MG: PKB w 2007 roku wzrośnie o 6,5 proc.

MG: PKB w 2007 roku wzrośnie o 6,5 proc.
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-11-21 (18:32)

WYDARZENIE DNIA: Ministerstwo Gospodarki przedstawiło najnowsze prognozy dotyczące wyników w tym roku. Produkcja przemsyłowa ma wzrosnąć o 12 proc., a ceny konsumenckie o 2,4 proc. Wzrost gospodarczy opiera się na konsumpcji indywidualnej i rosnącej roli wydatków inwestycyjnych firm. Resort oczekuje utrzymania "tendencji wzrostowej w najbliższym czasie".

Analitycy resortu są bardzo zadowoleni z tempa wzrostu produkcji budowlano-montażowej i uważają, że w skali roku ten dział gospodarki zanotuje wzrost o 25 proc. Dane o wzroście liczby wydawanych pozwoleń na budowę, jak również rosnąca liczba budów rozpoczętych (38,8 proc.) pozwalają wierzyć, że również przyszły rok będzie korzystny dla budownictwa, w tym budownictwa mieszkaniowego. MG uważa także, że stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie 11,7 proc.

SYTUACJA NA GPW

Rozczarowanie inwestorów pozbawieniem rynku braku szans na kontynuację odbicia widać było od samego rana. Kursy spadały pod wpływem złych nastrojów w USA i Azji, a swoje dołożyli ci z inwestorów, którzy wczoraj po południu polowali już na odbicie, a dziś w pośpiechu zamykali inwestycje. Obroty na poziomie 2 mld PLN potwierdzają siłę trendu.

Z ważniejszych wydarzeń na dzisiejszej sesji trzeba odnotować, że WIG20 zakończył sesję wyżej niż ją rozpoczął. Inwestorów polujących na odbicie nie brakuje więc mimo wszystko. Spadek WIG zatrzymał się w pobliżu (lekko powyżej) linii trendu wzrostowego liczonego od 2003 roku. Tutaj też należy spodziewać się obrony rynku, bo konsekwencją przebicia linii hossy może być zmiana trendu długoterminowego. Nie mniej WIG przebił też - w cenach zamknięcia - dołek z połowy sierpnia tego roku.

Dziś podrożały akcje 31. spółek, potaniały 282.

GIEŁDY W EUROPIE

Niedługo cieszyli się inwestorzy z poprawy nastrojów na giełdach Starego Kontynentu. Na dzisiejszej sesji indeksy silnie traciły z nawiązką oddając zwyżki z dnia wczorajszego, co było głównie spowodowane wzrostem cen ropy oraz wczorajszym obniżeniem prognozy wzrostu gospodarczego w Stanach w 2008 roku. W rezultacie najbardziej ucierpiały akcje największych eksporterów oraz tradycyjnie, sektor finansowy. Złą informacją dla obozu byków jest również silne umocnienie jena, które świadczy o zamykaniu pozycji carry trade oraz słabe otwarcie w Stanach- o godz. 15.30 S&P i Dow Jones były 0,8 proc. na minusie i coraz bardziej zbliżają się w okolice dołków ustanowionych przez panikę, która ogarnęła inwestorów w połowie sierpnia.

WALUTY

Euro osiągnęło dziś rano nowy rekordowy kurs wobec dolara (1,4852 USD), ale na tym marsz wspólnej waluty się zatrzymał. Na koniec dnia kurs był o 27 punktów niższy, co nie przesądza bynajmniej, że kolejne rekordy nie mogą już paść.

Jen umocnił się do dolara o 1,34 USD. Tym samym japońska waluta jest najmocniejsza do amerykańskiej od dwóch lat. Wobec euro jen zyskał 1,4 proc., ale to pozwoliło na osiągnięcie ceny najwyższej od zaledwie siedmiu dni.

Wzrost notowań jena tradycyjnie nie jest korzystny dla złotego, bo oznacza ograniczenie apetytów światowych graczy na ryzyko. I choć złoty tracił dziś na wartości, to nie na tyle mocno, by bić na alarm. Frank podrożał o 0,8 proc. do 2,253 PLN, euro podrożało do 3,689 PLN (najdroższe od miesiąca), a dolar do 2,487 PLN.

SUROWCE

Po ustanowieniu wczoraj nowego maksimum, cena ropy waha się nieznacznie. Po wzroście o dalsze 0,3 proc., na giełdzie w Londynie baryłka brent jest do kupienia za 95,80 USD, a nowojorska crude za 98,40 USD. Inwestorzy oczekują na raport dotyczący rezerw paliw w Stanach, które w ostatnich tygodniach rosły lekko zdejmując presję z rynku wywołaną przez taniejącego dolara. Jeżeli zobaczymy ich spadek ropa może dojść do poziomu 100 USD za baryłkę.

Zatrzymanie wzrostu eurodolara zupełnie inaczej przekłada się na cenę miedzi, która potaniała o ponad dwa procent i jest najniżej od ośmiu miesięcy.

Złoto z kolei utrzymuje się powyżej poziomu 800 USD za uncję. Poza niewielkimi zmianami amerykańskiej waluty jest to również rezultatem spadku rentowności obligacji amerykańskich, który czyni metale szlachetne bardziej atrakcyjnymi.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.