WIG najniżej od marca

WIG najniżej od marca
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-11-22 (12:12)

To, czego obawialiśmy się przez ostatnich kilka dni stało się ostatecznie wczoraj. WIG spadł poniżej sierpniowego dołka, a przewaga sprzedających nie podlegała żadnej dyskusji. Na wartości straciła zdecydowana większość firm, bo aż 296 (86%). Aktywność inwestorów była wyraźnie większa niż dzień wcześniej, co również potwierdzało znaczenie tego pesymistycznego sygnału na przyszłość.

Oczywiście można się spierać, czy zniżka do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy to ostateczne potwierdzenie zmiany trendu przynajmniej w średnim okresie na spadkowy, czy zapowiedź kontynuacji zniżki w najbliższych dniach. Analitycy techniczni zauważą we wczorajszym zachowaniu naszej giełdy wyraźny znak zmiany trendu na malejący. Jedna z podstawowych zasad mówi, że zaczyna się on, gdy na wykresie ukształtują się dwa coraz niżej położone dołki. Z taką sytuacją właśnie mamy do czynienia. Analitycy fundamentalni mogą znaleźć więcej powodów do optymizmu, bo u nas koniunktura gospodarcza jest wciąż dobra i na razie nie ma poważnych przesłanek, by mówić o tak istotnym spowolnieniu, jak na przykład w Ameryce. Jednak musimy pamiętać, że teraz zupełnie na giełdzie o coś innego chodzi. Jesteśmy tylko trybem w maszynie globalnych rynków i nie wydaje się, by były jakieś siły mogące spowodować, że w niedługim czasie stracimy silną korelację z nimi.

A na świecie wciąż nie dzieje się dobrze. Sytuacja nie tylko nie poprawia się, ale wciąż się pogarsza. W Stanach Zjednoczonych realizuje się uznawany przez nas za najbardziej prawdopodobny scenariusz, w którym S&P 500 zmierza do testowania sierpniowego dołka. Stanie się to zapewne w przyszłym tygodniu, bo dziś ze względu na Święto Dziękczynienia amerykańskie giełdy nie pracują, a jutro jest skrócona sesja. Rynki europejskie wczoraj spadły już poniżej dołka ustanowionego w połowie sierpnia, potwierdzając swoją słabość i otwierając sobie drogę do kontynuacji zniżki. Pogarsza się też sytuacja na giełdach azjatyckich, które mają duży wpływ na postrzeganie wszystkich emerging markets. Patrząc na wykresy giełd w Chinach, Indiach, Korei, które powyłamywały się z kilkutygodniowych konsolidacji, można dojść do wniosku, że tam dopiero wyklarowała się tendencja i ruch w dół się właśnie zaczyna. Obawy o spowolnienie gospodarcze przekłada się jednocześnie na spadek notowań cen metali przemysłowych. Miedź kosztuje już tylko 6500 USD za tonę. Powracająca awersja do ryzyka przekłada się również na rosnące różnice w rentowności obligacji z rynków wschodzących i dojrzałych. Wczoraj w przypadku polskich i niemieckich 10-latek doszła ona do 1,8 pkt proc., czyli wyraźnie przekroczyła szczyt ustanowiony we wrześniu, kiedy następowała kulminacja pierwszej fali obaw związanych z załamaniem rynku kredytów hipotecznych w USA. Pochodną poszukiwania przez inwestorów bezpieczeństwa jest również umacnianie się jena. To w tym roku tradycyjnie towarzyszy kolejnym falom osłabienia globalnej koniunktury.

Wciąż jednocześnie nie brakuje fundamentalnych przesłanek do pozbywania się akcji. Wczoraj opublikowane wskaźniki wyprzedzające koniunktury w USA rozczarowały. W październiku spadły o 0,5% r/r zapowiadając to, z czym zresztą inwestorzy się liczą – kontynuację negatywnych zjawisk w amerykańskiej gospodarce. Wskaźniki wyprzedzające zapowiadają to, co będzie się działo w gospodarce w okresie kolejnych 3-6 miesięcy. Znów w centrum zainteresowania były spółki finansowe z Freddie Mac na czele, którego akcje spadały szósty kolejny dzień. Pojawiły się przewidywania, że aktywa tego drugiego największego gracza na rynku kredytów hipotecznych będą dalej maleć. To, co dzieje się z postrzeganiem akcji spółek finansowych najlepiej obrazuje obniżka ceny docelowej Freddie Mac przez Goldman Sachs z 73 USD do zaledwie 24 USD.

Dziś być może pojawią się próby podniesienia się po wczorajszej zniżce. Nie pracuje amerykańska giełda, więc nie będą stamtąd napływać złe wiadomości. Jednocześnie coraz trudniej ostatnio powiedzieć, które rynki tak naprawdę są kluczowe. Wczoraj to raczej ostra przecena w Azji była zasadnicza i nią także w pewnym stopniu tłumaczono pesymistyczne nastroje W Stanach Zjednoczonych. To tylko potwierdza, że na rynku panuje ogromna niepewność i przewrażliwienie na złe doniesienia. To jednak znak, że mamy do czynienia z trendem zniżkowym, bo właśnie takie reakcje w jego trakcie dominują. Zignorowanie nieco lepszego odczytu indeksu nastrojów w USA jest potwierdzeniem, jak trudno przebijają się do świadomości wiadomości o lekko optymistycznym zabarwieniu.

Najważniejsze wydarzenia z 21 listopada 2007 r.:

* Wskaźniki wyprzedzające koniunktury w USA za październik spadły o 0,5% r/r
* Listopadowy indeks nastrojów amerykańskich konsumentów Uniwersytetu Michigan wyniósł 76,1 pkt, nieco więcej od spodziewanych 75 pkt
* Liczba wniosków o kredyty hipoteczne w USA w poprzednim tygodniu spadła o 3,6%
* Sprzedaż detaliczna w Kanadzie we wrześniu spadła o 0,2%, a po odliczeniu sprzedaży aut wzrosła o 0,1%. W obu przypadkach był to wynik gorszy od prognozowanego

Dziś na rynkach
22 XI 2007 r.

* Nie pracują amerykańskie giełdy ze względu na Święto Dziękczynienia
* Niemiecki PKB w III kwartale
* Wrześniowy bilans obrotów bieżących strefy euro
* Zamówienia fabryczne w strefie euro we wrześniu

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.