Orłowski: Chiny boją się recesji w USA bardziej niż dolara

Orłowski: Chiny boją się recesji w USA bardziej niż dolara
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-11-22 (09:46)

WYDARZENIE DNIA: Chiny świadomie finansowały deficyt USA, bo na eksporcie opierają swój wzrost gospodarczy. Jego spowolnienie miałoby nieobliczalne skutki także dla Chin - uważa prof. Witold Orłowski. Główny ekonomista PriceWaterHouseCoopers dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi zależności między Chinami i USA z czytelnikami Gazety Wyborczej w obszernym wywiadzie, którego lekturę polecamy.

"Fundamenty chińskiej gospodarki są w znacznie gorszym stanie niż znacznie mniej dynamiczne gospodarki krajów rozwiniętych. Jest ona przyzwyczajona do wzrostu na poziomie 10 proc. i obniżenie tej dynamiki byłoby dla Chin groźne. Giełda (...) jest przegrzana (...). Gigantyczne inwestycje finansowane są kredytami z państwowych banków (...). Rządzący Chinami boją się, że jeśli gospodarka zwolni do 4-5 proc., wówczas okaże się, że część kredytów nie będzie mogła być spłacona." - to jedna z wypowiedzi profesora.

SYTUACJA NA GPW

Początek wczorajszych notowań obrazował skalę rozczarowania inwestorów brakiem odbicia. Szanse na odbicie pojawiły się w końcówce sesji we wtorek, ale do środy rano zostały skutecznie rozwiane przez słabą postawę indeksów amerykańskich i wyprzedaż w Azji. Do grona inwestorów, którzy systematycznie pozbywają się akcji, wczoraj dołączyli także ci, którzy zrewidowali swoje poglądy, co do możliwości złapania dołka - stąd początkowe spadki miały znaczące rozmiary. W końcówce znów jednak znaleźli się chętni do gry pod odbicie, stąd w ostatnich minutach udało się odrobić część strat. Lepiej zachował się WIG20, który ostatecznie spadł o 0,9 proc. Indeksy małych i średnich firm straciły ponad 3 proc., powiększając stratę liczoną od początku miesiąca do 20 proc.

Wzrost obrotów do 2 mld PLN potwierdza siłę trendu.

Podrożały akcje 31. spółek, potaniały 281.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Do dzisiejszej wieczerzy związanej ze świętem dziękczynienia amerykańscy inwestorzy nie usiądą w dobrych nastrojach. Na wczorajszej sesji S&P i Dow Jones spadły o ponad półtora procenta, co w przypadku pierwszego z indeksów oznacza wymazanie całego zysku od początku roku. Najwidoczniej część inwestorów chciała spędzić to święto bez zaangażowania w akcje, bowiem ciężko znaleźć konkretne przyczyny spadków - nie mieliśmy ważnych publikacji makro.

Co innego w przypadku giełd azjatyckich- drożejący jen szkodzi japońskim eksporterom, a indeks Nikkei w ciągu sesji kontynuował spadki, jednak dzięki szarży byków zakończył dzień na lekkim plusie. Dalej tracą indeksy azjatyckich rynków wschodzących Hang Seng (-1,8 proc.) i Kospi (-0,4 proc.).

OBSERWUJ AKCJE

PBG - po silnym trendzie spadkowym, który w ciągu miesiąca przecenił spółkę o 25 proc. kurs obronił się na poziomie 300 PLN. Możliwe, że jest to sygnał zmiany trendu, tym bardziej, że wskaźniki MACD i RSI wygenerowały sygnały kupna. Wiele zależy od tego, jak wysokie będzie odreagowanie fali spadkowej, a jeśli kurs przełamie opór na 360 PLN możemy spodziewać się powrotu ceny do 400 PLN. Sygnałem sprzedaży będzie nieudana obrona wsparcia na 300 PLN.

KGHM - kurs spółki nie obronił się na poziomie 62 proc. zniesienia poprzedniej fali wzrostowej, co sugeruje, że wymazany zostanie cały wzrost, czyli kurs wróci do poziomu 100 PLN. Przy miedzi najtańszej od marca oraz dolarze najtańszym w stosunku do złotego w historii jest to bardzo prawdopodobne. MACD i RSI sugerują, że jest miejsce na taką przecenę, a wskaźnik DMI potwierdza trend spadkowy.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

TVN - insider sprzedał 10.000 akcji spółki po cenie 23,55 PLN.

