MG: PKB w 2007 roku wzrośnie o 6,5 proc.

MG: PKB w 2007 roku wzrośnie o 6,5 proc.
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-11-21 (18:32)

WYDARZENIE DNIA: Ministerstwo Gospodarki przedstawiło najnowsze prognozy dotyczące wyników w tym roku. Produkcja przemsyłowa ma wzrosnąć o 12 proc., a ceny konsumenckie o 2,4 proc. Wzrost gospodarczy opiera się na konsumpcji indywidualnej i rosnącej roli wydatków inwestycyjnych firm. Resort oczekuje utrzymania "tendencji wzrostowej w najbliższym czasie".

Analitycy resortu są bardzo zadowoleni z tempa wzrostu produkcji budowlano-montażowej i uważają, że w skali roku ten dział gospodarki zanotuje wzrost o 25 proc. Dane o wzroście liczby wydawanych pozwoleń na budowę, jak również rosnąca liczba budów rozpoczętych (38,8 proc.) pozwalają wierzyć, że również przyszły rok będzie korzystny dla budownictwa, w tym budownictwa mieszkaniowego. MG uważa także, że stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie 11,7 proc.

SYTUACJA NA GPW

Rozczarowanie inwestorów pozbawieniem rynku braku szans na kontynuację odbicia widać było od samego rana. Kursy spadały pod wpływem złych nastrojów w USA i Azji, a swoje dołożyli ci z inwestorów, którzy wczoraj po południu polowali już na odbicie, a dziś w pośpiechu zamykali inwestycje. Obroty na poziomie 2 mld PLN potwierdzają siłę trendu.

Z ważniejszych wydarzeń na dzisiejszej sesji trzeba odnotować, że WIG20 zakończył sesję wyżej niż ją rozpoczął. Inwestorów polujących na odbicie nie brakuje więc mimo wszystko. Spadek WIG zatrzymał się w pobliżu (lekko powyżej) linii trendu wzrostowego liczonego od 2003 roku. Tutaj też należy spodziewać się obrony rynku, bo konsekwencją przebicia linii hossy może być zmiana trendu długoterminowego. Nie mniej WIG przebił też - w cenach zamknięcia - dołek z połowy sierpnia tego roku.

Dziś podrożały akcje 31. spółek, potaniały 282.

GIEŁDY W EUROPIE

Niedługo cieszyli się inwestorzy z poprawy nastrojów na giełdach Starego Kontynentu. Na dzisiejszej sesji indeksy silnie traciły z nawiązką oddając zwyżki z dnia wczorajszego, co było głównie spowodowane wzrostem cen ropy oraz wczorajszym obniżeniem prognozy wzrostu gospodarczego w Stanach w 2008 roku. W rezultacie najbardziej ucierpiały akcje największych eksporterów oraz tradycyjnie, sektor finansowy. Złą informacją dla obozu byków jest również silne umocnienie jena, które świadczy o zamykaniu pozycji carry trade oraz słabe otwarcie w Stanach- o godz. 15.30 S&P i Dow Jones były 0,8 proc. na minusie i coraz bardziej zbliżają się w okolice dołków ustanowionych przez panikę, która ogarnęła inwestorów w połowie sierpnia.

WALUTY

Euro osiągnęło dziś rano nowy rekordowy kurs wobec dolara (1,4852 USD), ale na tym marsz wspólnej waluty się zatrzymał. Na koniec dnia kurs był o 27 punktów niższy, co nie przesądza bynajmniej, że kolejne rekordy nie mogą już paść.

Jen umocnił się do dolara o 1,34 USD. Tym samym japońska waluta jest najmocniejsza do amerykańskiej od dwóch lat. Wobec euro jen zyskał 1,4 proc., ale to pozwoliło na osiągnięcie ceny najwyższej od zaledwie siedmiu dni.

Wzrost notowań jena tradycyjnie nie jest korzystny dla złotego, bo oznacza ograniczenie apetytów światowych graczy na ryzyko. I choć złoty tracił dziś na wartości, to nie na tyle mocno, by bić na alarm. Frank podrożał o 0,8 proc. do 2,253 PLN, euro podrożało do 3,689 PLN (najdroższe od miesiąca), a dolar do 2,487 PLN.

SUROWCE

Po ustanowieniu wczoraj nowego maksimum, cena ropy waha się nieznacznie. Po wzroście o dalsze 0,3 proc., na giełdzie w Londynie baryłka brent jest do kupienia za 95,80 USD, a nowojorska crude za 98,40 USD. Inwestorzy oczekują na raport dotyczący rezerw paliw w Stanach, które w ostatnich tygodniach rosły lekko zdejmując presję z rynku wywołaną przez taniejącego dolara. Jeżeli zobaczymy ich spadek ropa może dojść do poziomu 100 USD za baryłkę.

Zatrzymanie wzrostu eurodolara zupełnie inaczej przekłada się na cenę miedzi, która potaniała o ponad dwa procent i jest najniżej od ośmiu miesięcy.

Złoto z kolei utrzymuje się powyżej poziomu 800 USD za uncję. Poza niewielkimi zmianami amerykańskiej waluty jest to również rezultatem spadku rentowności obligacji amerykańskich, który czyni metale szlachetne bardziej atrakcyjnymi.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.