Kto straci na zmianie regulaminu NewConnect

Kto straci na zmianie regulaminu NewConnect
Analiza Ipo.pl
Data dodania: 2007-11-30 (11:37)

Mija czwarty miesiąc od uruchomienia nowego rynku, a mamy już 18 debiutantów. Zarówno wśród inwestorów, jak i emitentów wzrasta zainteresowanie alternatywnym rynkiem GPW. NewConnect jest z zasady rynkiem prostszym i bardziej liberalnym niż rynek regulowany.

To właśnie dzięki niewielkim wymogom formalnym jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się alternatywnych rynków giełdowych w Europie.

Giełda postanowiła bardziej zintegrować rynek NewConnect ze swoim głównym parkietem. Mają temu służyć zmiany w Regulaminie alternatywnego systemu obrotu. Chyba najważniejszą z nich jest decyzja o cofnięciu obowiązku sporządzenia Dokumentu Informacyjnego i współpracy z Autoryzowanym Doradcą. Zmiany objąć mają również harmonogramu notowań. Notowania na rynku NewConnect zostaną skorelowane z harmonogramami notowań obowiązującymi na Głównym Rynku GPW. Można tym samym pokusić się o prognozę, że uporządkowanie dnia giełdowego pozwoli inwestorom na dokonywanie większej liczby transakcji na NewConnect. Na alternatywny rynek warszawskiej giełdy będą mogły wejść podmioty będące w stanie upadłości.

Eksperci wydają się popierać pierwszy z pomysłów władz Giełdy. Jeśli spółka jest lub była notowana na rynku regulowanym nie powinna przechodzić tej samej procedury co nowi debiutanci, którymi z zasady są młode firmy, po raz pierwszy stykające się z polityką giełdowego parkietu. Za takim rozwiązaniem przemawia choćby fakt, że spółka, która debiutowała na rynku regulowanym musi publikować raporty bieżące i okresowe, zatem informacja o jej aktualnej sytuacji finansowej jest ogólnie dostępna. Jeśli zatem rynek posiada wszystkie aktualne informacje (przede wszystkim publikowane), uważam ze nie ma konieczności sporządzania dokumentu informacyjnego – mówi Piotr Paliło, Biuro Inwestycji Kapitałowych. Jeżeli spółka akcyjna działa lub działała na rynku regulowanym, to wiedza o jej fundamentach jest powszechna i wystarczająca. Nie powinno więc być konieczności dodatkowego informowania inwestorów o strukturze i ryzykach biznesu – dodaje Bartosz Zalewski, Dyrektor ds. Klientów Kluczowych GoAdvisers.

Druga z propozycji GPW też zdaje się nie budzić sprzeciwów. Obowiązek zawarcia umowy z Autoryzowanym Doradcą powinien dotyczyć tylko spółek, które dopiero rozpoczynają przygodę z giełdowym parkietem. Jak zauważa Piotr Paliło: Rola Autoryzowanego Doradcy to „zapoznawanie” spółki z rynkiem kapitałowym, specyfiką jego funkcjonowania oraz opieka nad wypełnieniem obowiązków informacyjnych. Spółki które są lub były notowane na rynku regulowanym doskonale tą specyfikę znają. Więc nie jest im potrzebny Autoryzowany Doradca.

Do tej pory spółka chcąca zadebiutować na rynku NewConnect oprócz sporządzenia stosownego dokumentu informacyjnego dla inwestorów przy współpracy z Autoryzowanym Doradcą, musiała spełniać kilka innych wymogów, przede wszystkim jednak nie mogła być w stanie upadłości lub w trakcie postępowania likwidacyjnego. Proponowane przez GPW zmiany umożliwiają wprowadzenie na NewConnect podmioty będące w stanie upadłości, warunkiem jest, by instrumenty finansowe emitenta były notowane wcześniej na jej parkiecie głównym. Wydaje się, że ta propozycja GPW wzbudzi najwięcej kontrowersji. Wśród spółek giełdowych zdarzały się bankructwa, więc podnoszenie stopy ryzyka inwestycyjnego na rynku, który z założenia charakteryzuje się podwyższonym jego współczynnikiem, jest, w mojej opinii, nieuzasadnione – również w kontekście obecnej koniunktury na rynkach kapitałowych – mówi Bartosz Zalewski. Inną kwestią jest, oczywiście, czy emitenci oraz Autoryzowani Doradcy będą chcieli korzystać z tej możliwości – dodaje.

