Dziś poznamy PKB w Polsce i strefie euro

Dziś poznamy PKB w Polsce i strefie euro
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-11-30 (09:35)

WYDARZENIE DNIA: Dla posiadaczy kredytów walutowych we frankach szwajcarskich ważniejszy od polskiego PKB może okazać się poziom inflacji w Szwajcarii, oraz jej wzrost gospodarczy. Według prognoz inflacja w Szwajcarii ma wzrosnąć 1,3 proc. w październiku do 1,4 proc. w listopadzie. Wystarczająco nisko, by nie martwić się za bardzo o stopy procentowe.

Tempo wzrostu PKB ma natomiast zmaleć do 2,6 proc. w III kwartale (wobec 2,8 proc. w II kw.). Wracając na nasze podwórko - w zgodnej opinii ekonomistów w III kwartale wzrost PKB będzie niższy niż 6 proc. (średnie oczekiwania to 5,9 proc.), ale nie na tyle, by mówić o poważnym spowolnieniu. Zweryfikowany wzrost PKB w strefie euro ma wynieść 2,6 proc. (wcześniej 2,5 proc.), a inflacja 2,7 proc.

SYTUACJA NA GPW

Czwartkowe notowania trudno uznać za udane. Zaczęliśmy dzień od wzrostu, ale szczyt został ustanowiony już kwadrans po rozpoczęciu handlu. Przez resztę dnia - aż do końcowego fixingu - wartość WIG20 osuwała się. Od szczytu do końca dnia indeks stracił 60 pkt. Nieco lepiej zachowały się indeksy małych i średnich spółek, które zahamowały spadki wczesnym popołudniem. Wzrost obrotów do 1,7 mld PLN potwierdza przewagę podaży, która wynikała z uzasadnionych obaw o siłę kupujących w momencie gdy WIG20 zbliżył się do 3600 pkt - ten poziom powstrzymał już wzrosty w piątek i poniedziałek. Wczoraj kolejny raz spełnił funkcję sufitu. Nadmierny pesymizm nie jest jednak wskazany - zaledwie w środę rano obserwowaliśmy przecież słabość podaży, kiedy WIG20 zbliżył się do 3400 pkt. Rynek jest w fazie konsolidacji - nic ponadto.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Większość akcji na wczorajszej sesji na Wall Street potaniała po publikacji słabych wyników sieci handlowej Sears oraz zapowiedzi Goldman Sachs, że straty banków w 2008 roku mogą się podwoić. Głównym indeksom udało się jednak wyjść na lekkie plusy dzięki spółkom surowcowym, które zyskiwały na rosnącej ropie i miedzi. Zatem chęć do realizacji zysków po największym dwudniowym wzroście nie była zbyt duża, co można przypisać nadziejom na obniżkę stóp procentowych.

W Azji główne indeksy rosły drugi dzień z rzędu kończąc tydzień na blisko 8-procentowych plusach w przypadku Kospi i Hang Seng oraz ponad 5-proc. wyżej w przypadku Nikkei. Siła tego odreagowania jest pochodną głębokości wcześniejszych spadków, czyli po prostu dużej zmienności z jaką mamy obecnie do czynienia na rynkach.

OBSERWUJ AKCJE

Cersanit - na wczorajszej sesji akcje podrożały o blisko 5 proc. przy stosunkowo wysokich obrotach. Przekroczenie poziomu 35 PLN oznacza pokonanie szczytów z ubiegłego tygodnia, co jest sygnałem potwierdzającym trwające odreagowanie po spadkach z pierwszej połowy listopada. Oporami przed jego kontynuacją będą poziomy 36,60 PLN (dołek z 21 sierpnia) oraz 39,00 PLN (zniesienie 62 proc. fali spadkowej). Sygnałem sprzedaży będzie spadek poniżej poziomu 32,50 PLN, czyli dolnej granicy konsolidacji, z której kurs dopiero co się wybił w górę.

Lotos - pomimo bliskiej rekordom ceny ropy na giełdach towarowych kurs spółki od lipca porusza się w trendzie spadkowym. Podczas ostatniej fali spadków zatrzymał się jednak na silnym wsparciu na 42 PLN i jest szansa na przełamanie linii wspomnianego trendu spadkowego. Taki scenariusz potwierdzają wskaźniki MACD i RSI, które wygenerowały w ostatnich dwóch tygodniach sygnały kupna. Spadek ceny akcji poniżej 42 PLN będzie oczywiście sygnałem sprzedaży.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Budopol - podpisał umowę ze spółką zależną od Gant Development dotyczącą przebudowy centrum handlowego we Wrocławiu. Wartość umowy ustalono na 38 mln PLN, a termin realizacji na koniec lipca 2008 roku.

