Obowiązek zawarcia umowy z Autoryzowanym Doradcą powinien dotyczyć tylko spółek, które dopiero rozpoczynają przygodę z giełdowym parkietem. Jak zauważa Piotr Paliło: Rola Autoryzowanego Doradcy to „zapoznawanie” spółki z rynkiem kapitałowym, specyfiką jego funkcjonowania oraz opieka nad wypełnieniem obowiązków informacyjnych. Spółki które są lub były notowane na rynku regulowanym doskonale tą specyfikę znają. Więc nie jest im potrzebny Autoryzowany Doradca.

Do tej pory spółka chcąca zadebiutować na rynku NewConnect oprócz sporządzenia stosownego dokumentu informacyjnego dla inwestorów przy współpracy z Autoryzowanym Doradcą, musiała spełniać kilka innych wymogów, przede wszystkim jednak nie mogła być w stanie upadłości lub w trakcie postępowania likwidacyjnego. Proponowane przez GPW zmiany umożliwiają wprowadzenie na NewConnect podmioty będące w stanie upadłości, warunkiem jest, by instrumenty finansowe emitenta były notowane wcześniej na jej parkiecie głównym. Wydaje się, że ta propozycja GPW wzbudzi najwięcej kontrowersji. Wśród spółek giełdowych zdarzały się bankructwa, więc podnoszenie stopy ryzyka inwestycyjnego na rynku, który z założenia charakteryzuje się podwyższonym jego współczynnikiem, jest, w mojej opinii, nieuzasadnione – również w kontekście obecnej koniunktury na rynkach kapitałowych – mówi Bartosz Zalewski. Inną kwestią jest, oczywiście, czy emitenci oraz Autoryzowani Doradcy będą chcieli korzystać z tej możliwości – dodaje.

Inwestorzy, emitenci, Autoryzowani Doradcy? Kto na tym zyska, a kto straci na nowych regulacjach rynku NewConnect?

Na nowych regulacjach rynku NewConnect skorzystają przede wszystkim emitenci - uważam, że zmiany zostaną szybko dostrzeżone. Inwestorzy nie powinni być zaniepokojeni – aktualizacja regulaminu dotyczy jedynie spółek, które są im dobrze znane z głównego parkietu. Pewien niedosyt mogliby odczuwać doradcy, którzy nie otrzymają wynagrodzenia na niektóre działania. Jestem jednak zdania, że właściwą drogą budowania pozycji Autoryzowanego Doradcy jest skuteczna realizacja projektów, a uproszczone procedury powinny przyczynić się do uatrakcyjnienia oferty doradcy - Bartosz Zalewski, Dyrektor ds. Klientów Kluczowych GoAdvisers.

Źródło: Agnieszka Grabuś, Redaktor IPO.pl
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Mocne przeceny na chińskim rynku

Mocne przeceny na chińskim rynku

2024-10-08 Komentarz giełdowy XTB
Po trwającym prawie miesiąc rajdzie na chińskim rynku akcji, który spowodował wzrost indesku Hang Seng o ponad 35%, dziś przyszła kolej na realizację zysków. Notowania indeksu tąpnęły o ponad 10%, co stanowi najgorszą sesję na chińskiej giełdzie od 2008 r. U podstaw tak mocnych przecen stoją z jednej strony zbudowane na ostatnich wzrostach mocne oczekiwania, jak i brak wyraźnego sygnału o polepszeniu się prognoz dla chińskiej gospodarki.
Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

2024-10-01 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu, Wall Street spędza sesję na czerwono. Za gorszym sentymentem inwestorów stoją głównie słabsze dane ISM oraz niepokój związany z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie. Amerykańskie indeksy został pociągnięte w dół głownie za sprawą oświadczenia rzecznika Białego Domu, sugerującego, iż Iran przygotowuje odpowiedź na ostatnie działania militarne Izraela. Najwięcej traci Nasdaq (-2%), zaraz po nim lider wzrostów z ostatnich dni, Russell 2000 (-1.9%), następnie S&P500 (-1.15%), a na końcu Dow Jones (-0.6%).
Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

2024-09-30 Komentarz giełdowy XTB
Po rozgrzanym końcu zeszłego tygodnia, światowe rynki spędzają poniedziałek pod znakiem korekty. Na Wall Street wciąż dominują mieszane nastroje: największe zyski notuje Nasdaq (+0.13%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (+0.05%). Na czerwono natomiast Dow Jones (-0.22%) oraz S&P500 (-0.04%). Ambiwalentny pozostaje również dolar, który zyskuje względem jena, ale deprecjonuje względem euro, po tym jak prezeska EBC Christine Lagarde wypowiedziała się o kondycji gospodarki UE bez zdecydowanego pesymizmu.
Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

