Sprzedaż detaliczna wzrosła o 19,4 proc.

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 19,4 proc.
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-11-26 (18:39)

WYDARZENIE DNIA: Stopa bezrobocia spadła w październiku do 11,3 proc. - podał dziś GUS. To wartość zgodna z oczekiwaniami i prognozami resortu pracy. Za to sprzedaż detaliczna rośnie szybciej niż szacunki. Najbardziej optymistycznie nastawiony ekonomista zapytany o zdanie przez agencję ISB spodziewał się, że sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 18,8 proc., największy pesymista wskazał na 12,4 proc.

Ale dane okazały się znacznie lepsze - wzrost sięgnął 19,4 proc., czy czym najsilniejszą zwyżkę odnotowano w dziale "pojazdy samochodowe, motocykle, części" - tutaj wyniosła ona 41,4 proc. O 30 proc. wzrosły wydatki na odzież i obuwie. To kolejne dane (po wzroście wynagrodzeń o 11 proc.), które mogą skłonić Radę Polityki Pieniężnej do podnoszenia stóp procentowych. Najbliższa okazja już w środę (posiedzenie RPP).

SYTUACJA NA GPW

Rano WIG20 próbował przepchać się przez poziom 3600 pkt, ale szybko ta sytuacja została wykorzystana do sprzedaży akcji. Wielu inwestorów uznało, że trwające od czwartku odbicie na GPW jest wystarczająco długie, by zrealizować zyski. Do 15-tej indeksy i ceny akcji osuwały się. Obroty wzrosły o ok. 150 mln PLN do 1,7 mld PLN w porównaniu do sesji piątkowej. Zbyt mało, by można powiedzieć, że podaż na trwałe przejęła rynek we władanie, ale wystarczająco dużo, by wypłoszyć z rynku inwestorów o najkrótszym horyzoncie inwestycyjnym. Prawdopodobnie czeka nas teraz ponowny test dołków z środy, ale przy tak zmiennym rynku niczego nie można wykluczyć. Udany test skłoniłby więcej inwestorów do powrotu na rynek, ale najpierw musi się udać...

Dziś podrożały akcje 126. spółek, potaniały 167. Przewaga obrotów przy taniejących jak trzy do jednego.

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie rozpoczęły tydzień od silnych spadków, pomimo bardzo dobrego początku tygodnia na parkietach azjatyckich. Pogorszenie nastrojów znów było udziałem sektora finansowego. Impulsem do sprzedaży akcji była informacja banku HSBC (jeden z większych graczy w Europie) o wykupie aktywów wartych 45 mld USD od swoich podmiotów zależnych aby nie dopuścić do ich sprzedaży po zaniżonych cenach. Komentując tę informację, przedstawiciel banku Goldman Sachs zapowiedział, że straty z na zakupionych aktywach mogą sięgnąć 12 mld USD. Silnie traciły również banki Barclays i UniCredit.

Na Wall Street po lekkim plusie na otwarciu główne indeksy skierowały się na południe. O godz. 17:30 S&P tracił 0,7 proc., a Dow Jones 0,3 proc., do czego również najbardziej przyczyniły się instytucje finansowe.

WALUTY

Na koniec dnia kurs euro wyniósł 1,484 USD i był niemal taki sam jak w piątek. W ciągu dnia obserwowaliśmy niewielkie wahania tej pary.

Dolar w ogóle nie miał dziś większeh ochoty do wahań. Wobec jena jego wartość zmieniła się tylko o 0,05 proc. Jen nie zmienił także wartości wobec euro.

Nieznaczne wahania, pomijalne wręcz - biorąc pod uwagę ostatnią zmienność - na rynku międzynarodowym, wpłynęły stabilizująco na złotego. Kurs dolara spadł o 0,3 proc. do 2,478 PLN. Euro zniżkowało o 0,1 proc. do 3,677 PLN, a frank staniał o 0,3 proc. do 2,247 PLN. Biorąc pod uwagę zachowanie wskaźników technicznych, nie można wykluczyć, że w kolejnych dniach korekta spadkowa złotego zakończy się, a nasza waluta nieco się umocni. Katalizatorem zmian może być spodziewana decyzja Rady Polityki Pieniężnej oraz jej komunikat po posiedzeniu w środę.

SUROWCE

Ropa potaniała o 2 proc. po porannym wspięciu się na nowy szczyt- na giełdzie w Londynie baryłka brent kosztuje 94,50 USD, a nowojorska baryła crude 96,70 USD. Kolejny nieudany atak na poziom 100 USD jest wynikiem słabych prognoz dotyczących amerykańskiej gospodarki. Wzrosty ropy z ostatnich tygodni były w dużej mierze napędzane taniejącym dolarem, jednak eurodolar napotkał silną linię oporu i rynek ropy potrzebuje inny impuls aby kontynuować wzrosty.

Spokojniej zachowuje się natomiast kurs miedzi, która dzisiaj na giełdzie w Londynie potaniała o 0,6 proc. do poziomu 6.670 USD za tonę. Utrzymujący się trend spadkowy jest wynikiem obaw o sytuację amerykańskiej gospodarki oraz rosnących zapasów tego surowca, które są najwyższe od marca.

Złoto silnie wzrosło przed południem (o 1,5 proc.) w wyniku spadku rentowności obligacji amerykańskich (10-cioletnich jest poniżej 4 proc.), jednak w drugiej połowie dnia oddało tę zwyżkę.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.