TUP - spółka zależna (TUP Property) nabyła od Concorde Investissement centrum handlowo-rozrywkowe w Tychach za 47,3 mln PLN. Nieruchomość jest w całości wynajęta i przynosiła dotychczas roczny dochód operacyjny na poziomie 3,5 mln PLN.

PGNiG - członek rady nadzorczej kupił 14.000 akcji po średniej cenie 5,49 PLN.

BZWBK - podmiot w którego radzie nadzorczej zasiada członek zarządu banku kupił 12.000 akcji po cenie 249,25 PLN.

Energopol Południe - główny udziałowiec (Zbigniew Jakubas) zwiększył zaangażowanie w spółce wraz z podmiotami zależnymi do 25 proc. (wcześniej 22,7 proc.).

Barlinek - podpisał list intencyjny dotyczący nabycia rumuńskiej spółki Diana Forest, która specjalizuje się w produkcji drzewnej i miała przychody w 2006 roku na poziomie 23 mln EUR. Finalizacja transkacji zależy od pozytywnego wyniku due diligence oraz uzyskania zgody odpowiednich urzędów antymonopolowych.

JC Auto - fundusze PKO/Credit Suisse zwiększyły zaangażowanie w spółkę do 5,4 proc. (wcześniej 4,8 proc.).

Hyperion - prezes zarządu kupił 31.588 akcji spółki po średniej cenie 7,60 PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Znaleźliśmy się w takim momencie, w którym coraz trudniej logicznie uzasadniać zmiany nastrojów, tym bardziej, że dobre dni przeplatają się z gorszymi. Choć dymu jest sporo, to ogień niewielki - widać to po obrotach. Nie mniej dziś są pewne szanse na zmianę tej sytutacji. Po pierwsze indeksy w USA nieznacznie poprawiły zamknięcia z czwartku i są najwyżej od dwóch tygodni. Zwolennicy korelacji między rynkami zauważą, że u nas sytuacja jeszcze nie poprawiła się na tyle. Mimo wczorajszego spadku MACD na wykresie WIG wygenerował sygnał kupna, dziś tak samo może zachować się indeks WIG20, nawet jeśli po prostu utrzyma wartość.

Czego więc się spodziewać po dzisiejszej sesji? Zbliżenia WIG20 do 3600 pkt i - jeśli nastroje będą naprawdę dobre - przełamania tego poziomu. Alternatywnym scenariuszem jest spokojny dzień, bez większych wahań.

WALUTY

Kurs euro spada rano do 1,475 USD i jest pierwszy raz od miesiąca poniżej średniej z 15 dni. Na razie przebicie tej średniej ma charakter symboliczny - nie jest zbyt wyraźne. Ale tych niewyraźnych sygnałów technicznych zalecających sprzedaż euro zaczyna pojawiać się coraz więcej w ostatnich dniach.

Jen spada o 0,3 proc. do dolara i dokładnie tyle samo w stosunku do euro. Sytuacja techniczna pozostaje jednak niezmienna - mamy konsolidację.

To samo można powiedzieć o złotym. Dziś rano dolar wyceniany jest na 2,464 PLN. euro na 3,634 PLN, frank na 2,203 PLN - w porównaniu do wczorajszych notowań, zmiany są kosmetyczne.

SUROWCE

Kurs londyńskiej baryłki brent otworzył się dziś rano na poziomie 90,00 USD, czyli 0,2 proc. niżej. Silne wahnięcie w górę na rynku ropy na sesji wczorajszej było związane z informacją o zamknięciu rurociągu, który transportuje do Stanów 15 proc. importowanej ropy typu crude. Dzisiaj jednak został znów uruchomiony, a ropa powróciła do krótkoterminowego trendu spadkowego wynikającego ze spekulacji, że OPEC zwiększy jej wydobycie.

Miedź kontynuuje odreagowanie spadków z początku miesiąca dzięki polepszeniu się nastrojów na rynkach akcji oraz spekulacjom, że zapasy na giełdzie w Szanghaju spadły w mijającym tygodniu. Cena na wspomnianej giełdzie wzrosła o 2 proc., a na londyńskim LME pozostawała na poziomie 6.880 USD za tonę po wczorajszym wzroście o 2,5 proc.

Przy niewielkich ruchach eurodolara złoto pozostaje na poziomie 796 USD za uncję.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.