Inwestorzy, emitenci, Autoryzowani Doradcy? Kto na tym zyska, a kto straci na nowych regulacjach rynku NewConnect?

Na nowych regulacjach rynku NewConnect skorzystają przede wszystkim emitenci - uważam, że zmiany zostaną szybko dostrzeżone. Inwestorzy nie powinni być zaniepokojeni – aktualizacja regulaminu dotyczy jedynie spółek, które są im dobrze znane z głównego parkietu. Pewien niedosyt mogliby odczuwać doradcy, którzy nie otrzymają wynagrodzenia na niektóre działania. Jestem jednak zdania, że właściwą drogą budowania pozycji Autoryzowanego Doradcy jest skuteczna realizacja projektów, a uproszczone procedury powinny przyczynić się do uatrakcyjnienia oferty doradcy - Bartosz Zalewski, Dyrektor ds. Klientów Kluczowych GoAdvisers.

Źródło: Agnieszka Grabuś, Redaktor IPO.pl
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).
Rynek akcji utopiony w czerwieni

Rynek akcji utopiony w czerwieni

2025-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja prezentuje obraz mocnej reakcji rynków na doniesienia o polityce Trumpa. Wprowadzenie 25% ceł na Meksyk i Kanadę, a także dodatkowych 10% ceł na Chiny spowodowało dużą zmienność i panikę na rynkach akcyjnych. W trakcie dzisiejszej sesji widać mocny odpływ kapitału z rynku akcyjnego. Spadki notują zarówno główne indeksy Europy, jak i USA. Dodatkowo widzimy także kontynuację spadków rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich, co dodatkowo wskazuje na zaciągnięcie hamulca przez inwestorów i włączenie strategii risk-off.
Czas korekty

Czas korekty

2025-02-19 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki przerywają euforyczną serię wzrostów. Główne indeksy Starego Kontynentu kończą sesję spadkami, z czego największe ruchy widzimy na indeksie DAX, który traci ponad 1,3%. Mocniejszą przecenę widać także na rynku francuskim (-1%) oraz szwajcarskim (ponad -0,9%). Nieco stabilniej zachowują się dziś notowania brytyjskiego rynku (-0,7%) oraz włoskiego (-0,3%). Podobnie jak w poprzednich sesjach polska giełda pozostawiała resztę rynku z tyłu dużo mocniejszymi wzrostami, tak i na dzisiejszej sesji mamy do czynienia ze wzmocnieniem ruchów w stosunku reszty indeksów.
Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

2025-02-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki kontynuują wzrostowy trend, choć dzisiejsze zachowania indeksy wskazują na umiarkowany optymizm inwestorów. Wśród głównych indeksów najlepiej radzi sobie włoski IT40 z 0,5% wzrostem oraz francuski CAC40, który zyskuje dziś 0,4%. Nieco słabsze wzrsoty widać na niemieckim DAXie, który rośnie dziś o 0,2% oraz szwajcarskim SMI i brytyjskim FTSE 100, które pozostają w okolicach wczorajszej ceny zamknięcia.
Korekty pod koniec mocnego tygodnia

Korekty pod koniec mocnego tygodnia

2025-02-14 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynku kończą tydzień mieszaną sesją. Jedynie włoski IT40 oraz CAC40 zanotowały wzrosty, które wyniosły kolejno 0,5% i 0,2%. Niemiecki indeks uległ ponad -0,4% przecenie, szwajcarski SMI spadł o 0,8%, a brytyjski FTSE 100 zniżkował o 0,4%. Tym razem na tle Europy pozytywnie nie wyróżniła się polska giełda. Warszawskie indeksy mimo dobrego początku sesji finalnie zamknęły się na minusach.
Euforyczna sesja w Europie w nadziei na pokój w Ukrainie

Euforyczna sesja w Europie w nadziei na pokój w Ukrainie

2025-02-13 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street wydaje się być niewzruszone dzisiejszym odczytem inflacji producenckiej w USA, która wraz ze wczorajszym CPI potwierdziła sezonowy zapowiadany przez Fed sezonowy skok inflacji. Amerykańskie indeksy rosną dzisiaj w najlepsze, co może oznaczać, że inwestorzy oswoili się już z jastrzębim zwrotem polityki monetarnej w USA. Z kolei pozostające na wysokim poziomie bazowe PPI (3,6% r/r, prognoza: 3,3%, poprzednio: 3,7%) może podtrzymywać oczekiwania wobec wyników finansowych spółek, które będą w stanie przerzucić wyższe koszty na konsumentów.