BRE Bank - osoby zobowiązane kupiły 150 akcji po cenie 96,16 PLN (w ramach programu opcji menedżerskich) oraz sprzedały 480 akcji po cenie 520 PLN.

Energomontaż-Północ - zawarł umowę z norweską Aker Kvaerner Stord dotyczącą produkcji rurociągów. Wartość kontraktu wynosi 3,5 mln EUR.

FAM - członek rady nadzorczej kupił 35.000 akcji po cenie 7,60 PLN.

BBI Development TFI - członek zarządu kupił 120.000 akcji spółki po cenie 1,38 PLN.

Gant - osoba blisko związana z przewodniczącym rady nadzorczej kupiła 4.000 akcji spółki po cenie 57,80 PLN.

Magellan - zawarł umowę pożyczki ze szpitalem wojewódzkim we Włocławku na kwotę 5,6 mln PLN. Odsetki ustalono na 5,99 proc., a prowizję dla spółki na 10,71 proc.

PGF - członek rady nadzorczej kupił 619 akcji po średniej cenie 83,27 PLN.

Drop - cena emisyjna została ustalona na 18,00 PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Inwestorzy w Warszawie nie będą zachwyceni kontynuacją spadków w USA, ale do refleksji może ich skłonić zachowanie giełd azjatyckich, które pod koniec notowań odrobiły część strat. Warto też pamiętać, że ostatnie dwie sesje WIG20 zakończył na wyższym poziomie niż je rozpoczął, co może oznaczać, że liczba kupujących zaczyna na rynku przeważać. Do tego dorzućmy jeszcze WIG, który broni się na linii hossy prowadzonej od 2003 roku i mamy sytuację, w której może się udać sprowokować odbicie na GPW. Tym bardziej, że nie ma dziś widma "kary" za takie działania. Giełdy w USA dziś nie pracują, a i jutro działać będą tylko na pół gwizdka.

Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczoności, zakładamy dziś co najmniej zatrzymanie spadków na GPW, a przy sprzyjającej postawie inwestorów, widzimy także szanse na odbicie.

WALUTY

Dziś rano euro ustanowiło nowy rekord wobec dolara - notowania osiągnęły poziom 1,4871 USD. To jednak bardziej ciekawostka niż sygnał do działania, bo w praktyce zmiana nie jest duża, aplituda wahań daje się zamknąć w przedziale +/- 0,1 proc.

Jen spada dziś rano o 0,2 proc. do dolara i o 0,2 proc. do euro. Można spotkać się z opiniami, że jena kupują japońscy eksporterzy aby bronić kursu, ale w praktyce to nic nie znaczące odbicie. Marazm rynkowy trzeba wiązać z dzisiejszym świętem w USA.

Także u nas dzieje się niewiele. Kurs dolara spadł do 2,48 PLN, euro do 3,681 PLN, a franka utrzymał się na 2,253 PLN.

SUROWCE

Ropa utrzymuje się na rekordowo wysokich poziomach po wczorajszym raporcie, który pokazał spadek jej zapasów. Co ciekawe rynek nie zareagował na to wzrostem do 100 USD za nowojorską baryłkę crude. Najwidoczniej prognozy analityków zakładające cenę na koniec roku z przedziału 80-90 USD odstraszają kupujących.

Po wczorajszej silnej przecenie, cena miedzi odreagowała. Na giełdzie w Szanghaju jej tona podrożała o 1,6 proc., a na londyńskim LME o 0,8 proc. Niemniej, ustanowienie nowego minimum lokalnego potwierdza silny trend spadkowy, wywołany ponurymi perspektywami amerykańskiego sektora budowlanego (drugi największy konsument miedzi po Chinach) oraz rosnącymi zapasami.

Złoto zachowuje się spokojnie przy niewielkich ruchach eurodolara. Cena uncji tego kruszcu waha się w okolicach 804 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.