Kto straci na zmianie regulaminu NewConnect

Kto straci na zmianie regulaminu NewConnect
Analiza Ipo.pl
Data dodania: 2007-11-30 (11:37)

Mija czwarty miesiąc od uruchomienia nowego rynku, a mamy już 18 debiutantów. Zarówno wśród inwestorów, jak i emitentów wzrasta zainteresowanie alternatywnym rynkiem GPW. NewConnect jest z zasady rynkiem prostszym i bardziej liberalnym niż rynek regulowany.

To właśnie dzięki niewielkim wymogom formalnym jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się alternatywnych rynków giełdowych w Europie.

Giełda postanowiła bardziej zintegrować rynek NewConnect ze swoim głównym parkietem. Mają temu służyć zmiany w Regulaminie alternatywnego systemu obrotu. Chyba najważniejszą z nich jest decyzja o cofnięciu obowiązku sporządzenia Dokumentu Informacyjnego i współpracy z Autoryzowanym Doradcą. Zmiany objąć mają również harmonogramu notowań. Notowania na rynku NewConnect zostaną skorelowane z harmonogramami notowań obowiązującymi na Głównym Rynku GPW. Można tym samym pokusić się o prognozę, że uporządkowanie dnia giełdowego pozwoli inwestorom na dokonywanie większej liczby transakcji na NewConnect. Na alternatywny rynek warszawskiej giełdy będą mogły wejść podmioty będące w stanie upadłości.

Eksperci wydają się popierać pierwszy z pomysłów władz Giełdy. Jeśli spółka jest lub była notowana na rynku regulowanym nie powinna przechodzić tej samej procedury co nowi debiutanci, którymi z zasady są młode firmy, po raz pierwszy stykające się z polityką giełdowego parkietu. Za takim rozwiązaniem przemawia choćby fakt, że spółka, która debiutowała na rynku regulowanym musi publikować raporty bieżące i okresowe, zatem informacja o jej aktualnej sytuacji finansowej jest ogólnie dostępna. Jeśli zatem rynek posiada wszystkie aktualne informacje (przede wszystkim publikowane), uważam ze nie ma konieczności sporządzania dokumentu informacyjnego – mówi Piotr Paliło, Biuro Inwestycji Kapitałowych. Jeżeli spółka akcyjna działa lub działała na rynku regulowanym, to wiedza o jej fundamentach jest powszechna i wystarczająca. Nie powinno więc być konieczności dodatkowego informowania inwestorów o strukturze i ryzykach biznesu – dodaje Bartosz Zalewski, Dyrektor ds. Klientów Kluczowych GoAdvisers.

Druga z propozycji GPW też zdaje się nie budzić sprzeciwów. Obowiązek zawarcia umowy z Autoryzowanym Doradcą powinien dotyczyć tylko spółek, które dopiero rozpoczynają przygodę z giełdowym parkietem. Jak zauważa Piotr Paliło: Rola Autoryzowanego Doradcy to „zapoznawanie” spółki z rynkiem kapitałowym, specyfiką jego funkcjonowania oraz opieka nad wypełnieniem obowiązków informacyjnych. Spółki które są lub były notowane na rynku regulowanym doskonale tą specyfikę znają. Więc nie jest im potrzebny Autoryzowany Doradca.

Do tej pory spółka chcąca zadebiutować na rynku NewConnect oprócz sporządzenia stosownego dokumentu informacyjnego dla inwestorów przy współpracy z Autoryzowanym Doradcą, musiała spełniać kilka innych wymogów, przede wszystkim jednak nie mogła być w stanie upadłości lub w trakcie postępowania likwidacyjnego. Proponowane przez GPW zmiany umożliwiają wprowadzenie na NewConnect podmioty będące w stanie upadłości, warunkiem jest, by instrumenty finansowe emitenta były notowane wcześniej na jej parkiecie głównym. Wydaje się, że ta propozycja GPW wzbudzi najwięcej kontrowersji. Wśród spółek giełdowych zdarzały się bankructwa, więc podnoszenie stopy ryzyka inwestycyjnego na rynku, który z założenia charakteryzuje się podwyższonym jego współczynnikiem, jest, w mojej opinii, nieuzasadnione – również w kontekście obecnej koniunktury na rynkach kapitałowych – mówi Bartosz Zalewski. Inną kwestią jest, oczywiście, czy emitenci oraz Autoryzowani Doradcy będą chcieli korzystać z tej możliwości – dodaje.

Inwestorzy, emitenci, Autoryzowani Doradcy? Kto na tym zyska, a kto straci na nowych regulacjach rynku NewConnect?

Na nowych regulacjach rynku NewConnect skorzystają przede wszystkim emitenci - uważam, że zmiany zostaną szybko dostrzeżone. Inwestorzy nie powinni być zaniepokojeni – aktualizacja regulaminu dotyczy jedynie spółek, które są im dobrze znane z głównego parkietu. Pewien niedosyt mogliby odczuwać doradcy, którzy nie otrzymają wynagrodzenia na niektóre działania. Jestem jednak zdania, że właściwą drogą budowania pozycji Autoryzowanego Doradcy jest skuteczna realizacja projektów, a uproszczone procedury powinny przyczynić się do uatrakcyjnienia oferty doradcy - Bartosz Zalewski, Dyrektor ds. Klientów Kluczowych GoAdvisers.

Źródło: Agnieszka Grabuś, Redaktor IPO.pl
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.