Stabilizacja na rynku nieruchomości w Krakowie

Stabilizacja na rynku nieruchomości w Krakowie
Analiza Money Expert
Data dodania: 2007-11-21 (17:51)

Jeszcze pół roku temu trudno było przypuszczać, że ceny mieszkań w Krakowie będą traciły na wartości, a jednak. Od wiosny tego roku mieszkania na rynku wtórnym potaniały średnio o 4%, a na rynku pierwotnym ok. 2%.

Jest to wynik realizacji dużej ilości inwestycji firm deweloperskich na terenie Krakowa oraz pobliskich, coraz atrakcyjniejszych industrialnie i kulturowo miast takich jak: Wieliczka, Niepołomice, Skawina. Teraz to klienci zaczynają przebierać w ofertach deweloperów, wymagając coraz więcej nie tylko od kupowanej nieruchomości, lecz także od okolicy, w jakiej się ona znajduje.

Wybór mieszkań jest coraz większy. Skończyły się czasy, kiedy klient jeździł po Krakowie z walizką pełną pieniędzy po to, by przy pierwszej w miarę korzystnej okazji podpisać umowę i zapłacić za mieszkanie jeszcze tego samego dnia. Tylko w taki sposób można było mieć pewność, że nikt nas nie uprzedzi. Obecnie firm deweloperskich są dziesiątki i wciąż powstają nowe. Część z nich to małe spółki oferujące sprzedaż od kilkunastu do kilkudziesięciu mieszkań. Te większe dysponują różnorodną ofertą kilkuset mieszkań i apartamentów.

Klient ma czas na spokojne podjęcie decyzji odnośnie do lokalizacji, jakości wykończenia, metrażu i oczywiście ceny. Jednak osoby, które zakładają sporą obniżkę cen nowobudowanych apartamentów na terenie Krakowa, mogą się przeliczyć. Ta wszędzie obwieszczana obniżka cen mieszkań rynku pierwotnego dotyczy przede wszystkim mniej atrakcyjnych lokalizacji oraz budynków wielopiętrowych. Jeżeli więc potencjalny klient nie jest wymagający, to faktycznie ceny metra kwadratowego w kilku lokalizacjach Krakowa spadły nawet do poziomu 4600 zł, co przy mieszkaniach najbardziej popularnych, dwupokojowych, o powierzchni ok. 50 m2, generuje wartość ok. 230 000 zł.

Jednak rynek pierwotny mieszkań jest bardzo różnorodny zarówno pod względem atrakcyjności lokum, jak i jego ceny. Nowoczesne apartamenty w Krakowie sprzedawane są po 8–15 tys. zł/m2, co staje się normą również dla innych polskich dużych miast takich jak: Wrocław, Gdańsk, Poznań, nie mówiąc już o Warszawie. Oferują one klientowi świetną lokalizację, wysoki poziom bezpieczeństwa, do kilku miejsc garażowych oraz nowatorski design wykończenia wnętrz.

Pomimo astronomicznych cen luksusowe lokale mieszkalne znajdują nabywców – osoby ceniące przede wszystkim wysoką jakość wykończenia, ciekawe sąsiedztwo, a także łatwy dostęp do różnych atrakcji Krakowa, bliskość pracy, szkół, sklepów czy urzędów. Rozwój i rozbudowa miasta idą przecież w parze z rozwojem zawodowym jego mieszkańców, a w związku z tym – z poprawą statusu finansowego i ekspansją potrzeb mieszkaniowych.

Ta eskalacja potrzeb Krakowian zauważalna jest w obrębie wszystkich warstw społecznych. Niezależnie od statusu majątkowego czy wykształcenia większość z nich myśli o zakupie mieszkania, zamianie obecnego na większe, lepsze albo o kupnie lub budowie domu.
Taki stan rzeczy, pomimo zwiększonej podaży, determinuje wciąż wysoką wartość nieruchomości w Krakowie. Ponadto na popyt na rynku pierwotnym wpływ mają także osoby przyjezdne. Kraków, jeśli chodzi o przyrost ludności, znajduje się bowiem w czołówce miast Polski.

Nie ulega wątpliwości, że największy boom na rynku nieruchomości mamy już za sobą. Jest to widoczne w biurach nieruchomości, z których tylko te o dużym doświadczeniu, posiadające bogatą ofertę, są w stanie konkurować o klienta. Odczuły to również biura doradztwa finansowego, z których podobnie tylko te z ugruntowaną pozycją na rynku i fachową obsługą klienta odnajdują się w nowej sytuacji.

Wszystko to powoduje, że obecnie klient może skorzystać z szerokiej gamy ofert biur nieruchomości, a po dokonaniu wyboru upragnionego domu, mieszkania czy apartamentu, posiłkować się wiedzą doradców finansowych w kwestii sfinansowania takowej inwestycji bez obawy, że za pół roku ceny pójdą drastycznie w górę. Nie ma jednak co liczyć na znaczący spadek wartości cen nieruchomości na rynku pierwotnym.

Źródło: Łukasz Włodarczyk, Doradca Finansowy Money Expert SA
Money Expert
Komentarz dostarczyła firma:
Money Expert SA
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).