Ceny domów w USA spadły o 4,5 proc.

Ceny domów w USA spadły o 4,5 proc.
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-11-27 (17:54)

WYDARZENIE DNIA: To największy spadek cen nieruchomości odnotowany w ostatnich dwudziestu latach. Zarazem jednak, to spadek mniejszy niż spodziewał się tego rynek, który obstawiał ponad 5 proc. Tak czy inaczej tendencje nie są bynajmniej pozytywne. W II kwartale spadek cen wyniósł 3,3 proc., a zatem dynamika przybiera na sile.

S&P/Case-Shiller podaje zmiany cen w stosunku rocznym, zatem porównanie dotyczy stanu w III kw. 2006. Zdaniem analityków amerykańskich to dopiero początek przeceny (takiego zdania jest cytowana przez Bloomberga Michelle Meyer). Potwierdzają to inne dane S&P/C-S - w październiku ceny spadły o 4,9 proc. To przede wszystkim efekt wystawiania domów na licytację przez banki, które nie otrzymują w terminie rat kredytowych. Z kolei niższe ceny domów źle wpływają na zaufanie konsumentów w USA - indeks zaufania spadł do 87,3 pkt, oczekiwano 91. pkt.

SYTUACJA NA GPW

Mieliśmy wyraźną zniżkę WIG20 i niewiele słabszą indeksów małych i średnich spółek i to pomimo niezłego otwarcia w USA, gdzie wciąż trwa walka o obronę sierpniowych dołków. Tak samo zresztą jest u nas (WIG).

Nie można jednak przesadnie dramatyzować - dzisiejsza zniżka odbyła się przy bardzo skromnych obrotach. 1,1 mld PLN na całym rynku akcji - to wynik najsłabszy od 1 października. Wtedy spadek obrotów poprzedził późniejsze zwyżki. Tym razem też są na to szanse, bo rynek nadal jest wyprzedany, ale z drugiej strony przełamanie dołków - jeśli nastąpi - byłoby silnym sygnałem sprzedaży. Prawdopodobnie właśnie to swoiste rozdroże sprawiło, że wielu inwestorów nie potrafiło podjąć dziś decyzji.

Podrożały akcje 70. spółek, potaniały 209.

GIEŁDY W EUROPIE

Główne indeksy Starego Kontynentu drugi dzień z rzędu zanotowały ponad jednoprocentowe spadki. Po wczorajszej wyprzedaży spółek finansowych, dzisiaj inwestorzy najchętniej pozbywali się spółek surowcowych w wyniku silnych spadków ropy, miedzi oraz złota na rynkach towarowych. Tracił również producent telefonów Nokia po słabym skazaniu indeksu zaufania amerykańskich konsumentów.

Nastrojów w Europie nie poprawiło nawet zielone otwarcie w Stanach- o godz. 16:30 S&P i Dow Jones zyskiwały odpowiednio 0,4 proc. i 0,6 proc. po informacji, że rząd Abu Dhabi zasili bank Citigroup kwotą 7,5 mld USD w zamian za 5-procentowy pakiet akcji. Niskie zwyżki świadczą jednak o niewielkiej chęci obozu byków do kupna. Nie można się temu dziwić, skoro ostatnia fala spadków przeceniła już amerykańskie spółki o ponad 10 proc., czyli najmocniej od początku czteroletniej hossy.

WALUTY

Rozpiętość wahań euro była dziś spora, wyniosła od 1,481 do 1,4905 USD, ale silne wahania nie układają się w jakiś trwały trend. Można powiedzieć, że im więcej się mówi o osłabieniu dolara i im bardziej dramatyczne prognozy jego dalszego spadku się pojawiają, tym mniejszą ochotę dolar ma spadać. Taka to już uroda rynku, że wydarzenia idą zwykle na przekór powszechnym opiniom. Póki co, mamy po prostu wahania, które ani nie potwierdzają, ani nie negują teorii o dalszym osłabieniu USD.
Co do jena - to po południu oglądamy dokładnie te same poziomu co i rano. Działo się więc niewiele.
Również u nas kurs dolara trzymał się w okolicach 2,48 PLN. Euro próbowało wyjść do 3,70 PLN, ale kończy dzień o grosz niżej. Frank nieznacznie staniał w ciągu dnia - do 2,258 PLN. Rynek czeka na rozstrzygnięcia, ale na razie waluty nie wychodzą powyżej poziomów oporu, a jeśli się do nich zbliżą, natychmiast są sprzedawane.

SUROWCE

Ropa silnie potaniała w wyniku informacji o zwiększeniu wydobycia przez OPEC w celu przeciwdziałania recesji amerykańskiej gospodarki. Największy producent kartelu, Arabia Saudyjska zwiększyła wydobycie o 250 tys. baryłek dziennie (wzrost o 3 proc.), co było impulsem dla inwestorów do realizacji zysków. Swoją cegiełkę do spadku ceny baryłki brent do 92,80 USD oraz nowojorskiego crude do 94,80 USD przyłożył również nieudany atak na poziom 100 USD, co skusiło zarządzających funduszami hedgingowymi do zamykania pozycji.

Silnie spadła również cena ropy, w wyniku gorszej od oczekiwań publikacji indeksu zaufania amerykańskich konsumentów.

Pomimo niewielkich zmian eurodolara złoto również straciło na wartości. Uncja tego kruszcu została przeceniona o 1,3 proc. do poziomu 813 USD głownie w wyniku spadku ceny ropy, który zmniejsza presję inflacyjną.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.