2024-09-26 Komentarz giełdowy XTB
Rynek europejski zanotował dziś mocne odbicie, po wczorajszej mieszanej sesji. CAC40 wzrósł dziś o 2%, niemiecki DAX zyskał 1,3%, szwajcarski SMI wzrósł 0,2%, a brytyjski FTSE 100 pozostał w okolicy wczorajszej ceny zamknięcia. Mocne wahania widzieliśmy dziś na polskim parkiecie, gdzie medialne doniesienia w szczytowym momencie zepchnęły notowania Cyfrowego Polsatu na poziom o -10% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Test dla polskiego gamedevu

Test dla polskiego gamedevu

2024-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przyniosła korektę po wczorajszym dynamicznym wzroście indeksów po decyzji Fedu. Spadki na rynku europejskim i amerykańskim stanowią w głównej mierze realizację zysków, a przy materializującym się scenariuszu miękkiego lądowania gospodarki USA raczej stanowią tymczasową korektę przed dalszymi wzrostami. Warto jednak ze szczególną uwagą obserwować dane, na co może wskazać dzisiejsze wystąpienie członka Fedu Wallera, który z jednej strony przedstawił gołębi scenariusz dla dalszych decyzji w sprawie stóp procentowych, natomiast z drugiej podkreślił potencjalne ryzyko ochłodzenia się gospodarki.
Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

2024-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z niecierpliwością oczekują zaplanowanej na 20:00 decyzji FED, która z niemal 100% prawdopodobieństwem rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych w USA. Rynek wciąż nie ma jednak pewności dotyczącej tego, o ile zostanie obniżona stopa procentowa. Komunikacja Fedu była dosyć jasna w ostatnich tygodniach z wyraźnym sygnałem przekazanym przez Powella w trakcie konferencji w Jackson Hole. Zdaniem Powella nadszedł odpowiedni moment, aby obniżyć stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Wciąż jednak nie wiadomo jak silny będzie to ruch.
Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

2024-09-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja obfitowała w dane makroekonomiczne z USA, które pomimo całkiem optymistycznego wydźwięku nie uregulowały oczekiwań wobec jutrzejszej decyzji Rezerwy Federalnej. Zarówno dane ze sprzedaży detalicznej, jak i przemysłu wypadły lepiej niż oczekiwano (wzrost o kolejno 0.1% i 0.8% m/m przy spadkowych prognozach), co kontrastuje z sierpniowymi obawami o recesję oraz z zarzutami, że polityka Fed zaczyna dusić amerykańską gospodarkę. Rynek pozostaje jednak podzielony w kwestii wyceny nadchodzącej obniżki, dając niemal równe szanse standardowym 25 pb oraz zdecydowanym 50 pb.
Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

2024-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street obudziło się dzisiaj w mieszanych nastrojach. Pomimo zysków na otwarciu na czerwono notowane są obecnie wszystkie główne indeksy: Nasdaq (-0.3%), SP500 (-0.5%), Dow Jones (-0.95%) oraz Russell 2000 (-1%). Rezerwa inwestorów wynika przede wszystkim z oczekiwania na polityczne wydarzenie tygodnia (prezydencką debatę Trump-Harris) oraz dane inflacyjne. Odczyty za sierpień będą kluczowe dla klimatu wokół nadchodzącej decyzji Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych.
Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

2024-09-09 Komentarz giełdowy XTB
Dla rynku europejskiego dzisiejsza sesja przyniosła wzrosty na większości indeksów. Zarówno francuski CAC40, niemiecki DAX, jak i włoski IT40 notują dziś prawie 1% wzrosty. Indeks Stoxx Europe 600 rośnie dziś o 0,9%. Nieco słabiej prezentuje się sesja na polskim rynku, gdzie indeks WIG notuje ok. 0,5% wzrost. Jedynie na indeksach mniejszych spółek (mWIG40 i sWIG80) widać ok. 0,2% spadki. Podobnie pozytywne nastroje inwestorów po weekendzie widać na amerykańskim rynku. Indeks S&P500 po otwarciu rośnie prawie o 0,7%, Nasdaq 100 zyskuje ok. 0,6%, a Dow Jones wzrasta o ponad 1%.
Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

2024-08-26 Komentarz giełdowy XTB
Byczy rajd rozpoczęty na Wall Street po piątkowym przemówieniu Jerome Powella i zapowiedziach normalizacji polityki monetarnej Fed powoli się stabilizuje, niemniej bez utraty optymizmu. Rynek coraz silniej wycenia większą obniżkę stóp we wrześniu (37% szans na 50 pb, 63% dla 25 pb), zaś do końca roku oczekuje się cięć rzędu 105 pb. Królem wzrostów za Atlantykiem pozostaje Russell 2000 (+0,7%), z kolei S&P500 zyskuje 0,1%.